اخبار

دعوت از اصحاب رسانه برای عضویت در خانه مطبوعات خراسان رضوی

دعوت از اصحاب رسانه برای عضویت در خانه مطبوعات خراسان رضوی
معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان دعوت کرد تا برای عضویت در خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی اقدام کنند.

 افشین تحفه‌گر در جمع اعضا هیات مدیره خانه مطبوعات استان گفت: خانه مطبوعات و رسانه‌ها به عنوان یکی از تشکل های صنفی رسمی ،مسئول پیگیری مسائل و مطالبات دست‌اندرکاران خط مقدم جبهه آگاهی‌بخشی به مردم است و قوام و اقتدار آن به حضور و فعالیت همه اعضا و دست اندرکاران رسانه  استان است.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی را به عنوان تشکل صنفی رسمی تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان، خواند و خواستار مشارکت جامعه رسانه‌ای استان در مجموعه متعلق به خانواده رسانه‌ها شد. 

وی درباره عضویت در خانه مطبوعات و رسانه‌ها گفت: کلیه شاغلان مطبوعات، پایگاه‌های خبری و نمایندگی‌ها و سرپرستی‌های روزنامه‌های سراسری و خبرگزاری‌ها که در بخش تحریریه و در قالب شغل اصلی و به صورت مستمر یا پاره وقت فعالیت می‌کنند اعم از گزارشگر، مترجم، عکاس خبری، نویسنده، تنظیم کننده اخبار، کاریکاتوریست، گرافیست، خبرنگار، دبیر گروه،‌ معاون دبیر گروه،‌ معاون سردبیر، عضو شورای سردبیری، سردبیر، مدیرمسئول و صاحب امتیاز که واجد شرایط باشند، می‌توانند به عضویت خانه و یا هیأت مدیره درآیند.

تحفه‌گر اقامت داشتن در حوزه فعالیت خانه مطبوعات یا واقع بودن دفتر مرکزی رسانه متبوع در استان مربوطه و برخورداری از حداقل یک سال سابقه اشتغال اصلی و مستمر بیمه‌ای رسانه‌ای یا بیمه صندوق هنرمندان (منتهی به هر مجمع عمومی) در یکی از نشریات چاپی یا الکترونیک و یا نمایندگی روزنامه‌های سراسری و خبرگزاری‌ها و نیز ارایه پروانه فعالیت دفتر برای نمایندگی یا سرپرستی رسانه‌های سراسری را از جمله شرایط عضویت درخانه مطبوعات و رسانه‌های استان برشمرد.

همچنین قبول و تعهد اجرای مقررات این اساسنامه و مصوبات قانونی خانه مطبوعات و رسانه های کشور و نیز امضای میثاق نامه اخلاق حرفه ای ضروری می‌باشد.

وی درباره متقاضیانی که بیمه غیر رسانه‌ای دارند یا بیمه ایشان توسط صندوق‌های بازنشستگی پرداخت می‌شود، گفت: معرفی‌نامه رسانه به همراه مدارک مربوط به بیمه و تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کفایت می‌کند.

وی تعداد سهمیه  این افراد را برای رسانه‌ها شامل ۶ نفر در روزنامه ها، ۴ نفر برای دفاتر سرپرستی روزنامه ها و خبرگزاری ها و ۴ نفر برای هفته نامه ها و پایگاه های خبری و ۲ نفر در سایر نشریات اعلام کرد.

این مقام‌ مسئول در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیان کرد: خبرنگارانی که مدیران مسئول رسانه آنها مایل به عضویت در خانه نیستند، با تایید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در شرایطی می‌توانند " به عنوان خبرنگار آزاد" به عضویت خانه در آیند.

همچنین افراد شاغل یا بازنشسته مشاغل مرتبط با رسانه، از جمله چاپ، توزیع، فروش، خدمات فنی، بازاریابی و همکاران اداری( تا تشکیل رسمی صنوف تخصصی) با تصویب هیئت مدیره می توانند عضو افتخاری خانه مطبوعات‌ و رسانه‌ها باشند.    

معاون‌ فرهنگ و رسانه‌‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، برخورداری از حداقل یک سال سابقه اشتغال اصلی و مستمر بیمه‌ای رسانه‌ای یا بیمه صندوق هنرمندان (منتهی به هر مجمع عمومی) در یکی از نشریات چاپی یا الکترونیک و یا نمایندگی روزنامه‌های سراسری و خبرگزاری‌ها و ارایه پروانه فعالیت دفتر برای نمایندگی یا سرپرستی رسانه‌های سراسری را از جمله شرایط عضویت در خانه مطبوعات و رسانه‌ها دانست.

وی یادآوری کرد: شرط بیمه برای صاحب‌امتیاز، مدیر مسئول و سرپرست دفاتر نمایندگی نشریات سراسری الزامی نیست.

وی با بیان اینکه طبق آئین‌نامه حداقل مدرک تحصیلی برای عضویت کارشناسی است، افزود:  در صورت نداشتن مدرک تحصیلی کارشناسی یا معادل آن، به ازای هر 5 سال فعالیت رسانه‌ای با معرفی خانه مطبوعات و رسانه های استان و تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، یک مقطع تحصیلی برای فرد متقاضی محسوب می‌شود.

به گفته وی، ثبت نام و تائید عضویت به صورت کاملا الکترونیک از طریق سایت خانه مطبوعات و رسانه ها به نشانی http://www.khanehmatbooat.ir انجام می شود.

معاون فرهنگی ورسانه ای اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی درپایان بار دیگر ضمن تشکر از تلاشهای اصحاب رسانه استان تاکید نمود حضور تک تک شما درخانه مطبوعات استان برای مشارکت درسرنوشت رسانه ای استان مورد انتظار است.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید