اخبار

برگزاری دوره آموزشی تحکیم بنیان خانواده در مشهد

برگزاری دوره آموزشی تحکیم بنیان خانواده در مشهد
دوره آموزشی تحکیم بنیان خانواده ویژه کارکنان خانم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، در این دوره دکتر ایرج وثوق روانپزشک و مدرس دانشگاه گفت: مهارت های عمومی یکی از  مهم ترین مهارت های سازمان بهداشت جهانی است که با کاربرد آن، مشکلات زندگی خانواده ها و زوجین رفع می شود.
وی افزود : علیرغم مشکلات و سختی ها در زندگی امروز باید سعی کرد خودمان و زندگی مان را به بهترین نحو حفظ کنیم.
وی اظهار داشت :سازمان جهانی بهداشت  مهارت های عمومی زندگی را  یکی از مهمترین  مهارت هایی دانست که  با به کار بردن آن خانواده ها می توانند آسیب های اجتماعی را کاهش دهند،و روابط فردی را بهتر کنند و همچنین رضایت فردی را بالا ببرند.
دکتر وثوق مهارتهای سازمان بهداشت جهانی را شامل ده مهارت دانست و گفت: اولین اصل خود آگاهی و خودشناسی است، خود آگاهی اختصاص به سن ندارد، خود آگاهی، توانایی شناخت خود و آگاهی از خصوصیات،‌ نقاط ضعف و قدرت،‌ خواسته ها، ترس ها و انزجارها می باشد. رشد خودآگاهی،‌ به فرد کمک می کند تا دریابد تحت استرس قرار دارد یا نه و این به طور معمول پیش شرط روابط بین فردی موثر و همدلانه است.  

وی خودآگاهی را شامل سلسله مراتب دانست و اظهار داشت: شناخت احساسات و حال هیجانی، شناخت رفتارها، شناخت افکار و شناخت باورها از سلسله مراتب خود آگاهی می باشد.

این استاد دانشگاه در ارتباط با شناخت احساسات و حال هیجانی بیان داشت: آدمهایی که احساسات خود را نمی شناسند در ارتباطات ضعیفتر و انعطاف پذیریشان کمتر است و بیشتر مستعد بیماریهای روانی هستند، انسان سالم کسی است که بی دلیل شاد باشد و از هیجانات خود آگاهی داشته و بتواند احساسات خود را خواه مثبت و منفی بیان کند.

وی افزود: گام دوم برای خود شناسی شناخت رفتارهاست و گام سوم شناخت افکار است ما باید بتوانیم نسبت به افکارمان فکر کنیم آن چیزی که در روانشناسی به عنوان فرا شناخت مطرح شده همین فکر کردن به افکار است.

دکتر وثوق در خصوص تقسیم بندی افکار اظهار داشت: برخی از افکار سپید هستند یعنی آدمها روی این فکرها جدال نمی کنند و فکرهایی هستند که به انسان اطلاعات می دهند، فکرهایی که نقد و ارزیابی می کنند و نظر می دهند تفکر سیاه است، و تفکر سبز از خلاقیت، رستن و روییدن است ، تفکر زرد به ما امید می دهد و تفکر قرمز تفکر هیجانی است ، تفکر آبی سازماندهی می کند و کارگردان فکر است.

وی افزود: یکی از کارکردهای تفکر آبی شناسایی ویروسهای ذهنی است،تفکر همه و هیچ و افراط و تفریط، نظر دادن بر اساس ظواهر، فاجعه دیدن همه اتفاقات و حوادث از جمله ویروسهای ذهنی می باشد.

دکتر وثوق توجه به باورها را از دیگر مراحل خود آگاهی دانست و گفت: تقریبا همگی نسبت به باورهایی که دارند تعصب می ورزند 90 درصد باورها تقریبا درست هستند اما تعدادی از باورها غلط می باشند ما باید بتوانیم باورهایی که غلط هستند را بشناسیم و بشکنیم و از بین ببریم.

این مدرس دانشگاه همدلی را از دیگر مهارتهای زندگی عنوان کرد و بیان داشت: برای ایجاد همدلی رعایت چند نکته ضروری است، وسط حرف کسی نپرید، یک موضوع کوچک را بزرگ نکنید، نصیحت نکنید ، سرزنش، تهدید، و تحقیر نیز نکنید.

وی در ارتباط با ارتباط موثر و بین فردی که از جمله مهارتهای عمومی زندگی است گفت: اگر می خواهید رابط موثر برگزار کنید، چند نکته را رعایت کنید، رابطه ات را با خدا خوب کن، رابطه ات با خودت خوب کن، رابطه تان را با محیط حفظ کنید و احساس تعلق به محیط ایجاد کنید.

دکتر وثوق تفکر خلاق و نقاد، حل مساله و تصمیم گیری مناسب  را از مهارتهای که ارتباط منطقی دارند، دانست و ادامه داد: توکل به خدا، کنترل و مدیریت خشم و اضطراب در زندگی از مهارت های دیگر دانست.

۲۷ خرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۴۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید