اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: استاد سبزواری شعر را برای تبیین ارزش های اسلامی می سرود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: استاد سبزواری شعر را برای تبیین ارزش های اسلامی می سرود
درآستانه 22 خرداد سومین سالگرد استاد حمید سبزواری، مراسم سومین بزرگداشت آن مرحوم در محل آرامگاه وی در پارک جانبازان سبزوار برگزار شد.

در راستای بزرگداشت یاد و خاطره پدر شعر انقلاب، مرحوم استاد حمید سبزواری و در آستانه سومین سالگرد درگذشت اسطوره شعر انقلاب، در محل آرامگاه مرحوم استاد حمید سبزواری واقع درپارک جانبازان طی مراسمی با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مسئولین، اساتید، شعرا و فرهیختگان با شرکت همشهریان قدرشناس سبزواری برگزار شد.

در این مراسم که با تلاوت قرآن و نواختن سرود پرافتخار جمهوری اسلامی آغاز شد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ضمن ابلاغ سلام گرم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مردم فرهنگ دوست سبزوار اظهارداشت: استاد سبزواری، شعر را صرفا برای شعر نمی گفتند بلکه شعر را برای آسیب شناسی فرهنگی، اجتماعی و اصلاح جامعه و تبیین ارزش های انسانی و اسلامی می سرودند.

جعفر مروارید با اشاره به آغاز چله دوم انقلاب و بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری افزود: نیازمند روح حماسه هستیم. حماسه ای که با آرمانهای انقلاب اسلامی و موسس انقلاب حضر ت امام خمینی (ره) آغاز شد. در حماسه حسینی دکتر علی شریعتی بیان شد و در اشعار حماسی استاد سبزواری امتداد پیدا کرد و امیدواریم که راه مقاومت، آسیب شناسی اجتماعی و توجه به میراث فرهنگی در دیار سربداران توسط جوانها ادامه داشته باشد.

در ادامه سبحانی فر نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن، ششتمد و روداب در مجلس از استاد سبزواری به عنوان یک شخصیت انقلابی که سابقه مبارزات او به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی باز می گردد و به دلیل فعالیت های سیاسی دردوران اختناق به نوعی از کار برکنار شد یاد کرد.

علی سبحانی فر افزود:در اوایل انقلاب اسلامی با سرودن اشعار حماسی و انقلابی از جمله شعر «این بانگ آزادی و خمینی ای امام» شور و هیجان خاصی را در میان مردم ایجاد کرد.

وی در خصوص ثبت 22 خرداد ماه به نام استاد سبزواری در تقویم رسمی کشور، تصریح کرد: این موضوع در دست پیگیری است و امیدواریم با همکاری دیگر مسئولان این مطالبه اهالی فرهنگ و هنر محقق شود .

در ادامه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار نیز با بیان این که نام گذاری یک روز در تقویم رسمی کشور به یاد استاد سبزواری یکی از مطالبات اهالی فرهنگ و هنر است، افزود: به پیشنهاد این اداره و مصوبه شورای فرهنگ عمومی سبزوار و استان، طرح توجیهی ثبت روز 22 خرداد همزمان با سالروز درگذشت استاد حمید سبزواری به عنوان روز شعر انقلاب به شورای فرهنگ عمومی کشور ارسال شده است.

فرزند ارشد حمید سبزواری نیز ضمن بیان خاطراتی از مرحوم سبزواری، با اظهار اینکه انجام کار برای انقلاب و برای خدا با خلوص نیت باعث شد پدرم به عنوان پدر شعر انقلاب نام بگیرد، گفت: پدرم رابطه نزدیکی با رهبری داشتند و این دوستی و اظهار محبت نسبت به ایشان از طرف رهبر معظم انقلاب نیز ویژه بود.

وی همچنین اظهار کرد: کار برای اعتقاد و مصصم بودن در این کار در آثار و اشعار پدرم کاملا مشخص است و پدرم برای مادیات هیچ وقت شعر نگفت .

در ادامه فرزند کوچکتراستاد نیز با قرائت ابیاتی ازسروده های مرحوم استاد سبزواری به بیان شخصیت و آثار این هنرمند انقلابی پرداخت .

از دیگر برنامه های این مراسم پخش کلیپ هایی ازاستاد سبزواری و اجرای سرود توسط هنرمندان نوجوان سبزوار و نواختن مارش عزا به احترام استاد سبزواری توسط هنرمندان شهرستان به سرپرستی هنرمند ارزشمند هادی درقدمی می توان اشاره کرد.

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید