اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی : تعداد رسانه های فعال در گناباد نشانه فرهیختگی مردم این خطه است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی :  تعداد رسانه های فعال در  گناباد نشانه فرهیختگی مردم این خطه است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: تعداد رسانه های فعال در شهرستان گناباد نشانه فرهیختگی و فرزانگی مردم گناباد است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سید جواد جعفری در جمع خبرنگاران ، اصحاب  فرهنگ و هنر و مسوولان شهرستان گناباد در سالن همایش ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان افزود:شهرستان گناباد با برخورداری  از  ویژگی های برجسته مادی  و معنوی  همچون  قنات قصبه  به عنوان قدیمی ترین قنات جهان ، دانشگاههای معتبر ، صنایع پیشرو و شخصیتهایی همچون شیخ محمد تقی بهلول  صاحب گنجینه ای است که آن را به یک مرکز فرهنگی  مهم تبدیل کرده است.

 وی با بیان اینکه خراسان رضوی با داشتن 238 مجوز نشریه بعد از تهران، دومین قطب نشریات کشور است

گفت: از این تعداد 130 نشریه تخصصی و 108 نشریه گرایش های عمومی دارند ، بدین ترتیب می توان گفت که سهم استان خراسان رضوی از نشریات کشور سهم بسیار قابل توجهی است و این استان در این عرصه پیشتاز است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی  افزود :حداقل در سه حوزه فرهنگ سازی، ایجاد روابط اجتماعی و شکل دهی اخلاق در جامعه نمی توانیم قابلیتهای رسانه را منکر شویم.

جعفری گفت :به خاطر این قابلیت های رسانه، دو نگاه نسبت به آن شکل گرفته که نگاه اول نگاهی از بالا به پایین است که در این نگاه، طبقه مسلط می خواهد دیدگاههای خود را به سایر اقشار تحمیل کند و طبیعتا این نگاه، مطرود است.

وی گفت:نگاه دوم که دیدگاه ارزشی به رسانه است به دنبال آگاهی بخشی به جامعه است و از آرمانهای ملتها دفاع می کند و به دنبال آن است که جامعه به رشد و تعالی برسد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی  افزود: این همان نگاهی است که اسلام ترویج کرده است و از ما اجرای آن را خواسته است و در قرآن در آیات 17 تا 30 سوره نمل در قالب داستان هدهد و حضرت سلیمان (ع) برای آن مدل سازی هم شده است.

جعفری گفت:در این میان خبرنگاران به عنوان عناصر پویا، زنده، آگاه و بصیر نقش زیادی داشته و می توانند جامعه را در سه حوزه یاد شده به تعالی برسانند.

وی افزود:دست اول و تازه بودن، راست و صحیح بودن، مهم بودن یعنی وزن ارزشی زیادی داشتن در کنار دقت در تنظیم و سرعت در ارسال از ویژگیهای یک خبر خوب است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی  با درخواست یکی از خبرنگاران شهرستان گناباد مبنی بر آموزش دوره خبرنگاری در این شهرستان موافقت کرد و گفت:به زودی یک دوره خبرنگاری ویژه شهرستان گناباد با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و فرمانداری گناباد برگزار می شود که در آن استادان برجسته و شاخص علوم ارتباطات و روزنامه نگاری از تهران به آموزش خبرنگاران گناباد می پردازند.

جعفری در خصوص وضعیت بیمه خبرنگاران اظهار داشت:در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد و روزنامه نگاران و و خبرنگاران می توانند با ثبت نام در صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان از خدمات بیمه تأمین اجتماعی در قالب مقررات صاحبان حرفه و مشاغل آزاد بهره مند شوند.

امام جمعه گناباد نیز در این آیین نقش خبرنگار را از زمان انبیا تا کنون بسیار ویژه ارزیابی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین 'حسن صادقی نسب' گفت:خبرنگاران دراین راه شهدایی را هم تقدیم کرده اند که اولین آن ، مومن آل فرعون بود که با اطلاعات خود موجب نجات جان حضرت موسی(ع) شد.

وی افزود:عباس عموی پیغمبر صلوات الله علیه نیز از افرادی است که در این راه سعی وافر داشت و تا زمان فتح مکه در آنجا ماند و اگر چه ظاهرا کافر بود اما در باطن، اسلام آورده بود و گزارشها و اطلاعاتی که به پیامبر می داد از جمله در جنگ بدر، جبهه اسلام را بسیار یاری می کرد.

امام جمعه گناباد گفت: در دوران انقلاب و دفاع مقدس نیز خبرنگاران نقش بسیار ارزنده مشابهی ایفا کردند هم در دوران قبل از پیروزی که افرادی از متن دشمن، خبر توطئه ترور شخصیتهای انقلاب را به آنها می دادند و موجب حفظ جان آنها می شدند و هم در دفاع مقدس که اطلاع رسانی های خبرنگاران، کارساز بود و مردم برای حضور در جبهه تشویق می شدند.

وی افزود:خبرنگاران در ایجاد وحدت و روحیه امیدواری نسبت به نظام نیز نقش ویژه ای دارند.

فرماندار گناباد هم در این مراسم گفت:رسانه های غربی یک کنش پرشدت نسبت به خبر دارند و می کوشند با ایجاد جنگ روانی به اهداف خود برسند.

۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۱۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید