اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: پرده خوانی تلفیقی از هنر ایرانی و اسلامی است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: پرده خوانی تلفیقی از هنر ایرانی و اسلامی است
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: پرده خوانی تلفیقی از هنر ایرانی و اسلامی است که به روایت عاشورا و ذکر مصایب اهل بیت (ع) می پردازد.

جعفر مروارید در اختتامیه سوگواره پرده خوانی استانهای خراسان در تربت حیدریه افزود: حضرت سیدالشهدا (ع) و نهضت عاشورا محدود به شیعیان نیست و این شخصیت بزرگ الهام بخش جنبش های سیاسی، اجتماعی و موجب زایش هنرهای بسیار در عرصه جهانی می باشد.

وی از اندیشه معنوی، رنگ و صوت به عنوان سه مولفه اساسی هنر پرده خوانی یاد کرد و اظهار داشت: هنر پرده خوانی، تعزیه خوانی و سوگواره های حسینی که از مشتقات فرهنگی و هنری نهضت عاشورا هستند، مورد غفلت قرار گرفته است.

مروارید گفت: این شاخه از هنرهای اسلامی، ظرفیت خاصی را فراهم آورده است تا شکاف های فرهنگی و هنری جامعه را پر کند.

وی از طرح حمایت از پرده خوانان استان به عنوان رویکرد جدید این اداره کل یاد کرد و افزود: گواه این ادعا برگزاری این سوگواره در تربت حیدریه است تا به این بهانه ضمن شناسایی هنرمندان پرده خوان، مردم را از وقایع عاشورا با نگاه تجربی و معرفت اندیش اقوام ایرانی و با همان سنتی که در نقالی و شاهنامه خوانی وجود دارد، آشنا سازیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به سیاست توزیع عادلانه در وزارتخانه مطبوع خود اشاره کرد و اظهار داشت: این بدان معناست که امکانات فرهنگی را در نقاطی که از نظر فرهنگی فرهیخته هستند، عادلانه توزیع کنیم.

۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید