اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: مشهد می تواند قطب گفتگوی بینافرهنگی و ادیانی باشد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: مشهد می تواند قطب گفتگوی بینافرهنگی و ادیانی باشد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: نسل معاصر نحوه ارتباطش با جریان فرهنگ و هنر متنوع شده است به همین منظور باید جریان تولید کتاب و کتابخوانی با این رودخانه جوشان تحولات فکری و اندیشه ای همراه شود تا آن موقعیت بنیادین کتاب در فضای کنونی حفظ گردد

 جعفر مروارید در بازدید از انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد با بیان اینکه در فرایند کتاب سه ضلع، مولف، کتابفروشی ها و انتشارات و مخاطب وجود دارد گفت: هدف از طرح های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش کتاب حمایت از این سه ضلع می باشد که به وسیله خانه کتاب صورت می پذیرد که بتواند نشر و مطالعه در جامعه رونق پیدا کند.

وی ادامه داد: به دلیل آنکه آن تفکر ابداعی و تالیفی از اهمیت بالایی برخوردار بوده است درصد بیشتری از تخفیف ها و حمایت ها به کتابهای تالیفی اختصاص یافته و متون ترجمه و توجه ویژه به کتب نوجوانان و نسل جوان در ردیف های بعدی است.

وی تاکید کرد: استان خراسان رضوی و به طور خاص مشهد مقدس به دلیل وجود بارگاه منور رضوی و در کنار آن حوزه های علمیه و دانشگاه فردوسی از دیرباز مهد کتابفروشی بوده است.

این مقام مسول تصریح کرد: مشهد از گذشته تنوع سلایق و افکار را در خود جای داده است و میراث فرهنگی و هنری مشهد وجود شعرا ازجمله فردوسی و نیز اهالی تفکر و فلسفه و نیزمکتب های فقهی اجتماعی تاریخی حقوقی همه ی اینها به تنوع کتب تولید شده کمک کرده است .

وی ادامه داد: نسل معاصر نحوه ارتباطش با جریان فرهنگ و هنر متنوع شده است به همین منظور باید جریان تولید کتاب و کتابخوانی با این رودخانه جوشان تحولات فکری و اندیشه ای همراه شود تا آن موقعیت بنیادین کتاب در فضای کنونی حفظ گردد .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به طرح های تشویقی کتاب در کنار نمایشگاه بین المللی کتاب که هر ساله در مشهد برگزار می  شود گفت: ناشران بسیاری از مشهد، کشور و جهان اسلام در این کلان رویداد فرهنگی شرکت می کنند اما انتظار است که که در کنار آن بحث حمایت از  کتابفروش های هم هرساله مورد توجه قرار گیرد .

مروارید با اشاره به طرح های تشویقی خرید کتاب اذعان داشت: چهار دوره در سال این طرح ها با عناوین بهارنه، تابستانه، پاییزه و زمستانه کتاب صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: من فکر می کنم چه در جریان این طرح ها و چه در مساله خود نشر در مشهد و ایران دو تحول باید صورت گیرد که ما بتوانیم مساله توسعه و تحول فرهنگی را حفظ کنیم چون به طور سنتی این توسعه از طریق کتاب بوده و اما با آمدن فناوری های مدرن و معاصر فکری و فرهنگی و هنری این توسعه روش های جدیدی پیدا کرده است.

مروارید تصریح کرد: به طور مثال ما باید در کنار کتب کاغذی بخشی را به کتب صوتی اختصاص دهیم چرا که امروزه به دلیل فضا های محدود آپارتمانی در خانه عملا امکان کتابخانه های خانگی وجود ندارد و همچنین به دلیل آنکه نسل امروز نیاز خود را از طریق فضای مجازی دریافت می کند نیازمند توسعه و گسترش کتب صوتی هستیم .

وی با بیان اینکه به نظرم دهه پنجم انقلاب، نشر کتاب صوتی ضروری است بیان داشت: من پیشنهاد دارم جهاد دانشگاهی در راستای تولید و فروش  کتاب صوتی گام بردارد چرا که این مهم مزیت های زیادی از جمله کمک به حفظ محیط زیست، استفاده کمتر از کاغذ با توجه به جریان گرانی کاغذ است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اذعان داشت: باید استفاده از فناوری های نوین در حوزه فرهنگی و هنری صورت گیرد چرا که فضاهای ارتباطی و تعاملات اجتماعی در ایران و مسئله فرهنگ، محصور به مرزها ی کشور نمی شود و گفتگو های بینافرهنگی یک الگو و گفتمان رایج می شود .

وی بیان داشت: مشهد به دلیل حضور زائرین بارگاه امام هشتم (ع) می تواند قطب گفتگوی بینافرهنگی و ادیانی باشد در این مرکزیت و الگو بخشی که  اساس هویت و داشته های خود می تواند گام بردارد.

مروارید ادامه داد: در کنار کتاب فناوری های نوین و محصولات فرهنگی و هنری می توانند این نقش را در گفتگو های بینافرهنگی ایجاد کنند به عنوان مثال در کتار دانشگاه ها و نهاد های دینی و اجتماعی فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی و هنری است در کنار کتاب آن پیام های فرهنگی و هنری از طریق نوشت افزار ها، پرچم ها و هنرهای تجسمی باری های فکری و کتابهاب کاغذی و صوتی عرضه شود که همه ی اینها مجموعه یک پاتوق فرهنگی و هنری را تشکیل می دهد .

وی به مدیر انتشارات جهاد دانشگاهی پیشنهاد کرد: در کنار کتاب صوتی، توسعه این فناوری های فرهنگی و هنری را در دستور کار خود قرار دهید و همان طور که از دیرباز در زمینه نگاه دانشگاهی و آکادمیک پیش رو بوده در این راستا پیش قدم باشید.

در این بازدید افشین تحفه گر معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز حضور داشت.

 

۳ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۲۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید