اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی :‌ کارهنرمندان انعکاس هنری وابسته های اجتماعی است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی :‌ کارهنرمندان انعکاس هنری وابسته های اجتماعی است
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت : وابستگی های اجتماعی یک مملکت در افکار هنرمندان آثار هنری تاثیر دارد و کار هنرمندان یک ادراک هنری از این وابستگی های اجتماعی را منعکس می کند.
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ،‌ سید جواد جعفری اظهار داشت:‌  یکی از ویژگی های هنر اسلامی نماد سازی است که خود یکی از اشکال ساده سازی هنراست و معنای آن تمایل هنرمند به نماد سازی است که هنرمند با این نمادگرایی به انتقال مفاهیم می پردازد و این نماد سازی ریشه در تعالیم دینی ما دارد و سعی می کند توجه بیننده را به جهان معنوی جلب نماید. مثلاً استفاده از نماد گنبد ، آسمان بی انتها و معنویت را نشان می دهد.

به گفته وی ، وابستگی های اجتماعی یک مملکت که سنت ، گرایش ها ، اعتقادات و اندیشه ها و فرهنگ مردم است در افکار هنرمندان آثار هنری تاثیر دارد و کار هنرمندان یک ادراک هنری از این وابستگی های اجتماعی را منعکس می کند و هنرمندان هم که عمدتا  برخاسته از عامه مردم هستند همین گرایش ها را دارند. بنابراین نمادهای شهری با رویکرد های فرهنگ دینی و سیره رضوی از دغدغه های آنها هم هست  .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان  در ادامه ضمن اشاره به جشنواره یادمان های شهری مشهد که امسال برای دومین بار در مشهد و در قالب برنامه های جشنواره بزرگ امام رضا(ع) برگزار می شود ، گفت : عمدتاً شهرهای مختلف به لحاظ شرایط اقلیمی وویژگیهای جغرافیایی ، گرایشات فرهنگی ، اعتقادات و ارزش ها با هم تفاوت های محسوسی دارند. در جامعه ما علاوه بر اینکه همه شهرها در یک سری ویژگیها که خاص یک شهر منتسب به کشور ایران اسلامی است و همگی درآن ویژگیها مشترک هستند ، در یک ویژگیهایی هم به طور خاص تر برجسته هستند که هر شهری را از شهر دیگر به وضوح متمایز می سازد.

به گفته جعفری برای تشخیص این تمایز ها باید نمادهای شهری به گونه ای باشد که بدون اینکه نام شهر را در ورودی آن ببینم متوجه شویم پا به چه شهری می گذاریم . از جمله این شهرها ، کلان شهر مذهبی مشهد مقدس است که مهمترین ویژگی آن که همچون نگینی برتاج این شهر می درخشد ، مضجع مقدس حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است . برای همین است که هر بیننده ای در نگاه اول متوقع است که همه چیز در این شهر درهاله ای از فرهنگ وسیره رضوی باشد . تدبیر جشنواره یادمان های شهری مشهد مقدس در قالب یکی از برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا (ع) اقدامی درترویج این نگاه برای ایجاد نمادهای شهری است والبته شهرداری محترم مشهد مقدس نقش شایسته ای در ترویج این نمادسازی های متناسب با فرهنگ ولایی و ارادت به محضر ثامن الحجج (ع) دارد. زیرا اجرای قاعده مند این هدف والا فقط از مجرای استراتژی های شهرداری ممکن است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد در بخش دیگر سخنانش یکی از ویژگی های هنر ایرانی را نزدیکی با زندگی دانست که تار و پود آن از تجربیات بشری بافته شده و هنرمند ایرانی هم می تواند با استادی و مهارتی که نامش از علم و آگاهی او بویژه با آموزه های دینی است یک موضوع را پرورش داده و از آن صورت طرح و شکلی بدیع را ایجاد نماید و گفت :‌ هنرمندانی که در قالب جشنواره ی یادمان های شهری مشهد وارد این عرصه شده اند، به خوبی به همه این ضرورت ها واقف هستند و انتظار می رود حضور شایسته خود را در تغییر فضاسازی مشهد مقدس از نظر نمادهای شهری به سمت ایده آل آن که ظهور و بروز فرهنگ رضوی در سطح شهر است اثبات نمایند.

جعفری  عظمت گرایی را  از خصوصیات مهم هنر بسیاری از تمدن ها دانست که در فرهنگ های سایر ملل ، به عنوان مثال شیرغران، اژدهای دمان و عقاب پران از نمادهای میل به این عظمت گرایی است.

وی گفت :  طبیعی است در هنر اسلامی که رویکردی مبتنی بر حاکمیت مطلق خداوند در همه جهان هستی دارد و باید در همه انعکاسات هنری هم این وحدت و یکپارچگی وجود که متجلی قرب همه موجودات  به ذات مقدس او به عنوان هدف اصلی خلقت است باید این حس عظمت گرایی ملهم از آموزه های دینی ما باشد.

این مدیر فرهنگی ادامه داد :‌ همه ما قائل به این هستیم که عظمت این ملک و آب و خاک به وجود مقدس امام رضا (ع) است که فرهنگ بومی و ملی ما هم در آن ذوب شده است. به همین دلیل هم باید نمادهای مدنظر هنرمندان این عرصه متمرکز بر دستاوردهای فرهنگ رضوی باشد.

وی تصریح کرد :‌ با توجه به اینکه هدف این جشنواره ترغیب و تشویق هنرمندان بویژه هنرمندان حجم ساز به طراحی و خلق یادمان های شهری متناسب با فضای معنوی شهر مشهد مقدس است و از میان آثار برتر برای انعقاد قرارداد برای انجام سفارشات استفاده می شود، از بعد حمایتی خوبی برخوردار است که هم موجب رونق اقتصاد هنر در بخش حجم سازی و طراحی می شود و هم از برکت هنر این هنرمندان در جهت ترویج فرهنگ اسلامی استفاده می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان ، حمایت شهرداری از استفاده از ایده های هنرمندان را اقدامی شایسته برشمرد و گفت: اقدام بسیار شایسته ای که شهرداری انجام می دهد این است که علاوه بر اختصاص مبلغی برای جایزه آثار برتر، سفارش کار هم به این صاحبان آثار برتر می دهد و این حمایت تاثیر خوبی در نشر نمادسازی متناسب با وضعیت شهر مشهد مقدس دارد.

جعفری به محوریت جشنواره  که « هنر ، زندگی ، معنویت» در نظر گرفته شده است، اشاره نمود و گفت :   با عنابت به اینکه در فرهنگ اسلامی زندگی با معنویت  ارتباط تنگاتنگی دارد و اصولاً زندگی بدون معنویت فاقد ارزش است و هنر که به قول رهبر معظم انقلاب  یک عطیه الهی است و وظیفه اصلی اش انعکاس این ارتباط زندگی و معنویت است و ارتباط زندگی با معنویت هم  وقتی محقق می شود که همه احکام و تعالیم اسلامی در جامعه ساری و جاری باشد و از مهمترین نمونه احکام و تعالیم نیز، احکام حجاب و عفاف، خمس و زکات، نماز، امر به معروف و نهی از منکر و ارزش های دینی مثل ایثار و شهادت، احترام به والدین، ترویج فرهنگ کار و تلاش، پیشگیری از پدیده شوم اعتیاد، ترویج فرهنگ ورزش و 000 می باشد که شایسته است نمادسازی ها هم ملهم از این موارد باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان،  به هنر مجسمه سازی در طراحی های شهری اشاره کرد و اظهار داشت:   از انجا که هنرحجم سازی از قدرت کشش بصری بالایی برخوردار است؛ یعنی قادر است در یک آن نگاه آدمی را به صورت ارادی یا حتی غیر ارادی به خود جلب کند، از قابلیت بالایی برای طراحی های شهری دارد.

وی در پایان از حسن ابتکار و خلاقیت دست اندرکاران این جشنواره و همچنین شهردار مشهد  که منشاء تحول بسیاری در عرصه زیباسازی شهر می باشند ، تقدیر و تشکر نمود .

۳ مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۴۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید