اخبار

مرقع نفیس و مطلای خواجه اختیار منشی گنابادی ثبت ملی شد

مرقع نفیس و مطلای خواجه اختیار منشی گنابادی ثبت ملی شد
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد از ثبت مرقع مطلای خواجه اختیار منشی گنابادی در فهرست آثار ملی خبر داد.

بر اساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی مرقع نفیس خواجه اختیار منشی گنابادی که در دانشگاه فردوسی مشهد نگهداری می شود ، به درخواست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد و با پیگیری اداره میراث فرهنگی گناباد و تلاش‌های اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و همکاری بی‌شائبه دانشگاه فردوسی خصوصاً مسئول محترم کتابخانه دانشگاه الهیات و موزه دانشگاه فردوسی مشهد ،  به عنوان اولین اثر منقول شهرستان گناباد در فهرست آثار منقول ملی ایران در وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری ثبت گردید .

خواجه اختیار منشی گنابادی یکی از بزرگترین خوشنویسان خط تعلیق در سده دهم هجری است آثار متعددی از او در موزه ها و کتابخانه های ایران نگهداری می شود . خواجه اختیار را می توان پرکارترین و نام آورترین خوشنویسی تعلیق ایران نامید.  این رویداد هنری یکی از ارزشمندترین وقایع فرهنگی هنری ایران در عرصه خط تعلیق به شمار می‌رود.

شایان ذکر است که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد در سال 1397 کنگره ملی این خوشنویس بلند آوازه گنابادی را برگزار و با جمع آوری آثار او از موزه ها و کتابخانه های ایران اولین نمایشگاه خط تعلیق ایران را برگزار نمود. این آثار پس از بازدید عموم به اداره میراث فرهنگی گناباد جهت نمایشگاه دائم اهدا گردید

۱۸ شهریور ۱۳۹۹ ۱۱:۴۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید