اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:

در بحث مقابله با ویروس کرونا سلامتی جسم و سلامتی روح اهمیت دارد

در بحث مقابله با ویروس کرونا  سلامتی جسم و سلامتی روح اهمیت دارد
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در بحث مقابله با ویروس کرونا دو بحث شامل سلامتی جسم و سلامتی روح اهمیت دارد.

جعفر مروارید با بیان این مطلب افزود: در سنگر سلامتی جسم، جامعه پزشکی و پرستاران اکنون خالصانه از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند و توجه به سلامت روحی مردم از طریق فعالیت‌های فرهنگی و هنری که نقش بنیادین و مهمی در نشاط اجتماعی مردم دارد اکنون از طریق فضای مجازی دنبال می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: در شرایط کنونی اگرچه فعالیت‌های حضوری مجموعه‌های فرهنگی کاهش یافته است اما برخی از این مجموعه‌ها در فضای مجازی فعال شده‌اند و یا به امور دیگری در راستای پیشگیری از کرونا روی آورده‌اند.

مروارید افزود: به طور مثال اگرچه کانونهای فرهنگی و هنری مساجد که زیر نظر فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی قرار دارند، رویدادها و فعالیت‌های عادی خود را متوقف کرده‌اند اما فعالیت‌های اجتماعی مانند کمک به ضد عفونی محلات، تولید ماسک و آموزش و فرهنگ‌سازی مردم در پیشگیری از کرونا با اصولی مانند بهداشت فردی و در خانه ماندن را دنبال می‌کنند.

وی در ادامه گفت: کتابخوانی مجازی، ایجاد کانال‌های نقاشی برای کودکان، برنامه‌های خبری در فضای مجازی برای باقی ماندن در منزل، تولید کلیپ‌های یک دقیقه‌ای توسط انجمن‌های نمایشی، برگزاری مسابقات فرهنگی مجازی، برپایی جلسات انجمن شعر غیر حضوری، برپایی جلسات قرآنی تفسیر و قرائت قرآن به صورت غیر حضوری، ایجاد پویش‌های مردمی مانند "کرونا را شکست می‌دهیم و نه به کرونا" از جمله فعالیت‌های فرهنگی در استان خراسان رضوی به شمار می‌روند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد: هدف تمام این فعالیت‌ها این است که مردم احساس نکنند تنها هستند بلکه با همبستگی ملی در فضای مجازی  نو شدن را شاهد خواهیم بود و همه با هم کرونا را شکست خواهیم داد.

وی همچنین گفت: در مجموعه های زیر پوشش فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پیشگیری از شیوع بیماری و قطع چرخه انتقال تمام موارد و پروتکل های بهداشتی و همچنین فرآیندهای کاری مانند صدور مجوزها  بر اساس توسعه دولت الکترونیک و عدم نیاز به مراجعه حضوری در حال اجراست.

دکتر مروارید رسیدگی و توجه به پیشکسوتان هنری و فرهنگی را از دیگر مباحث مورد پیگیری این اداره کل عنوان کرد و گفت: معاونت های تخصصی ماموریت یافته اند به طور مداوم پیگیر امور پیشکسوتان باشند، چنان چه در این شرایط درخواست یا مشکلی داشتند نسبت به حل آن اقدام کنند.

وی افزود: ضرر و زیان مجموعه های فرهنگی زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی بر اثر تعطیلی و توقف فعالیت هایشان در راستای پیشگیری از کرونا در حال ارزیابی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی افزود: مجموعه‌های زیر نظر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سه بخش شامل مراکز فرهنگی، مراکز هنری و سینمایی و مراکز قرآنی تقسیم می‌شوند که در شرایط کنونی همه این بخش‌ها به نوعی از نظر مالی دچار خسارت شده‌اند.

وی بیان کرد: به تازگی معاونت‌های تخصصی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان موظف شدند برآوردی از خسارتهای احتمالی مراکز مذکور را داشته باشند که مبلغ خسارات برآورد شده جهت برخورداری از حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تهران ارسال خواهد شد.

۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید