اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

سهم اشتغال فرهنگ و هنر به طور قابل توجه در اقتصاد جهانی رو به افزایش است

سهم اشتغال فرهنگ و هنر به طور قابل توجه در اقتصاد جهانی رو به افزایش است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بر اساس برآورد سالهای اخیر نشان می دهد سهم اشتغال فرهنگ و هنر به طور قابل توجه در اقتصاد جهانی رو به افزایش است.

«سید عباس صالحی» شامگاه پنج شنبه (7 آذر ماه) در مراسم افتتاحیه بازار فروش آثار فرهنگی هنری با عنوان گذر فرهنگ و هنر که در مجتمع تجاری آسمان برگزار شد افزود: حوزه فرهنگ و هنر از قلب اقتصاد برمی خیزد و به عروج می رسد لذا اقتصاد ضعیف نمی تواند یک فرهنگ و هنر متعالی ایجاد کند، فرهنگ و هنر متعالی از دل یک اقتصاد قوی بر می خیزد.

وی بیان کرد: حوزه و بخش فرهنگ و هنر غیر از اینکه در حیات معنوی یک جامعه سهم اصلی و ماهوی دارد در بخش اقتصادی جایگاه توجهی داشته و دارد و روز به روز بر اهمیت ای بخش افزوده می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن با ارزش دانستن بازاری به عنوان بازار فرهنگ و هنر؛ افزود: با نگاهی به اقتصاد جهانی به این موضوع پی می بریم که در دهه اخیر سهم فرهنگ و هنر و آنچه که به عنوان اقتصاد خلاق شناخته می شود در اقتصاد و درآمد تولید جهانی افزایش قابل توجهی پیدا کرده است، بر اساس آمارها بیش از دو هزار و 250 میلیارد دلار فضای بازار فرهنگ و هنر در جهان است.

وی گفت: در میان حوزه های مختلف فرهنگ و هنر حدود 54 درصد سهم تلویزیون، هنرهای تجسمی، رسانه و مجلات است که تلویزیون با 21 درصد، هنرهای تجسمی با 17 درصد، فضای رسانه و مجلات با 16 درصد سهم حوزه های مختلف فرهنگ و هنر را از آن خود کرده اند.

صالحی با بیان اینکه جریان رو به رشدی در دهه اخیر و سال به سال در حوزه اقتصادی فرهنگ و هنر داریم و این جریان، جربان شتابنده ای است؛ افزود: هر سال ما شاهد اتفاق تازه و رقم های تازه و جابجایی سهم کشوره در این قسمت هستیم همچنین در این کشورها رقابت هایی برای حوزه اقتصادی فرهنگ و هنر واقتصاد خلاق وجود دارد لذا فرهنگ و هنر گرچه یک وجه روحانی، معنوی و بنیادینی از این حوزه دارد اما وجه اقتصادی آن نیز روز به روز از لحاظ تولید درآمد در حال افزایش است.

وزیر فرهنگ و ارشاد بیان کرد: بر اساس برآورد سالهای اخیر نشان می دهد سهم اشتغال فرهنگ و هنر به طور قابل توجه در اقتصاد جهانی رو به افزایش است، ما حدود 30 میلیون شغل در فضای فرهگ و هنر بالفعل داریم و در حوزه کارآفرینی و اشتغال، هنرهای تجسمی با حدود 7 میلیون شغلی که در فضای اشتغال جهانی دارد در سطر قرار دارد و عملا ما فضای قابل توجهی را از لحاظ کارآفرینی نیز برای حوزه فرهنگ و هنر و اقتصادهای خلاق مشاهده می کنیم.

وی با بیان اینکه در داخل ایران یک جریان خلاق اجتماعی در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد و نسل جوانی که علاقه مند به این حوزه هستند روز به روز در حال افزایش است؛ گفت: در سال ۶۷ مجموعه دانشجویان رشته هنر بیش از ۵ هزار نفر و سال 96- ۹۷ حدود ۲۹۹ هزار نفر بودند که این نشان دهنده رشد 52 برابر در این 20 سال  فقط در فضای دانشجویان هنر در دانشگاههای رسمی است در حالی که سهم قابل توجهی از فراگیری و انتقال مهارت ها  در آموزشگاههای آزاد صورت می گیرد و تنها در سال 97 حدود 400 هزار آموزش یاران آموزشگاههای هنری بودند که نشان دهنده جریان وسیعی از نیروی انسانی در بازار هنر است.

صالحی کشش تقاضا و مصرف فرهنگی و هنری خانوارهای ایرانی را پایین ارزیابی کرد و افزود: در اتحادیه اروپا در سال 2017 میانگین مصرف فرهنگ و هنر 8 و نیم درصد مصرف کل خانوار در جهان اعلام می کند متاسفانه بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سال 96 سبد مصرف فرهنگی خانواده های ایرانی حدود دو درصد عنوان می کند که این دو درصد اختصاص به فرهنگ، هنر و تفریح دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد با بیان اینکه یک درصد از این دو درصد مربوط به تفریح است؛ سهم سبد فرهنگی و هنری در مصرف کالای خانواده ایرانی را تنها یک درصد عنوان کرد و گفت: ما سابقه فرهنگی، هنری کهنی داریم و جهان ایران را به فرهنگ و هنر می شناسد همچنین نسل جوان خلاق هم از نظر کمیت و کیفیت بالا و رو به گسترش داریم اما در سبد مصرف خانوار ما مصرف فرهنگی پایین است.

وی در خصوص علت پایین بودن سهم فرهنگ و هنر در سبد خانواده های ایرانی بیان کرد: یکی از عوامل پایین بودن سهم فرهنگ و هنر در سبد خانواده های ایرانی ضعیف و ناپیوسته بودن دسترسی به کالاهای فرهنگی و هنری است و لذا اگر ما بتوانیم فرصت های دیده شدن محصولات فرهنگی  و هنری را بدهیم این بر کشش تقاضا و مصرف اثر گذار است.

صالحی اظهار داشت: بخش قابل توجهی از محصولات فرهنگی و هنری در ذخیره ها و انبارهای پشت پرده آن هنرمندان دیده نمی شود و فرصت های عرضه پیاپی وجود ندارد که این خلا ها موجب اقداماتی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به اقدامات انجام شده در این خصوص گفت: ایجاد گذرهای فرهنگ و هنر از جمله این اقدامات است و یکی از مناطقی که مزیت نسبی قابل توجهی برای انتخاب داشت شهر مشهد به عنوان کلانشهر و شهر زائر پذیر از داخل و خارج از کشور است که فرصت سازی وسیعی بر بحث کشش تقاضا و اثر گذاشتن بر ارتقای مصرف فرهنگی برای مجاوران و زائران دارد.

وی بر اهمیت بخش خصوصی در این ایده مطرح شده تاکید کرد و افزود: با توجه فصای سرمایه گذاری بخش خصوصی که در مشهد وجود دارد این تجربه می تواند تجربه تعمیم یافته ای باشد و دهها میلیون نفری که به مشهد مشرف شوند ذائقه هایشان می تواند با محصولات فرهنگی و هنری طعم جدیدی پیدا کند و گسترش پیدا کند و به خارج از مرزها منتقل شود.

صالحی بیان کرد: باید تجربه ها در این خصوص را گسترش دهیم، ما نیازمند به این هستیم که تجربه های که شکل می دهیم با صیانت همه جانبه بخش دولتی، خصوصی و عمومی به نقطه بلوغ برسانیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: همان گونه که روح و بدن ارتباط پیوسته ای دارند حوزه فرهنگ و هنر نیز از قلب اقتصاد برمی خیزد و به عروج می رسد لذا اقتصاد ضعیف نمی تواند یک فرهنگ و هنر متعالی ایجاد کند، فرهنگ و هنر متعالی از دل یک اقتصاد قوی بر می خیزد.

۸ آذر ۱۳۹۸ ۰۷:۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید