اخبار

اجرای 5 نمایش آیینی در ایستگاه پایانی سوگواره تعزیه در کاشمر

اجرای 5 نمایش آیینی در ایستگاه پایانی سوگواره تعزیه در کاشمر
نوزدهمین سوگواره استانی تعزیه با اجرای پنج نمایش آیینی با حضور معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در کاشمر به کار خود پایان داد.

در اختتامیه این سوگواره معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با قدردانی از برگزار کنندگان نوزدهمین سوگواره استانی تعزیه ابراز امیدواری کرد که سال‌های بعد این مراسم با رویکرد بهتری برگزار شود.

محمدرضا محمدی گفت: با توجه به تاریخچه تعزیه خوانی در منطقه، میتوان از کاشمر به عنوان مهد تعزیه کشور نام برد.

وی افزود: هم اکنون نام دو شهر در کشور به عنوان پایه‏ های اصلی تعزیه ایران در یونسکو ثبت شده که یکی کاشمر و دیگری تفرش است.هنر تعزیه در زنده نگه داشتن حماسه کربلا و واقعه عاشورا در اذهان جامعه موثر بوده است.

دبیر برگزاری نوزدهمین سوگواره استانی کاشمر نیز در این مراسم  گفت: این سوگواره با حضور گروه‌های تعزیه از شهرستان‌های مشهد، سبزوار، نیشابور و کاشمر از  ۲۱مهر ماه به مدت پنج شب با پنج اجرا برگزار شد.

جواد خاکسار گفت: تعزیه فاطمه زهرا(س) از روستای فرح آباد کاشمر، تعزیه قانیای فرنگ از مشهد مقدس، تعزیه امام حسین(ع) از نیشابور، تعزیه پشیمانی یزید از کاشمر و تعزیه بازار شام از سبزوار توسط پنج گروه تعزیه در این سوگواره اجرا شد.

وی ادامه داد: نوزدهمین سوگواره تعزیه با همت مؤسسه هنر معاصر ترشیز به عنوان تنها مؤسسه هنرهای نمایشی شهرستان کاشمر برگزار شد.

دبیر برگزاری نوزدهمین سوگواره استانی کاشمر گفت: تعزیه خوانی در روستای فرح‌آباد این شهرستان  قدمتی قریب به ۲۰۰ سال دارد و سابقه دیرینه اجرای تعزیه در این روستا، موجب شده کاشمر مهد تعزیه‌خوانی خراسان رضوی محسوب شود.

۲۹ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۴۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید