اخبار

برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات مدهامتان در بستر فضای مجازی

برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات مدهامتان در بستر فضای مجازی
مدیر ستاد کانون های مساجد خراسان رضوی گفت: مسابقات قرآنی مدهامّتان به صورت غیر حضوری و از طریق بارگذاری اثر در سامانه بچه های مسجد (bachehayemasjed.ir) ویژه اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می شود.

محمد ابدالی تکلو» مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی اظهار داشت :  مسابقات قرآنی مدهتان ویژه اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور است که سیزده دوره متوالی در رشته های مختلف برگزار شد اما چهاردهمین دوره این مسابقات با وجود شیوع ویروس کرونا در بستر فضای مجازی برگزار خواهد شد

وی در خصوص ضوابط و شرایط عمومی شرکت در مسابقه قرآنی مدهامّتان گفت: مسابقات قرآنی مدهامّتان به صورت غیر حضوری و از طریق بارگذاری اثر در سامانه بچه های مسجد (bachehayemasjed.ir) ویژه اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می شود. نفر برتر استان در هر رشته؛ به مرحله کشوری راه می یابد.

وی ادامه داد:با توجه به شرایط موجود، نحوه برگزاری مرحله کشوری اعلام خواهد شد همچنین رشته اذان و مکبّري صرفاً ویژه برادران برگزار می شود، مهلت ثبت نام و بارگذاری در سامانه آثار تا تاریخ ۳۰/۹/۹۹ می باشد و قابل تمدید نمی باشد و لازم است شرکت کننده محترم؛ تصویر پرسنلی و کارت ملی(شناسنامه) خود را در پروفایل سامانه بارگذاری نماید.

ابدالی تصریح کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا اجرا و ضبط اثر در منزل بلامانع است ولی در شرایط عادی، اجرا و ضبط در فضای مسجد، دارای الویت و امتیاز بیشتری است، افرادی که در مرحله کشوری مسابقات مدهامّتان، سازمان اوقاف و امورخیریه، آموزش و پرورش، بسیج، معاونت قرآن و عترت ) طی سال های ۹۶ تا ۹۸رتبه های اول تا سوم، ممتاز، عالی و شایسته تقدیر را کسب نموده اند و افرادی که در مرحله استانی مسابقات مذکور رتبه اول راکسب کرده باشند نمی توانند در این مسابقات شرکت نمایند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی ادامه داد:اجرای تقلیدی از الگوهای بارگذاری شده رشته های مسابقات در سامانه، دارای امتیاز ویژه می باشد، رعایت موازین و پوشش اسلامی در تمامی مراحل مسابقات از سوی شرکت کنندگان الزامی است، هر فرد در ابتدای اثر بارگذاری شده می بایست، بطور کامل (نام و نام خانوادگی، استان و نام کانون) خود را معرفی می نماید همچنین کلیه فایل های ارسالی در کلیه رشته ها باید به صورت تصویری بوده و چهره فرد به طور کامل مشخص باشد و ضبط فیلم هم به صوت افقی و بی حرکت و بدون تدوین باشد.

وی بیان داشت : حداکثر زمان اثر ۳ دقیقه باشد و حجم اثر حداکثر۳۰ مگابایت باشد، هر فرد در یک رشته می تواند شرکت کند و فقط امکان بارگذاری یک اثر در همان رشته را دارد، بدیهی است آثاری که فاقد شرایط و ضوابط اعلامی باشند از مرحله داوری حذف خواهند شد همچنین آثار ارسالی متناسب با امتیاز در سه سطح عالی (۸۱ تا ۱۰۰) خوب ( ۶۶ تا ۸۰ ) متوسط ( ۵۰ تا ۶۵) رتبه بندی می شوند و از نفرات برتر رشته ها در مرحله اول (استانی) تجلیل خواهد شد.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی در خصوص چگونگی  ضوابط اجرایی این دوره از مسابقات گفت: با توجه به زمان بندی اجرای چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامّتان، شایسته است تبلیغات و اطلاع رسانی مناسب از طرق مختلف (مکاتبه، پوستر، فضای مجازی) صورت پذیرد، مسئولیت رعایت ضوابط و تطبیق مشخصات افراد با آثار ارسالی در مرحله اول (استانی) با ستاد استان می باشد.

وی اذعان داشت : مسئولیت بررسی و تطبیق بند ۶ ضوابط و شرایط عمومی بر عهده ستاد استان می باشد، داوری مرحله اول (استانی) با ستاد استان می باشد که طبق فرم های داوری ارسالی (به پیوست) انجام می شود همچنین مشخصات نفرات اول رشته ها حداکثر تا تاریخ ۱۷/۱۰/۹۹ در اختیار ستاد کشوری قرار بگیرد.

این مقام مسئول گفت : کلیه مستندات و مدارک مربوط به داوری مرحله اول(استانی) باید در ستاد استان بایگانی شود تا در صورت لزوم، قابل ارائه و استفاده باشد، همکار محترم استان درصورت هرگونه ابهام یا سوال، می تواند امور را از طریق مسئول ستاد کشوری پیگیری کند و از ارائه شماره تماس همکاران ستاد کشوری یا ستاد سایر استان ها به افراد خودداری کنید.

وی در خصوص شرایط اختصاصی رشته تلاوت نور (ترتیل) ویژه برادران و خواهران بیان داشت : رده سنی باید ۹ تا ۱۴ سال (متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۸۵) باشد و میزان و الگوی تلاوت از سوره یاسین (فراز ۱ : آیات ۱ تا ۱۲- فراز ۲ : آیات ۳۳ تا۴۰)، سوره الرحمن (فراز ۱ : آیات ۱ تا ۱۸ – فراز ۲ : آیات ۶۰ تا ۷۸)، سوره واقعه (فراز ۱ : آیات ۱ تا ۲۴ – آیات ۵۷ تا ۷۴) است همچنین در رشته تلاوت نور (ترتیل)، بخش های فصاحت و تجوید، صحت قرائت، لحن، صوت، وقف و ابتدا، داوری می شود.

 وی در خصوص چگونگی شرایط اختصاصی رشته قرائت نماز ویژه برادران و خواهران گفت:  رده سنی باید ۹ تا ۱۴ سال(متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۸۵) باشد و اثر مربوط به اجرای زنده نماز ۳ رکعتی باشد و همه اذکار (تسبیحات اربعه) با صدای بلند قرائت شود همچنین در رشته قرائت نماز، بخش های فصاحت و تجوید، صحت قرائت، لحن، صوت، وقف و ابتدا، آداب و شرایط و اجرای ممتاز، داوری می شود.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی در خصوص نحوه برگزاری و شرایط اختصاصی رشته اذان و مکبری ویژه برادران بیان داشت : رده سنی برای شرکت در این رشته باید ۹ تا ۱۴ سال (متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۸۵) باشد و فقط اذکار اذان از الله اکبر تا حی علی الصّلاه ضبط و ارسال شود همچنین در رشته اذان، بخش های فصاحت و تجوید، صحت قرائت، لحن، صوت، آداب و شرایط و اجرای ممتاز، داوری می شود.

وی در پایان تصریح کرد :  در رشته مکبری هم رده سنی زیر ۹ سال شامل متولدین ۱۳۹۰ به بعد و رده سنی ۹ تا ۱۴ شامل(متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۸۵) است، اثر مربوط به اجرای زنده مکبّری نماز دو رکعتی باشد همچنین در رشته مکبّری، بخش های فصاحت و تجوید، صحت قرائت، لحن، صوت، آداب و شرایط و اجرای ممتاز، داوری می شود.

۲۲ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۰۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید