اخبار

شورای فرهنگ عمومی نیشابور آماده دریافت نظرات مردم و کارشناسان است

شورای فرهنگ عمومی نیشابور آماده دریافت نظرات مردم و کارشناسان است
مهم‌ترین هدف تشکیل شورای فرهنگ عمومی، نظارت، هدایت و انجام اقدامات به‌ موقع برای ارتقاء، تقویت و بهبود فضای فرهنگ عمومی در شهرستان نیشابور است.

امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیشابور اظهار کرد: شورای فرهنگ عمومی از جمله نهادهای مهم و موثری است که وظیفه سیاستگذاری، هدایت و نظارت بر فرهنگ عمومی جامعه را بر عهده دارد و مانند اتاق فکر همگانی است که با حضور اندیشمندان، صاحب نظران و مسئولین فرهنگی در جهت ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه تبادل نظر می نمایند.

حجت الاسلام سید قاسم یعقوبی گفت: در واقع این شورا مکانی است که با ایجاد وحدت رویه و هماهنگی فرهنگی فی مابین دستگاه های مختلف و با تکیه بر آرمان ها و ارزش های معنوی و فرهنگی اسلامی نظرات افراد عضو؛ که به عنوان کارشناسان ارشد حضور دارند، باعث همسویی و عدم مغایرت طر ح ها و برنامه های مرتبط با فرهنگ عمومی در سطح جامعه می شود.

وی خاطرنشان کرد:شناسنامه فرهنگی و مختصات فکری و فرهنگی یک جامعه که رفتارهای قابل پیش بینی افراد را در بر می‌گیرد، در قلمرو فرهنگ عمومی تعریف می‌شود.

وی یادآورشد: در کشور ما عشق به اهل بیت (ع) یکی از مولفه های قدرتمند فرهنگ عمومی است و به عنوان نمونه، راهپیمایی زائرین اربعین، راهپیمایی زائرین رضوی، سالروز ورود حضرت امام رضا(ع) به نیشابور به عنوان مولفه ای پرتوان در فرهنگ عمومی به شمار می‌رود، همچنین رفتار مردم در عزاداری محرم یا عید نوروز مشخص و معین است و از همین رو در دایره این مفهوم تعریف می‌شود.

امام جمعه نیشابور عنوان کرد: ایرانیان مردمانی آزاده هستند و زیر بار زور نمی روند و در شرایطی که دشمن مواضع خصمانه اتخاذ می کند، ملتی یکپارچه را تصویر می‌کنند که ایستادگی جزو مولفه های قدرتمند فرهنگ عمومی آنهاست.

وی ادامه داد: بحث مصرف کالای ایرانی و حمایت از رونق تولید تنها یک موضوع اقتصادی نیست بلکه خودباوری و توجه به هویت ملی در این موضوع به خوبی خود را نشان می‌دهد.

حجت الاسلام سید قاسم یعقوبی تاکیدکرد: سرمایه های  اجتماعی، تفهیم فرهنگ گفت و گو و مفاهمه، اخلاق عمومی، زنان و خانواده، بهداشت و سلامت و نشاط اجتماعی، دین و فرهنگ، خرد ورزی و استدلال گرایی، ایثار و شهادت، مصرف فرهنگی، محیط زیست، معماری و شهرسازی، فضای مجازی، روح ملی، آسیب‌های اجتماعی و... از سرفصل های تبیین شده در این شورا می باشد.

امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیشابور تصریح کرد:ما از همه مردم فرهنگ دوست نیشابور، نخبگان، اندیشمندان در خصوص اشاعه فرهنگ عمومی با عنایت به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری  می خواهیم هر طرح وپیشنهای دارند به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان مستقر در اداره فرهنگ وارشاد اسلامی  نیشابور تحویل دهند تا در صحن شورا طرح وتصمیم گیری شود.

 

۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۱۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید