اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: صدور مجوز کتاب در استان الکترونیکی می شود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: صدور مجوز کتاب در استان الکترونیکی می شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت : سامانه جامع صدور مجوز کتاب در استان خراسان پس از تهران فعالیت خود را آغاز کرد و صدور مجوز کتاب در استان الکترونیکی می شود.

جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه کاهش فرآیندهای دستی و کمتر شدن استعلامات دستی و نیز سهولت در اخذ مجوز از دستاوردهای این سامانه است افزود: یکی از مشکلات اساسی در زمینه نظارت بر مجوز های کتب که گاها روند ارزیابی را طولانی می کرد نبود سیستم جامع بود که به حمدالله با توجه به پویایی فکری که در استان وجود دارد این سامانه در این استان آغاز به کار می کند.

وی ادامه داد: این سامانه محاسن زیادی را دنبال دارد که ارتقاء کیفیت در خدمات، افزایش کمیت و همچنین شفافیت از آن جمله است. انتظار می رود ناشران و مولفان استفاده از  این سامانه را به فال نیک بگیرند و شاهد رشد آثار آنان باشیم.

مروارید بیان داشت: با توجه به پیشتازی استان خراسان رضوی در حوزه نشر و تولید کتاب و  ظرفیت سخت افزاری و نرم افزاری دراین حوزه، امیدوارم ما به هدف خود که ارتقاء و گسترش سنت مطالعه در استان و مشهد است برسیم و در فضاهای عمومی شاهد مطالعه جوانان و نوجوانان باشیم.

وی با اشاره به جایگاه خانواده در افزایش سرانه مطالعه افزود: امیدوارم شاهد آن باشیم که خانواده ها در کنار رفع نیاز های مادی، نیاز معنوی که همان خرید کتاب، سنت مطالعه و کتابگردی خانوادگی است برآورده سازند .

در ادامه این نشست افشین تحفه گر معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت : در استان 4 هزار و 235 عنوان کتاب درخواست مجوز داشته اند که  از این تعداد در سال گذشته، 3 هزار و 494 عنوان مجوز صادر شد.

وی ابا اشاره به سیستم جامع صدور مجوز الکترونیک کتاب گفت: در این ساماندهی ساده‌تر شدن فرآیند گرفتن مجوز انتشار کتاب برای ناشران دارای مجوز پروانه نشر و به حداقل رساندن حضور ناشران در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی  از جمله مزیت ها است.

معاون فرهنگی ارشاد خراسان رضوی تصریح کرد: از این پس کل فرآیند صدور مجوز پروانه نشر برای ناشران مکانیزه خواهد شد امری که تاکنون به صورت دستی انجام می‌شده است.

تحفه گر در ادامه تصریح کرد: نظر به شروع فرآیند انتقال ثبت درخواست صدور مجوز کتاب به سامانه، خواهشمند است ناشران از امروز با ورود به سامانه http://ketab.samandehi.ir  پس از تکمیل اطلاعات انتشارات خود و تائید توسط این دفتر درخواست های صدور مجوز کتاب را ثبت کنید.

در ادامه این نشست ناصر افشار پور مدیر(IT ) و مسئول سامانه جامع صدور مجوز الکترونیک کتاب گفت: تمام فرآیندهای مربوط به صدور مجوز قبل از چاپ کتاب و نمایش مراحل مختلف وضعیت آثار و مجوزهای مربوط به آن از این پس مکانیزه است، در واقع کلیه اطلاع رسانی‌ها علاوه بر کارتابل خود ناشر از طریق پیامک و ایمیل انجام می‌‌شود و در مرحله تکمیل اطلاعات یا صدور پروانه نشر، صدور ابلاغیه اثر، صدور مجوز قبل از چاپ، صدور مجوز اعلام وصول کتاب از طریق پیامک و ایمیل به ناشر اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی حذف هزینه‌های اضافه برای ناشران  را از مزایای این سامانه دانست و ادامه داد: یکی از مزایای مهم سیستم کنونی متمرکز بودن کلیه اطلاعات مربوط به نشر در کل کشور نسبت به سامانه نامتمرکز قدیم است این بدان معناست که تمامی اطلاعات ناشران از قبیل اطلاعات مربوط به پروانه نشر و تمام روند صدور مجوز کتاب در این سامانه به صورت یکپارچه خواهد بود.

افشار پور تاکید کرد: از دیگر مزایای این سامانه افزوده شدن فرآیندهای بررسی آنلاین و مدیریت کارشناسان بررسی کتاب به صورت آنلاین است که باعث تسریع در مدیریت و انجام امور بررسی خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود اضافه کرد: امکان دسترسی تمامی مراجع ذی‌صلاح و عموم مردم برای راستی آزمایی مجوزهای صادره از دفتر توسعه کتاب و کتاب‌‌خوانی از طریق سامانه انجام می شود.

در پایان از پوستر این سامانه با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی رونمایی شد.

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۴۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید