اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: مسجد محور کانونی پیوند دین با زندگی است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: مسجد محور کانونی پیوند دین با زندگی است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه باید نگاه متولیان به مسجد متمرکز شود، گفت: مسجد محور کانونی پیوند دین با زندگی و کانون های فرهنگی هنری مساجد عامل تحقق این هدف هستند.

جعفر مروارید مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی شامگاه(20 خرداد) در همایش مدیران کانون های فرهنگی هنری مشهد که در رواق حرعاملی حرم مطهر رضوی برگزار شد ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان گفت:یکی از بزرگترین حفاهایی که در حق نگره های اسلامی شده جلوگیری از وجهه مهم و بنیادین اسلامی است، بسیار تلاش کردند تا اسلام را با نگاهی تحول گرایانه به طسح صرفا عبادت تقلیل داده و کاکردهای واقعی و حیات بخش آن را پنهان کنند در صورتی که مروری کوتاه بر مبانی دینی و سیره پیامبر اسلام و ائمه اطهار(ع) به خوبی نشانگر تاکیدات و جنبه های اجتماعی رویکردهای اسلامی است.

وی با بیان اینکه نگاه تقلیلی به دین از مظاهر تلاش های دشمن و انقلاب برای ناکارآمد نشان دادن نظام های دینی است، اظهارداشت:مسجد به عنوان ریشه دارترین ساختارهای نظام اسلامی از زمان پیامبر(ص) مورد توجه و تاکید بوده است، مروری بر تاریخ اسلامی نشان می دهد که فعالیت های عبادی تنها یکی از جنبه های کارکردی مساجد بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه کارکردهای متنوع و به شدت فرهنگی و اجتماعی مسجد به خوبی نشان دهنده نگاه پیشرو و تعالی بخش بزرگان دینی ما است، ادامه داد: در روزگاری که شعار فعالیت های دینی و سمن ها در جامعه پر رنگ است و مدام در فضای روشنفکران و فعالان اجتماعی مورد تاکید قرار می گیرد بد نیست به صدر اسلامی برگردیم و ببینیم چگونه مسجد یک ساختار غنی و روزآمد مدنی بوده است.

مروارید با تاکید بر اینکه باید نگاه متولیان به مسجد متمرکز شود و سیاست گذاران، برنامه ریزان و کنشگران مسجد نگاه همه جانبه به مسجد داشته باشند، گفت: امروز متولیان باید به مسجد در ساخت زندگی اسلامی اعتقاد درونی داشته باشند، سبک زندگی هدف مهم و بنیادین همه ما در عرصه های مختلف است.

وی با اشاره به اینکه سبک زندگی اسلامی ریشه در منابع و مفاهیم قرآنی و دینی دارد و لازم است این مفاهیم و آموزه ها در قالب های اجتماعی در اختیار مخاطب قرار بگیرد، اظهارداشت:مساجد می توانند با توسعه فعالیت های خویش در عرصه های متفاوت و متنوع اجتماعی زمینه ساز فرآوری و نفوذ مفاهیم دینی در بخش های بیرونی زندگی گردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه کانون های فرهنگی هنری مساجد باید با توسعه فعالیت های خویش در عرصه های گوناگون زندگی آموزه های دینی رادر جامعه جاری و نهادینه سازند، ادامه داد: با اصالت دادن فعالیت های مبتنی بر مسجد با کمترین هزینه و مشکل می تونیم فرهنگ و هنر دینی  را به دست آوریم.

مروارید با تاکید بر اینکه دشمن سبک زندگی جامعه ایرانی راهدف گرفته و تلاش می کند تا به شکل نرم آرمان ها و ارزش های والای ما را از بین ببرد، گفت:مسجد مرکز و محور کانونی پیوند دین با زندگی است و کانون های فرهنگی هنری مساجد هم عامل اصلی تحقق این هدف هستند.

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید