اخبار

سامانه مولفان نیشابوری روز قلم رونمایی می‌شود

سامانه مولفان نیشابوری روز قلم رونمایی می‌شود
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور از راه اندازی سامانه مولفان نیشابوری در روز قلم خبر داد و مهم‌ترین هدف طراحی سامانه مولفان نیشابوری را رفع دغدغه آن‌ها در ارتباط با عرضه، توزیع و فروش کتاب عنوان کرد.

عباس کرخی درباره مهم‌ترین برنامه‌های این اداره بیان کرد: نخستین سامانه مولفان نیشابور ایجاد و ثبت اطلاعات اهل قلم دومین پایتخت کتاب ایران آغاز شده است. این سامانه به دنبال تشکیل تشکل مردمی طراحی شده که یکی از دغدغه‌ آن‌ها براساس اساس‌نامه، تاسیس انجمن مولفان نیشابور است.

وی با اشاره به تعداد مولفان نیشابوری ادامه داد: براساس آمار غیر‌رسمی حدود 400 مولف نیشابوری به ثبت رسیده است. ساماندهی بین هزار تا هزار و 500 عنوان کتاب این نویسندگان از‌جمله مهم‌ترین اهداف ایجاد سامانه مولفان نیشابور است.  

کرخی درباره اساسی‌ترین مطالبه مولفان نیشابوری گفت: نخستین و اساسی‌ترین مطالبه نویسندگان نیشابوری این است که تنها دغدغه‌شان نوشتن باشد. کتاب با عرق‌ریزان فراوان نویسنده به نتیجه می‌رسد بنابراین مولف نباید دغدغه توزیع، نگهداری، عرضه و نگرانی دسترسی اهل کتاب به کتاب را داشته باشد. سامانه مولفان نیشابور با هدف شناسایی و رفع این دست از مشکلات طراحی شده است.      

این مسئول فرهنگی در نیشابور ادامه داد: سامانه مولفان نیشابوری همه نویسندگان ساکن این شهر و سایر نقاط کشور را پوشش می‌دهد بنابراین چند نویسنده نیشابوری ساکن پایتخت نیز برای عضویت در این سامانه تقاضا داده‌اند.     

به گفته وی، سامانه مولفان نیشابور 14 تیر‌ماه، همزمان با روز ملی قلم در اداره کل کتابخانه‌های عمومی نیشابور رونمایی می‌‌شود.

کرخی درباره فعالیت کتابفروشی‌‌ها در نیشابور بیان کرد: با توجه به تعطیلی تدریجی کتابفروشی‌ها در کشور و مشکلات این دسته از فعالان حوزه نشر در نیشابور فقط سه یا چهار کتابفروش هستند که فقط به عرضه کتاب اقدام می‌کنند؛ به‌عبارت دیگر بسیاری از کتابفروشی‌ها برای ادامه حیات به فروش لوازم‌التحریر می‌پردازند.    

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور همچنین از آمادگی نیشابور برای برگزاری جام باشگاه‌های کتابخوانی خبر داد و از گسترش اجرای این طرح کابخوانی براساس آخرین تصمیم دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز خرسندی کرد.

۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید