اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: تکریم هنر و هنرمند وظیفه ماست

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: تکریم هنر و هنرمند وظیفه ماست
جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با هنرمندان انجمن های تجسمی و خوشنویسی دیدار و گفتگو کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در دیدار با هنرمندان هنرهای تجسمی و خوشنویسی که در هتل فرهنگ و هنر برگزار شد با بیان اینکه باید در وظایف ارشاد تغییراتی پدید آید گفت: در حال حاضر کمبود اعتبارات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرصتی را بوجود می آورد که ما در وظایف ارشاد تغییراتی ایجاد کنیم به طوری که هم اکنون این وزارت خانه در تلاش است تعداد مواردی که مجوز صادر می شود را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه باید نگرش به هنر و هنرمند در کشور تغییر پیدا کند گفت: امیدوارم در فضایی که ما دچار تحریم اقتصادی می شویم، فضا گشایشی را در بحث فرهنگی ایجاد کنیم.

وی اذعان داشت: از معاونت هنری درخواست دارم که در سیاست ها و برنامه ریزی های خود سلیقه ای عمل نکنند و عدالت توزیعی را بین هنرهای مختلف داشته باشند که این مستلزم آن است که همه هنرمندان همدلانه با انتقادی سازنده که ناظر به تغییر موجود باشد پیش رود.

مروارید با بیان اینکه باید در زمان حیات هنرمند، او را تکریم کنیم گفت: اولین وظیفه ای که ما در اداره کل فرهنگ و ارشاد داریم تکریم شان هنرمند، رعایت و صیانت حقوق و کرامت انسانی آنهاست که امیدواریم بتوانیم این مهم را به درستی انجام دهیم .

وی با اشاره به گلایه هنرمندان در خصوص بی اطلاعی مردم از وجود فضایی فرهنگی و هنری در پارک ملت گفت: باید با همکاری شهرداری مشهد نسبت به معرفی مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا (ع) که محلی برای حضور هنرمندان است اقدام شود که این مهم به معاونت هنری تاکید شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه ما از فعالیت هایی که شهرداری برای توسعه فرهنگ و هنر انجام می دهد استقبال می کنیم گفت: انتظار داریم شهرداری در حوزه فرهنگ و هنر بیش از پیش گام بردارد و اعتبارات را در این راستا هزینه کند.

وی ادامه داد: گذر فرهنگ و هنر ظرفیتی است که می تواند اقتصاد فرهنگ و هنر را فراهم کند و این مهم را باید خود هنرمندان جلو ببرند تا با همت و تلاش خود از کمک های دولتی بی نیاز شوند.

مروارید با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفاهم نامه هایی با کشور های عراق، ترکیه، لبنان و دیگر کشور ها منعقد کرده است افزود: خرید و عرضه کالاهای فرهنگی و هنری یکی از این مواردی است که در این تفام نامه ها درج شده است و ما آن را از تهران پیگیری خواهیم کرد تا بتوانیم شاهد رونق اقتصاد فرهنگ و هنر در خارج از مرزها باشیم .

وی با اشاره به قوانین معافیت های مالیاتی در خصوص موسسات فرهنگی و هنری افزود: این مهم در مورد بسیاری از رشته ها و موسسات انجام شده است و اگر موردی محقق نشده است ما آن را دنبال خواهیم کرد.

وی در خصوص بیمه هنرمندان گفت: تلاش خواهیم کرد این پروسه های اداری کاهش یابد و خود هنرمندان با ثبت اطلاعات در پایگاه های اطلاع رسانی به نتیجه برسند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در پایان قول داد به تک تک انجمن ها سر خواهد زد و در جریان روند برنامه های آنها قرار خواهد گرفت.

در ادامه این نشست محمدرضا محمدی معاون هنری و سینمایی این اداره کل با بیان برنامه های پیش روی این حوزه افزود: توجه به آموزش در تمامی حوزه ها یکی از راهبردهای ماست که آن را دنبال می کنیم.

وی تاکید کرد: تلاش خواهیم کرد مشکلات انجمن ها را با برنامه ریزی و تغییر در سیاست های راهبردی مرتفع سازیم.

در ادامه این نشست هنرمندان به بیان مشکلات پیش روی خود پرداختند که بیمه تکمیلی، کمبود اعتبار، معافیت های مالیاتی، کمبود فضای آموزشی برای کارگاه ها، فروش آثار هنری در سطح بین المللی، تکریم و بزرگداشت هنرمندان و توزیع عادلانه اعتبارات در بین تمامی انجمن ها و ... از مهمترین آنها بود .

۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۵۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید