اخبار

نکوداشت استاد عبدالکریم گزیکی در تایباد برگزار شد

نکوداشت استاد عبدالکریم گزیکی در تایباد برگزار شد
نکوداشت استاد عبدالکریم گزیکی، منقبت خوان و شاهنامه خوان تایبادی با حضور علاقمندان و مسوولین در تایباد برگزار شد.

عباس برزو، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تایباد، در این مراسم گفت: موسیقی محلی و سنتی نشاط‌ دهنده روح و جان است و هنرمند عامل اصلی این شادی است.

وی افزود: موسیقی مقامی برگرفته از آیین گذشتگان است و سبب تعالی در این هنر بومی و محلی می‌شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تایباد با اشاره به اهمیت موسیقی سنتی در کاهش آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: حرکت در این مسیر سبب شادی و گذراندن لحظات خوش شده بدون آنکه انحراف و یا دور ماندن از اصل هنر در میان باشد.

برزو ادامه داد: خراسان یکی از قطب‌های مهم موسیقی سنتی(دوتار) است، پیشکسوتان این عرصه با عشق و علاقه نقش خود را برای زنده نگه‌داشتن آواهای محلی ایفا می‌کنند.

این آیین نکوداشت با حضور هنردوستان از شهرستان‌های تایباد، تربت جام و باخرز به میزبانی تایباد برگزار شد. از اهم برنامه‌های مراسم امشب اجرای موسیقی‌های سنتی(دوتار) توسط هنرمندان تایبادی بود.

استاد گزیکی متولد سال ۱۳۳۰ در شهر مشهدریزه از توابع بخش میان ولایت شهرستان تایباد متولد شد و مدت ۶۳ سال است که در زمینه منقبت خوانی و شاهنامه خوانی فعالیت می‌کند. وی از شاگردان استاد نورمحمد درپور است.

گزیکی برای اولین بار شاهنامه را با موسیقی سنتی(دوتار) اجرا کرده و این افتخاری برای جامعه هنرمندان شرق خراسان رضوی است.

کسب مقام سوم جشنواره بین المللی سراج خراسان، رتبه نخست جشنواره ذکر ذاکرین و مقام برگزیده جشنواره آواهای رضوی از مهمترین افتخارات ثبت شده در پرونده این هنرمند تایبادی است.

۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۵۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید