اخبار

مدیرکل ارشاد اسلامی خراسان رضوی:مشهد از نظر شاخصه‌های مختلف رسانه‌ای در کشور مقام اول را دارد

مدیرکل ارشاد اسلامی خراسان رضوی:مشهد از نظر شاخصه‌های مختلف رسانه‌ای در کشور مقام اول را دارد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی عصر روز گذشته به مناسبت روز خبرنگار از دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، بازدید به عمل آورد.
سیدسعید سرابی در این بازدید، در خصوص جایگاه رسانه‌های استان در محیط رسانه‌ای کشور اظهار کرد: جایگاه خبر در خبرنگاری در استان به گونه‌ای است که خراسان نسبت به سایر استان‌ها در کشور وضعیت متفاوتی دارد و در تمام شاخص‌های رسانه‌ای ما مقام اول کشور را دارا هستیم.
وی ادامه داد: تعداد نشریات ما در استان حتی از نشریات تهران هم بیشتر است و به همین دلیل می‌توان گفت ما از نظر کمیت رتبه اول کشور را داریم که شامل نشریات مختلف از جمله نشریات تخصصی،‌علمی، روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها و فصل‌نامه‌ها و ... می‌شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: در بقیه شاخص‌های رسانه‌ای مثل تعداد خبرنگاران ثبت شده و حق‌التالیفی نیز وضعیت استان ما با سایر استان‌های کشور قابل مقایسه نیست به گونه‌ای که ما در حال حاضر 700 خبرنگار ثبت شده در سامانه خبرنگاران کشور و 2 هزار خبرنگار حق‌التالیفی و تفننی را دارا هستیم.
سرابی با اشاره به بعد ملی رسانه‌های استانی گفت: دفاتر استانی رسانه‌های ما همگی در بین مناطق خبری رسانه‌های خود مقام اول را دارند و به همین دلیل می‌توان گفت آنها جایگاه بسیار ویژه ای را در کشور دارا هستند.
وی تاکید کرد: با توجه به آنچه گفته شد امروز مقایسه جایگاه رسانه‌های مشهد با سایر رسانه‌های استان‌های کشور اشتباه است و ما تنها خود را با تهران می‌سنجیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: اما از نظر جایگاه حقوقی و امکانات فاصله بین ما و تهران غیر معقول و غیر منطقی است و این مساله هم در حوزه رسانه مشهود است و هم در سایر بخش‌های فرهنگی.
سرابی در خصوص علت به وجود آمدن این فاصله نیز به ایسنا گفت: ایجاد این فاصله حاصل نگرش از بالا به پایین مدیران عالی‌رتبه است و مادامی که متولیان بخواهند بالا نشین باشند و از بالا با استان‌ها برخورد کنند و ما را استانی در کنار سایر استانها ببینند این فاصله رفع نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه مشهد پایتخت معنوی کشور است اظهار کرد: باید متناسب با این عنوان ارزشمند طراحی‌های نوینی برای این شهر صورت بگیرد که امیدواریم این اتفاق در دولت جدید بیفتد.
مدیرکل ارشاد اسلامی خراسان رضوی ضمن تبریک استقرار دولت تدبیر و امید گفت: امیدواریم در این دوره روح و کالبد جدیدی در فضای رسانه‌ای کشور دمیده شود و نگاه مدیران به این بخش تغییر کند و این نگاه و طراحی‌های مدبرانه وارد عرصه فرهنگ هم بشود.
سیدسعید سرابی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت پیگیری قانون منع تبلیغات کالاهای خارجی و اسامی خارجی برای واحدهای اقتصادی در سطح شهر اظهار کرد: این مساله جزیی از قانون است و ما بایستی این قانون را اجرا کنیم اما در مقطعی از زمان به دلیل تاکید معاون امنیتی و سیاسی استاندار ما قدری به صورت جدی به این موضوع پرداختیم و در مقطعی در پایان سال 91 به صورت متفاوتی وارد این موضوع شدیم و توانستیم این قانون را در بخش تبلیغات اجرا کنیم.
وی اضافه کرد: اجرای این قانون نیاز به الزامات متفاوتی دارد که ما بنا نداریم جلوتر از کشور در مسیر آن حرکت کنیم و نمی‌خواهیم افراطی‌تر به این موضوع بپردازیم و امیدواریم متولیان با تدبیر با این موضوع برخورد کنند و ما نیز تابع شرایط کشور خواهیم بود.
سرابی در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص اتفاقات ناخوشایندی که چندی پیش بر اثر انفجار یک پروژکتور در یکی از سالن‌های تئاتر شهر روی داد اظهار کرد: بعد از افتتاح تئاتر شهر مشهد ما به دنبال بازگشایی سالن تئاتر شهید هاشمی نژاد بودیم و توانستیم موافقت معاون هنری وزیر را برای اخذ بودجه برای بهسازی این سالن جلب کنیم که در صورت اختصاص این بودجه سالن هاشمی نژاد تا آخر تابستان بازسازی می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: با افتتاح مجدد سالن شهید هاشمی نژاد این مجموعه تحت عنوان تئاتر شهر 2 مشهد در خدمت اهالی فرهنگ هنر خواهد بود.
وی در خصوص استاندارد نبودن سالن‌های تئاتر در مشهد گفت: سالن‌های تئاتر بایستی الزامات کمیسیون ماده 2 و 5 را داشته باشند که شامل مواردی از جمله داشتن دو درب خروجی،‌سیستم اطفای حریق،‌سقف مناسب، و ظرفیت استاندارد است اما با این وجود بسیاری از سالن‌ها در مشهد این شرایط را ندارند و ما در این زمینه فقط می‌توانیم تذکر دهیم و مجموعه‌های دارای سالن تئاتر حتما بایستی این الزامات را رعایت کنند.
سرابی در خصوص تغییر کاربری برخی از سالن‌های سینما در شهر مشهد گفت: ما در خصوص برخی از این سالن‌ها که برخلاف قانون تغییر کاربری پیدا کردند تذکرات لازم را داده‌ایم و حتی با پیگیری‌های که کرده‌ایم در بعضی از موارد وزارت کشور به مجموعه‌ای که سالن سینما را تغییر کاربری داده‌اند تذکر جدی نیز داده است.
وی ابراز امیدواری کرد برای تمام سالن‌هایی که در مشهد به فعالیت در زمینه تئاتر می‌پردازند مجوز قانونی اخذ شود تا شاهد اتفاقات ناگوار در این مجموعه‌ها نباشیم.
۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۲۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید