اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: توسعه فرهنگی با نقد رسانه ای روی می دهد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: توسعه فرهنگی با نقد رسانه ای روی می دهد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: توسعه فرهنگی با نقد رسانه ای روی می دهد و اصولا انقلاب اسلامی یک انقلاب رسانه ای بود و همین بعد رسانه ای بستر تعامل اجتماعی در جامعه را فراهم می کند.

جعفر مروارید در نشست خود با خبرنگاران فرهنگ و هنر که در محل هتل فرهنگ و هنر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: اگر ما اختلافات سیاسی را از هرجهت وارد فرهنگ کنیم، اولین بخشی که متضرر می‌شود فرهنگ است.

مروارید خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم بهترین نقادان هنرمندان، خود هنرمندان هستند، اگر قرار باشد نقدی بر هنر وارد شود، بهترین کسانی که می‌توانند این نقد را وارد سازند خود هنرمندان هستند. اگر قرار  باشد این نقد از بیرون وارد شود ما به نتایج خوبی نخواهیم رسید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی با بیان اینکه انسان بدون دیگران نمی‌تواند زندگی کند، انسان مدنی بالطبع است و رسانه نماد دیگری است، اضافه کرد: در نگاه فلسفی و اخلاقی رشد انسان نیازمند حضور شفاف و آزاد رسانه‌ها و وجود نگاه‌های متفاوت و ارتباط این نگاه‌ها با یکدیگر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در خصوص وضعیت فرهنگی مشهد اظهار کرد: فضای خراسان رضوی از قدیم محیطی متکثر فرهنگی بوده است. ما وقتی به گذشته مشهد برگردیم با جمع بزرگی از شعرا، فقها، فعالین فرهنگی و تئاتری مواجه می‌شویم.

مروارید افزود: همچنین ما با بازگشت با گذشته شاهد هستیم که مشهد پایه گاه تفکرات انقلابی و پایگاه تفکرات سرمایه‌داری بوده است.

وی اظهار کرد: مشهد از دانشگاهی هفتاد ساله و از حوزه‌ای قدیم برخوردار است، همچنین از گذشته تاکنون اندیشمندانی با تفکرات فلسفی داشتیم و از آن طرف افرادی با تفکرات عرفانی و همه این‌ها در مشهد در کنار  هم قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: همچنین ما مساله مهم حرم امام رضا(ع) را داریم که به همراه خود زائرانی با نگرش‌ها و عقاید متفاوت را به همراه می‌آورد. همه این موارد یک جایگاه ویژه را برای مشهد رقم می‌زند و این جایگاه کار سخت را پیش روی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی قرار می‌دهد تا بتواند به یک فعالیت مناسب بپردازد.

مروارید خاطرنشان کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان‌رضوی با توجه به ظرفیت‌های دانشگاهی و حوزوی امیدوار است که بتواند مشکلات موجود را برطرف نماید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اگر ما محوریت را انسان و کرامت انسان قرار دهیم بسیاری از مسائل برطرف خواهد شد.

مروارید گفت: انتظاری که از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی می رود آن است که در شان شهروند ایران اسلامی و آرمانهای انقلاب اسلامی عمل کند و در این راستا نیازمند همکاری دیگر دستگاهها بویژه وزارت علوم هستیم.

وی اظهار کرد: نخبگان در مشهد باید به یک توافق بنیادین در حوزه فرهنگ دست یابند و تا تصمیم گیران عرصه فرهنگ در برخی حوزه های اختلافی به توافق دست نیابند ما نمی توانیم در این حوزه کاری از پیش ببریم و نشاط یکی از این حوزه هاست .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از رسانه در دوران نوین به عنوان یک عامل توسعه فرهنگی یاد کرد و گفت: توسعه فرهنگی با نقد رسانه ای روی می دهد و اصولا انقلاب اسلامی یک انقلاب رسانه ای بود و همین بعد رسانه ای بستر تعامل اجتماعی در جامعه را فراهم می کند.

در ادامه این نشست یوسف امینی معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گزارشی از وضعیت رسانه ها در استان ارائه کرد و گفت: مشهد در عرصه رسانه کشور نقش مهمی دارد و سابقه مطبوعات در خراسان بیش از 100 سال است که می توان به نشریات 'بشارت' و 'نوبهار' در دوره مشروطه اشاره کرد.

یوسف امینی افزود: این نقش در دوره های مختلف تداوم داشته و هم اینک خراسان رضوی با 320 نشریه و روزنامه رتبه دوم کشور را پس از تهران دارد و تنها استانی است که 5 روزنامه رسمی منتشر می کند.

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۱۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید