اخبار

جشنواره عکس رضوی در خراسان رضوی برگزار می شود

جشنواره عکس رضوی در خراسان رضوی برگزار می شود
دبیر نهمین دوره جشنواره عکس رضوی گفت: نهمین دوره جشنواره عکس رضوی به میزبانی خراسان رضوی به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در نشست خبری اعلام رسمی نهمین جشنواره سراسری عکس رضوی  که در مجتمع فرهنگی هنری امام رضا(ع) برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته از جمله  برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، جشنواره تئاتر رضوی توسط این اداره کل برگزار شد؛ برای سال جدید به این نتیجه رسیدیم که در سال جدید، میزبانی جشنواره عکس را بپذیریم.

محمدرضا محمدی افزود: پس از بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که اجرا را به انجمن عکاسان خراسان رضوی واگذار کنیم. به همین منظور دبیرخانه جشنواره در اختیار انجمن قرار گرفت و چند روز گذشته فراخوان جشنواره نهایی شد و احتمالا طی دو روز آینده چاپ و برای استان ها ارسال خواهد شد.

وی افزود: شورای سیاست گزاری جشنواره متشکل از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، معاون هنری و سینمایی این اداره کل، مدیر عامل بنیاد جشنواره امام رضا (ع)، رییس هیئت مدیره انجمن عکاسان و به فراخور نیاز از شهرداری و آستان قدس و کارشناسان مرتبط است.

دبیر نهمین جشنواره عکس رضوی تصریح کرد: اشاعه فرهنگ رضوی از طریق هنر عکاسی، گسترش فعالیت های فرهنگی هنری و مذهبی و گرامی داشت پدید آورندگان آثار هنری برتر از جمله اهداف این جشنواره است. همچنین محمدرضا محمدی، دبیر جشنواره و  مهدی زابل عباسی مسولیت دبیر اجرایی جشنواره را عهده دار هستند.

محمدی با بیان اینکه جشنواره در سه بخش عکاسی موبایلی، حرفه ای و اردو برگزار خواهد شد به اسامی داوران بخش عکس حرفه ای و موبایلی اشاره کرد و اضافه کرد: محمد ستاری رسول علیا زاده امیر حسین صفرلی، ابراهیم بهرامی، علیرضا عطاریانی، حمیدرضا گیلانی فر و  کیارنگ علایی داوران این بخش خواهد بود.

علاوه بر این در بخش اردوها، سید جلیل حسینی زهرایی، شرمین نصیری، قدیر وقایی داوری عکس ها را بر عهده خواهند داشت. بخش اردو جشنواره همزمان با جشنواره، برگزار خواهند شد.

وی تاکید کرد: مواردی نظیر  اشاعه فرهنگ رضوی، عکاسی اجتماعی شامل: آداب زیارت، نماز، دعا و نیایش، ایثار و شهادت، عکاسی از اماکن متبرکه شامل: حریم حرم امام رضا (ع)، امام زادگان، عتبات، مساجد، حسینه ها، آیین های دینی و مذهبی و عکاسی معماری در دو حوزه معماری و هنر اسلامی از جمله موضوعات جشنواره است.

دبیر نهمین جشنواره عکس رضوی با تایید بر اینکه محدودیتی در تولید عکس وجود ندارد، خاطرنشان کرد: رویکرد جشنواره مستند گرایانه و متکی به ذهن خلاق عکاس است. ثبت نام در جشنواره نیز از طریق سایت رسمی جشنواره امکان پذیر است.  شرایط ارسال عکس و ثبت نام در فراخوان ذکر شده است و علاقه مندان نی توانند برای مشاهده فراخوان  به سایت www.khorasanphotographers. Com مراجعه کنند. آمده است. آخرین زمان ارسال آثار نیز  ساعت 24 روز 18 آبان است.

وی به جوایز جشنواره اشاره کرده و گفت: در بخش جوایز، برای هشت برگزیده در بخش حرفه ای هر کدام چهار میلیون تومان،  بخش تلفن همراه برای  هشت برگزیده هر کدام یک میلیون تومان و در بخش اردو برای صاحبان آثار راه یافته به جشنواره یه اردو دو روزه در 12 آذر ماه برگزار  و به سه نفر برتر یک میلیون تومان جایزه تعلق خواهد گرفت. علاوه بر این جایزه دو میلیون تومانی برای تنها برگزیده عکس با موضوع ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در نظر گرفته شده است.

محمدی با بیان اینکه آغاز جشنواره از 8 مهرماه بوده است، گفت: اردو اول در روزهای پنج و ششم آبان ماه، داوری 28 آبان،  اطلاع رسانی اتنخاب آثار دو آذر ماه، چاپ آثار برگزیده 11 آذر ماه  و اختتامیه جشنواره  14 آذر همزمان با ولادت  امام هادی (ع) خواهد بود.

در اردوهای روز پنج و ششم آبان ماه بنا داریم در یکی از موکب های آستان قدس،  70 نفر از عکاسان یک شب بیتوته داشته و از زائران عکاسی کنند.

وی اضافه کرد: بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، تعدادی از دانشگاه های مرتبط، شهرداری مشهد، موسسه آبرنگ و انجمن عکاسان خراسان رضوی در برگزاری نهمین دوره این جشنواره همکاری خواهند کرد.

وی گفت: اصل جشنواره تولید محور است و در تلاشیم بانکی از عکاسان کل کشور را تهیه کنیم که  دعوت نامه آن  برای همه فعالان حوزه عکاسی ارسال خواهد شد.

۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۰۷:۵۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید