اخبار

بیانیه هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال رضوی

بیانیه هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال رضوی
بیانیه هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال رضوی توسط امیر سلیمانی رحیمی، نماینده هیئت داوران انتخاب کتاب سال رضوی، اعلام شد و این بیانیه به شرح زیر است:

درودی بی‌پایان بر پیامبر رحمت و خاندان پاک و مطهر او که گنجوران علم و فرازآمدگان بر قله فضیلت‌اند و سلامی ویژه بر سرور آزادگان امام حسین(ع) که در آستانه سالروز پربرکت میلاد ایشان هستیم.

باغبانان بوستان و حکمت سلامتان باد، سلامی روح نواز از خورشید خورشیدها و همدم جان‌ها؛ دانای خاندان محمد(ص) حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع).

کتاب، مایه همه آرامش‌ها و خردنامه‌ای است که رهبر فرهیخته ما آیت‌الله خامنه‌ای، به خواندن آن سفارش‌ها کرده و دولت جمهوری اسلامی برای تولید محتواهای متناسب با دانش روز و پاسخگویی به نیازهای فکری و فرهنگی آحاد ملت به حمایتی همه جانبه از آن برخاسته است.

پدیدآورندگان ارجمند و ناشران متعهد، دست مریزاد و سپاستان باد که بار دیگر با پژوهش، تالیف، تصحیح، تحقیق و ترجمه آثار ارزنده، جان‌ها را به سخنی نو، نواختید و دسته گلی زیبا تر و پر برگ‌تر از گذشته را پیشکش علاقه‌مندان فرهنگ و هنر نمودید.

هیئت داوران هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال خراسان رضوی، با بهره‌مندی از تخصص‌های گوناگون و تجربه‌ای چندین ساله و در چارچوب ضوابط و شیوه نامه‌های ابلاغی با نگاهی ژرف به گوناگونی موضوعات، قالب‌ها و مخاطبان ۱۹۵۷ عنوان کتاب چاپ اول در ۶ ماهه دوم سال ۹۸ و ۱۱ ماهه سال ۹۹ را به ترازوی نقد گذاشت و کوشید با وسواسی علمی، مستقل، پاسخگو، نظام‌مند و احترام به خرد جمعی پس از بررسی و داوری مرحله اول ۳۷۸ عنوان، در مرحله دوم ۱۹۲ عنوان، در مرحله سوم ۵۶ عنوان و در مرحله نهایی نیز ۶ عنوان کتاب را در موضوعات ادبیات، روانشناسی، علوم تربیتی، ادبیات پایداری، علوم اجتماعی و سیاسی، دین، فرهنگ، هنر و هویت ایرانی برگزید.

نوآوری و تازگی موضوع، پرداخت علمی، رعایت آداب و اخلاق پژوهش، بهره‌مندی از منابع معتبر، کاربست آرایه‌های ادبی و فنی و مانند آن از سنجه‌های انتخاب در این کار مهم و پر مسئولیت بوده است.

امید می‌رود با نگاه به نیازهای روز و همسو با بیانیه گام دوم انقلاب موضوع تمدن نوین اسلامی و پیشانه‌های حرکت علمی به دیده اعتنا نگریسته شود و تولید دانش، ترویج فضیلت، مهدویت و عنایت به قالب‌ها و ساختارهای نو پدید نشر بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

فزونی همه خادمان علم و فرهنگ در خراسان خاستگاه کمال ادب را از درگاه ایزد منان مسئلت داریم.

هیئت داوران هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال رضوی ۱۳۹۹

۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید