اخبار

برگزاری نشست نقد و بررسی فیلم پدران در جشنواره فیلم فجر مشهد

برگزاری نشست نقد و بررسی فیلم پدران در جشنواره فیلم فجر مشهد
نشست نقد و بررسی فیلم پدران به کارگردانی سالم صلواتی در حاشیه برگزاری هفدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در پردیس سینمایی هویزه برگزار شد.

سالم صلواتی کارگردان فیلم "پدران" در این نشست گفت: این فیلم قصه واقعیت‌های زندگی امروز ماست و دغدغه‌های پدران در خصوص تربیت نسل جدید را به تصویر می‌کشد.

وی افزود: انگیزه ساخت این فیلم به چالش من با پسرم باز می‌گردد چنانکه چند سال قبلی فیلمی ساختم که چالشهای من با پدرم را به تصویر می‌کشید و در مجموع سعی شد با کمک نویسنده فیلمنامه "محمدرضا گوهری" که فردی شناخته شده در حوزه مسایل جامعه شناسی است به مسایل نسل کنونی پرداخته شود.

وی ادامه داد: مساله موبایل امروزه جهانی شده و اتفاقاتی که پیرامون موبایل و از جنس آن رخ می‌دهد عادی شده است از این رو از موضوع موبایل در این فیلم استفاده شده که کاربردهای خوب و بد آن با هم نشان داده شود.

او اضافه کرد: چنانکه گفتم این فیلم چالش من با پسرم را نشان میدهد، چالشی که وجود داشته و خواهد داشت، در فیلم دیالوگی وجود دارد که پدر فکر می‌کند که چون فرهنگی است و سواد بیشتری نسبت به نسل قبل خود دارد تربیت بهتری هم در مورد پسرش داشته اما در نهایت اتفاقات باعث می‌شود که بگوید "چه فکر می کردیم و چه شد" و این نشان می‌دهد که گرچه نسل امروز فرزندان کمتری نسبت به نسل دیروز دارند اما حتما تربیت فرزند در این دوره بهتر از گذشته نیست.

کارگردان فیلم "پدران" در خصوص ارتباط خود با فیلمنامه نویس گفت: تقریبا این فیلم دوره ای پنج ساله را طی کرده  و نخستین جرقه برای ساخت آن چند سال قبل زده شده است.

صلواتی افزود: چند سال قبل فیلمنامه نویس این فیلم به منطقه کردستان آمد، در آن زمان ساخت فیلمی را در کردستان مدنظر داشتم و پیرامون آن تحقیقاتی انجام داده بودم و چند روزی را با آقای گوهری سپری کردم و ایده ساخت فیلم "پدران" در آن زمان شکل گرفت و در نهایت قصه کمابیش ساختار خود را پیدا کرد.

وی اضافه کرد: طرح فیلمنامه‌ای که در کردستان به ذهنم رسید به لحاظ ممیزی‌های سازمان سینمایی اجرا نشد اما با همراهی آقای گوهری نوشتن فیلمنامه "پدران" در سال ۱۳۹۳ آغاز و چند مرتبه بازنویسی شد که می توانم بگویم همکاری با آقای "محمد رضا گوهری" برای من مانند گذراندن یک دوره دانشگاهی بود.

صلواتی افزود: دو پسر به نامهای "سینا" و "مانی" در خودرویی قرار گرفته و تصادف می‌کنند و از خودرو به بیرون پرت می‌شوند سپس پدران این دو در فیلم تلاش می‌کنند که بفهمند چه کسی پشت فرمان بوده و در واقع آنان تلاش می‌کنند که بفهمند کدامیک فرزند خود را بهتر تربیت کرده است.

وی ادامه داد: ما در این فیلم با پسران شروع می‌کنیم و با پدران ادامه می‌دهیم، این فیلم نمی‌خواهد مطلبی متفاوت تر از آنچه وجود دارد را بیان کند و در مجموع این فیلم داستان پدرانی است که به سبب معمایی که به وجود می‌آید سعی می کنند یک احقاق حقی از منظر خودشان انجام دهند.

کارگردان فیلم "پدران" گفت: در این فیلم تلاش می‌شود پدرها را به شناخت بهتری از وضعیت پسرهایشان برسانیم و در نهایت واقعیتی را که مخاطب کمابیش با آن آشناست را دوباره از منظری دیگر و مقداری تاثیرگذارتر بازنمایی کنیم و نکته دیگر این که در این فیلم به شدت از محکوم کردن یا قضاوت درباره افراد یا محق دانستن آنان خودداری شده است.

صلواتی افزود: قصه "پدران" می‌خواهد بگوید که برخی اوقات اتفاقات باعث می‌شود، فاصله‌هایی به وجود آید و دوستی‌هایی تبدیل به دشمنی شود.

وی ادامه داد: این فیلم از منظر تربیتی و آموزشی بدون اینکه بخواهد شعاری دهد یا سفارش نهادی را اجرا کند سعی کرده از نگاه دغدغه مند ما نسبت به اجتماعی که در آن زندگی می‌کنیم قصه ای را بگوید که مخاطب را همراه سازد.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: رویارویی دو نسل می‌تواند حادثه بیافریند در "پدران" ، ساخته جدید سالم صلواتی، حادثه‌ دو نسل را رو در روی یکدیگر قرار می‌دهد و این رو در رویی را به تصویر می کشد.

سالم صلواتی با فیلم زمستان آخر به شهرتی بین‌المللی رسید و این فیلم جوایز متعددی در جشنواره‌های بین‌المللی از جمله جشنواره فجر، فیلم بیروت، زردآلوی طلایی ارمنستان و بغداد را از آن خود کرد.

در این فیلم که علیرضا ثانی‌فر نقش اصلی را بر عهده دارد هدایت هاشمی و گلاره عباسی نیز حضور دارند.

۲۲ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید