اخبار

فیلم مستند «آب، آتش، آب» در نیشابور رونمایی شد

فیلم مستند «آب، آتش، آب» در نیشابور رونمایی  شد
مستند «آب، آتش، آب» به کارگردانی هادی حاجتمند هنرمند نیشابوری است که با هدف ثبت و ضبط گوشه‌ای از عملیات غرورآفرین «بدر» از نگاه رزمندگان خراسانی و نیشابوری ساخته شده در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، محمد علی عابدی  مسوول امور سینمایی وسمعی ، بصری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیشابور با اعلام این خبرگفت: این فیلم با سفر تعدادی از نیروهای یگان دریایی لشکر پنج نصر  به روستای رحمانیه بعد از 28 سال آغاز شد، رحمانیه روستایی ساحلی در کنار رود کارون است که این رزمندگان، 28 سال پیش برای آموزش عملیات آبی خاکی به رزمندگان دفاع مقدس در آنجا مستقر بوده‌اند و هر کدام بخشی از عوارض جغرافیایی چه بر زمین و چه بر دلشان را از این مکان روایت می‌کنند.

وی ادامه داد: نمای افتتاحیه فیلم، با لانه مورچه‌هایی آغاز می‌شود که زندگی خودشان را می‌کنند و در پس‌زمینه این افراد دیده می‌شوند که به دوربین نزدیک می‌شوند، شاید عقل معاش را حجابی بر دیدن حقیقت گذشته‌هایمان باشد.

عابدی خاطر نشان کرد: در ادامه داستان مستند، رزمندگان از شوخی‌هایشان می‌گویند و نشانمان می‌دهند که آنچه ماندن در جنگ را چون هوا برای ادامه‌ حیاتشان مهم می‌نمود برادری، رفاقت و تکلیف بود.

مسوول امور سینمایی وسمعی ، بصری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیشابور با اشاره به بخش دوم مستند «آب، آتش، آب» بیان داشت: در این بخش از فیلم، سردار اسماعیل قاآنی فرمانده وقت لشکر 21 امام رضا، سردار سید حسین موسوی فرمانده وقت اطلاعات عملیات لشکر 5 نصر و سردار احمد، جانشین آقا اسماعیل و تعدادی از نیروهای شناسایی هر دو لشکر خراسانی و لوکیشنی در میان آبراه‌ها و هور مرزی ایران و عراق (شط‌ علی) که محل واقعی شناسایی و عملیات بدر بوده است، به روایت شناسایی‌های سخت قبل از عملیات و خطرات و سختی‌های آن می‌پردازند.

وی خاطرنشان کرد: بخش سوم فیلم، در میان هور آب‌راه‌های شط علی، فرماندهان و نیروهای رزمی خراسانی از کمین در آبراه می‌گویند و جزئیاتی از خطی را که به شجاعت و ایثار و دلاوری و برادری شکسته می‌شود، بیان می‌کنند.

عابدی تصریح کرد: آدم‌هایی که امروز بعد از 28 سال در خانه‌ای نشسته‌اند و تصاویری از جوانی سپری‌شده‌ خویش را می‌بینند، مجموعه‌ای از تصاویری است که در فیلم آب آتش آب دیده می‌شود.

شایان ذکر است هادی حاجتمند که در کارنامه خویش، مستندهایی از جمله: آرمیتا، تاسوکی و شهید برونسی را دارد، و عوامل ساخت این مستند عبارتند از: کارگردان: هادی حاجتمند/ تصویربرداران: مصطفی رحمانی و مسلم تهرانی/ تدوین: حجت حیدری/ تهیه کننده: رشید حاجتمند است که  توزیع خانگی این مستند بر عهده مؤسسه نرم‌افزاری آرمان است.

۱۶ مهر ۱۳۹۱ ۰۷:۲۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید