اخبار

با حضور حجت‌الاسلام پناهیان؛پاتوق کتاب مشهد با رویکرد جبهه انقلاب اسلامی افتتاح شد

با حضور حجت‌الاسلام پناهیان؛پاتوق کتاب مشهد با رویکرد جبهه انقلاب اسلامی افتتاح شد
پاتوق کتاب مشهد با مجموعه 7 هزار عنوان کتاب و با رویکرد جبهه انقلاب اسلامی با حضور مسوولین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و حجت السلام پناهیان در مشهد افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، حسین مسگرانی، معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: پاتوق کتاب مشهد مجموعه‌ای از تلاش اصحاب فرهنگ است که در آن 7 هزار عنوان کتاب با رویکرد جبهه انقلاب اسلامی گردآوری شده است.

مسعود پیرمرادیان، مدیرعامل نشر معارف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در این مراسم با اشاره به اینکه کتاب‌های موجود در پاتوق کتاب مشهد به برکت اندیشه‌های اصحاب فرهنگ و فعالان ارزشی به تصویر کشیده شده است، افزود: اگر ما به این مجموعه عنوان فروشگاه کتاب یا نمایشگاه کتاب را می‌دادیم، حق مطلب ادا نمی‌شد زیرا هدف اساسی از ایجاد پاتوق کتاب فراهم کردن یک سنگر در جبهه انقلاب اسلامی بود.

در ادامه حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه با انتقاد از اینکه طبقه‌بندی مناسب برای کتاب‌های حوزه معارف اسلامی نداریم، اظهار کرد: در حال حاضر متاسفانه ما در زمینه معارف اسلامی طبقه‌بندی درستی در حوزه کتاب نداریم و در واقع کسی که بخواهد اهل ایمان را گسترش دهد، منابع کافی در دسترس ندارد.

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان، گفت: امیرالمومنین علی(ع) به کتاب، کتابخوانی و نویسندگی اهمیت ویژه‌ای می‌دادند، زیرا معتقد بودند که حرکت عالم باید به سمتی برود که علمش را با کتابت ثبت کند اما کتاب‌ها باید برای انواع ذائقه‌ها تهیه شود تا علاوه بر ایجاد تنوع در محتوا و جذابیت برای مخاطب، خواننده کتاب نیز رفع خستگی کند.

وی با بیان اینکه برخی از مطالب را بهتر است در قالب رمان، نشر ادبی و قالب‌های گوناگون به مخاطب ارائه دهیم، تصریح کرد: باید تنوع را در انتشار کتاب رعایت کنیم، زیرا انسان‌ها اساسا موجوداتی تنوع‌طلب هستند، بنابراین ما باید برای بیان یک حقیقت چند نوع متن را انتخاب کرده و تنوع موضوعی را برای بیان حقایق جامعه در نظر بگیریم.

این سخنران مذهبی با اشاره به اینکه کوتاه‌نویسی نعمت الهی است و باید قدر آن را در حوزه انتشار کتاب بدانیم، یادآور شد: امروز فضای مجازی ما نیاز به کتاب‌های خاص و متنوع دارد که علاوه بر حفظ حرمت کتاب، مطالب اساسی را با تنوع قالب در اختیار مخاطب قرار دهد تا این حرکت زمینه ساز گسترش معارف اسلامی در فضای مجازی شود.

وی ادامه داد: هر چه زمان جلوتر می‌رود و عقل انسان رشد می‌کند، انباشته علم پیشینیان موجب رشد آیندگان می‌شود و در واقع هر چه زمان جلوتر می‌رود، حجم کتاب‌ها کمتر شده و تنوع آن‌ها بیشتر می‌شود.

حجت‌الاسلام پناهیان با تاکید بر اینکه بیشتر کتاب‌هایی با حجم اندک و تنوع موضوعی مورد استقبال عموم مردم جامعه قرار می‌گیرد، اظهار کرد: کتاب‌هایی که امروز نیاز بشر است باید در صفحات کوتاه به عنوان مثال در 200 صفحه و با مطالب غنی، ضمن پاسخگویی به سوالات مخاطبان، از جذابیت لازم برخوردار باشد.

وی با اشاره به اینکه با رشد علم و عقل با ارزش‌ترین گزاره‌ها در کوتاه مدت به ذهنمان منتقل می‌شود، یادآور شد: ما در زمینه معارف اسلامی طبقه‌بندی درستی در حوزه کتاب نداشته‌ایم و کسی که بخواهد اهل ایمان را افزایش دهد، منابع و کتب کافی برای او وجود ندارد.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: پاتوق کتاب برای انتقال دادن سلیقه‌ها بسیار مناسب است، زیرا غرفه‌ها بر اساس موضوعات مختلف قرار داده شده است و مطالعه افراد به صورت رایگان انجام می‌شود.

یادآور می‌شود، پاتوق کتاب مشهد برای اولین بار در مشهد، خیابان آیت‌الله بهجت 7 برپا شده است، تا علاقه‌مندان هرچه بیشتر با کتاب‌های فرهنگی حوزه جبهه انقلاب اسلامی آشنا شوند.

۱ شهریور ۱۳۹۲ ۰۹:۲۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید