اخبار

کارگاه آموزشی تئاتر در سالن تئاتر شهر مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) برگزار شد

کارگاه آموزشی تئاتر در سالن تئاتر شهر مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) برگزار شد
کارگاه آموزشی تئاتر با موضوع بازیگری و سلطان صحنه در سالن تئاتر شهر مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) برگزار شد.
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، این کارگاه آموزشی که در دو بخش تئوری و عملی ارائه شده که در بخش تئوری به توضیح برخی لغات و اصطلاحات مرسوم در تئاتر و شناسایی مکاتب آن پرداخته شد.

همچنین در بخش عملی با حضور بازیگران تئاتر و ارائه بازی، بازی‌های ایشان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 دکتر حسین طوسی در رابطه با برخی اصطلاحات رایج در تئاتر با علاقه‌مندان این عرصه به بحث و گفت و گو نشست.

طوسی  با اشاره به ورود مدرنیته به دنیای تئاترگفت: هم‌اکنون پس از گذر از دنیای مدرن تئاتر، در دنیای پسادراماتیک و پسا مدرن به سر می‌بریم که ساختارهای اصلی را به هم زده و شکل تازه‌ای ایجاد می‌کند.

وی افزود: تئاتر پست مدرن ویژگی‌های زیادی از جمله عدم پی‌ریزی خط داستانی مشخص یا روش دراماتیک خطی را در خود جای داده است.

این مدرس تئاتر با توضیح این مطلب که امروز از بسیاری از واژه‌های مختلف تئاتر در بین فعالین این عرصه استفاده می‌شود، تصریح کرد: متاسفانه درک درستی نسبت به تمام این واژه‌ها وجود نداشته و استفاده از این واژه‌ها به صورت واقعی نیست.

وی تاکید کرد: وقتی نسبت به فرهنگی آگاهی لازم را نداریم، از حوزه ذهن خودمان که با فرهنگ دیگری پرورش یافته نمی‌توانیم ارتباط خوبی با واژه‌های آن تمدن دیگر برقرار کنیم.

طوسی خاطرنشان کرد: تئاتر بدون این واژه‌ها قابل فهم نبوده و باید در آموختن آن کوشید.

وی در ارتباط با ورود مدرنیته به دنای تئاتر با ارائه مثالی از نمایشنامه هملت و شخصیت شبح در آن اظهار داشت: ای ن شبح همان مدرنیته‌ای است که اوارد دنیای تئاتر شد و با تمام فواید خود، دو فاجعه بزرگ یعنی جنگ‌های اول و دم را به یادگار گذااشت.

این مدرس تئاتر پس از اشاره به دنیای پسامدرن تئاتر یادآور شد: بازیگری در این عرصه بر مبنای خلاقیت می‌باشد، این مکتب سایر مکاتب را پذیرفته ولی هم‌زمان دیدگاه انتقادی خود را نیز نسبت به آن مکاتب حفظ می‌کند.

شایان ذکر است در بخش دیگری از این کارگاه آموزشی تعدادی از هنرجویان تئاتر با ارائه سه دقیقه بازی خود، مورد ارزیابی و نقد دکتر طوسی و سایر منتقدین قرار گرفتند.

در این بخش برلزوم حفظ تمرکز و حفظ جزئی ترین مسائل تاکید شد.

دکتر طوسی با اشاره به مقوله استرس در تئاتر گفت: اکثر بازیگران مشهدی فشار و استرس خود را به سرعت خالی کرده که شکل زننده‌ای را به خود می‌گیرد.

وی همچنین از بازیگران خواست تا نسبت به حجم‌ها و اشیا آگاهانه برخورد داشته و بر لزوم دوری از کلیشه‌ها و تقلید تاکید کرد.

۱۱ مهر ۱۳۹۱ ۱۴:۱۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید