اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:ظرفیت عظیم فرهنگی، هنری و قرآنی بستر مناسبی برای توسعه استان است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:ظرفیت عظیم فرهنگی، هنری و قرآنی بستر مناسبی برای توسعه استان است
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ظرفیت عظیم فرهنگی، هنری و قرآنی استان در مشهد و ۲۸ شهرستان، بستر مناسبی برای توسعه فرهنگی استان است.
دکتر جعفر مروارید در اتاق گفتگوی اصحاب فرهنگ و هنر افزود: توسعه فرهنگی استان، مولد توسعه اقتصادی و مثلث توسعه اقتصادی می باشد.
وی اظهار داشت: وضعیت تحریم ظالمانه که هم اکنون دشمن بر ملت ایران تحمیل کرده به خاطر همین قدرت عظیم و نرم جمهوری اسلامی است، قدرتی که ما در اصحاب فرهنگ و هنر به عنوان مرجع های فکری جامعه تجربه و مشاهده کردیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان داشت: برنامه مثلث توسعه اقتصادی در استان با مدیریت کلان استاندار محترم در حال اجراست، اصحاب فرهنگ و هنر می توانند در سه بخش به این برنامه کمک کنند و این برنامه را به شکل یک برنامه موفق از منظر فرهنگی، هنری به پیش ببرند.
وی افزود: بخش اول ترویج و تبیین گفتمان فرهنگی این برنامه است، این که ما به عنوان یک گفتمان عمومی در جامعه، بدانیم کار عبادت و کارآفرین عابد است، این نیاز به کمک اصحاب فرهنگ و هنر دارد. خلق ثروت یک ارزش است، باید از دوگانه باطل سودگرایی فرد محور و نا امیدی و بی تفاوتی بیرون رفت، برون رفت از این دو گانه تولید اقتصادی است که نیازمند یک عرصه فرهنگ عمومی برای تبیین آن است و اصحاب فرهنگ و هنر به عنوان مراجع فکری می توانند این گفتمان را در فضای عمومی و رسانه و آموزش و پرورش محقق کنند.
دکتر مروارید بخش دوم را اقتصاد فرهنگ دانست و گفت: رونق تولید از طریق فناوری های فرهنگی و هنری، تولید و خلق ثروت که فضای استان را متحول خواهد کرد هنرهایی همچون عکاسی، مجسمه سازی، موسیقی و... جریان صادرات آثار فرهنگی، هنری خراسان، اکسپوهای فرهنگی خصوصا برای مهمانان و زائران بین المللی از جهان اسلام می تواند جریان اقتصادی استان را دگرگون سازد.
وی افزود: بازارچه های هنری فصلی، بازارهای هنری مرزی، تهیه و تولید آثار هنری برای معرفی اقلام صادراتی مثل برنج و زعفران، برپایی رویدادهای فرهنگی در خانه های تاریخی همه بخشهای اقتصاد هنر را تشکیل می دهند و برنامه گذر فرهنگ و هنر که در دو بخش از مشهد و نیشابور و سبزوار آماده اجراست بستری برای رونق تولید است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: بخش سوم رفع موانع کسب و کارهای فرهنگی از طریق گفتمان فرهنگی هنری است، گفتمان فرهنگی برای طرح نجات آسیب های اجتماعی است، فرهنگسازی برای اصلاح الگوی مصرف، مناطق حاشیه نشینی شهر و در نهایت توسعه فرهنگ اخلاق شهروندی از طریق گفتمان فرهنگی انجام می شود.
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۲۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید