اخبار

عضو هیات نظارت بر نمایش خراسان رضوی: این هیات برای صدور مجوز حساسیت های دینی، فرهنگی و اجتماعی را لحاظ می کند

عضو هیات نظارت بر نمایش خراسان رضوی: این هیات برای صدور مجوز حساسیت های دینی، فرهنگی و اجتماعی را لحاظ می کند
عضو هیات نظارت بر نمایش و صدور پروانه خراسان رضوی گفت:ترکیب هیات نظارت بر نمایش از زبده ترین کارشناسان دینی،فرهنگی و هنری تشکیل شده و برای صدور مجوز حساسیت های اجتماعی، دینی و شوون فرهنگی و ارزشی را لحاظ می کند.

سید احمد هاشم آبادی با بیان این مطلب افزود: باید به این نکته اذعان داشت کارهای هنری به لحاظ تنوع در تولید و شکل ارائه ممکن است تامین کننده نیاز و مورد اقبال همه مخاطبین قرار نگیرد و در بحث تئاتر تفاوت دیگری که منحصر به فرد است اینکه نظارت و صدور مجوز برای یک اثر نمایشی با یک اثر سینمایی و هنری دیگر متفاوت است چرا که نمایش هر شب به صورت زنده و رو در رو با مخاطب اجرا می‌شود و هر اجرا شرایط خاص خود را دارد. به عبارتی در هر اجرا یک اثر هنری زنده به تماشاگر عرضه می شود و این شاخصه ی منحصر به فرد هنر نمایش است.

وی با بیان این که هر کار نمایشی برای اجرا باید  شاخص های لازم و قابلیت در تولید و محتوی را داشته باشد، گفت:

 رعایت شوون فرهنگی و ارزشی دارا بودن ارزشهای هنری و تامین نیاز مخاطب از دیگر مواردی است که در صدور مجوز به آن تاکید می شود.

هاشم آبادی در خصوص روند اخذ مجوز یک کار نمایشی بیان داشت: یکی از وظایف هیات نظارت بر نمایش، تایید متون نمایشی است هر نمایش قبل از اخذ مجوز، متن نمایش را برای تایید به دبیرخانه این هیات ارسال می کند هیات از لحاظ محتوایی، ادبی، هنری و ... متن را قرائت و تایید می کند و مجوز برای تمرین صادر می شود.

وی ادامه داد: پس از تمرینِ گروه نمایشی، کار برای اجرای صحنه ای و بازبینی به هیات نظارت می آید که نظر هیات نظارت پس از آن به سه شکل به گروه نمایشی ابلاغ می شود. اگر نمایش مطابق با شاخص های لازم باشد مجوز اجرا صادر می شود و اگر قابل اجرا نباشد به گروه نمایشی ابلاغ می شود. اما شکل سومی هم وجود دارد که کار نیازمند اصلاح باشد که از کارشناسان زبده هنرهای نمایشی بنا به تشخیص هیئت نظارت مشاوری برای گروه تعیین می شود که پس از انجام اصلاحات و مشاوره های لازم، مجدد کار برای اخذ مجوز به هیات نظارت بر نمایش می آید که پس از بازبینی اگر اصلاحات مدنظر انجام شده باشد مجوز صادر و در غیر این صورت مجوز نمایش صادر نمی شود.

عضو هیات نظارت بر نمایش و صدور پروانه خراسان رضوی گفت: هر نمایشی علاوه بر رعایت شاخص های گفته شده از لحاظ فضای اجرا نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد و متناسب با سالن اجرا کار ارزیابی می شود. ترکیب هیات نظارت بر نمایش استان به گونه ای است که حساسیت های اجتماعی، دینی و رعایت شوون فرهنگی مورد توجه اعضا می باشد.

۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید