اخبار

قرارگیری مجدد سبزوار به نمایندگی از خراسان رضوی در جشنواره دوستدار کتاب

قرارگیری مجدد سبزوار به نمایندگی از خراسان رضوی در جشنواره دوستدار کتاب
داوران مراحل اولیه طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران، ۳۸ شهر از ۱۸ استان کشور را برای مرحله نیمه نهایی انتخاب و به دبیرخانه معرفی کردند.

ششمین برنامه انتخاب و معرفی  پایتخت کتاب ایران از ابتدای تیرماه با اعلام فراخوان آن از سوی دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و ستاد هماهنگی شهرها و روستا های دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمامی نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط آغاز شد.

از جمله این نهادها و سازمان های دولتی و غیر دولتی، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معاونت توسعه مناطق محروم رئیس جمهوری، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، خانه کتاب، کمیسیون ملی یونسکو، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و شبکه شهرهای دوستدار کتاب و بخش خصوصی و فعالان فرهنگی و تشکل‌های مردم‌نهاد هستند.

با اعلام فراخوان ارسال آثار شهرهای متقاضی شرکت در این طرح، ۱۶۳ شهر، آثار و مستندات خود را به دبیرخانه مرکزی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردند. کیفیت آثار ارسالی در این دوره نسبت به دوره‌های گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار بود به‌گونه‌ای که داوران مراحل اولیه این طرح برخلاف روال سال‌های گذشته که ۲۰ شهر را به‌عنوان شهرهای راه‌یافته به مرحله نیمه ‌نهایی انتخاب می‌کردند در این دوره ۳۸ شهر را برای این مرحله انتخاب و به دبیرخانه معرفی کردند.

بر این اساس شهرهای ارومیه و میاندوآب (آذربایجان غربی)، شهرضا (اصفهان)، تبریز (آذربایجان شرقی)، بوشهر، گناوه، برازجان، کاکی، کنگان، خورموج (استان بوشهر)، شهرری (تهران)، سربیشه (خراسان جنوبی)، سبزوار (خراسان رضوی)، بجنورد (خراسان شمالی)، دزفول، رامهرمز (خوزستان)، مرودشت، جهرم، فسا، شیراز، اوز، اردکان سپیدان (فارس)، بم، رفسنجان (کرمان)، اسلام‌آباد غرب (کرمانشاه)، لاهیجان (گیلان)، کوهدشت، خرم‌آباد (لرستان)،  بهشهر، آمل، ساری، بابل (مازندران)، بندرعباس، بندر کنگ، سیریک (هرمزگان)، همدان (همدان)، تفت، اردکان و اشکذر (یزد)، به دبیرخانه معرفی شدند.

داوری مرحله نیمه‌نهایی و نهایی این رویداد در بهمن‌ماه امسال برگزار خواهد شد و در مراسم اختتامیه که در تاریخ ۱۹ بهمن ‌ماه در محل سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران با حضور اهالی قلم و فرهنگ با معرفی ششمین پایتخت کتاب ایران و چهار شهر خلاق در زمینه کتاب‌خوانی برگزار خواهد شد.

۷ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید