اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:بهره‌گیری از تجربیات را به عنوان سرمایه‌ در دستور کار دارم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:بهره‌گیری از تجربیات را به عنوان سرمایه‌ در دستور کار دارم
در مراسمی که با حضور جمعی از مسوولین و اصحاب فرهنگ و هنر برگزار شد جعفر مروارید به عنوان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی معرفی شد.

جعفر مروارید در این مراسم که در محل مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا (ع) مشهد برگزار شد، اظهار داشت: عرصه پُر غصه و  پرُقصه فرهنگ عرصه ژرفی است که قدم زدن در آن آسان نیست. امروز همه به آسانی از فرهنگ سخن گفته و اظهار نظر می کنند اما زمانی که به عرصه عمل می رسد کار مشکل می‌شود. 

وی با بیان اینکه مدیریت عرصه فرهنگی نیز پیچیده است، گفت: خراسان مظهر آمیختگی فرهنگ‌های مختلف با هم بوده است؛ وجود مقولات مختلف فرهنگی، اقتصادی، جغرافیایی، اجتماعی و غیره در این خطه ویژگی چند ساحتی بودن را به این منطقه عطا کرده است لذا به دلیل این پیشینه درخشان از یک سو و وجود نگاه‌های اندیشه‌ای متعدد از سوی دیگر انتظارات از خراسان وجهه دیگری دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: امروز با تکیه بر تجربیات مدیران پیشین در تلاش هستیم افق‌های جدیدی را در این عرصه بگشاییم، بنابراین نه تنها به دنبال تحولات بنیادین و تغییرات اساسی در بدنه موجود نیستم بلکه بهره‌گیری از  تجربیات را به عنوان سرمایه‌ و استفاده از ظرفیت‌ها و ایده‌های مغفول را در دستور کار دارم.

مروارید با تاکید بر ضرورت توجه به موضوع مسئله‌محوری گفت: لازم است در عرصه فرهنگ به جای برخوردهای مصداقی به دنبال مسئله‌محوری باشیم تا امکان سیاستگذاری و حل مسائل در حوزه فرهنگ و به تبع آن توسعه نیز فراهم شود.

وی  افزود: شناسایی مسائل مهم فرهنگی در خراسان رضوی و ارتقای جایگاه فعالان عرصه فرهنگ در ساحت اجتماعی استان و کشور از جمله رویکردهای مهم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی است چون  هم‌اکنون در جایگاه شایسته و بایسته خود قرار ندارند بنابراین باید جایگاه هنر، هنرمند و حوزه مدیریتی این عرصه در نگاه مردم و مسئولین بازآرایی و تصحیح کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت جهانی و بین‌المللی این استان گفت:  تعاملات فراملی استان باید از عرصه شعار فراتر رفته و در عرصه اجرا عملیاتی شود لذا حرکت در راستای توسعه ارتباطات بین‌المللی به ویژه با استفاده از فرصت ایده پایتخت فرهنگ اسلامی از برنامه‌های جدی این اداره خواهد بود.  

مروارید خاطرنشان کرد: بدیهی است در کنار تعاملات بین‌المللی لازم است در حوزه ارتباطات و اطلاع‌رسانی نیز در دستور کار قرار گیرد لذا باید تلاش نماییم ضمن برخورداری از شفافیت، نیازها و خواسته مخاطب خویش را فراهم آوریم و در این عرصه نه تنها  ابزارهای نوین دیجیتال و فضای مجازی را نادیده نگرفته بلکه پرونده ویژه‌ای برای آن خواهیم گشود.

وی تصریح کرد:  تعامل سازنده با آستان قدس رضوی، حوزه علمیه، دانشگاه‌ها، شهرداری و دیگر ارگان‌های مرتبط و زمینه توسعه مشارکت‌ها در راستای اهداف انقلاب اسلامی مورد توجه قرار دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: امروز بر همه اهالی اندیشه واضح است که کلید برون‌رفت از مشکلات و حرکت در مسیر توسعه چیزی جز گفت‌وگو نخواهد بود و چه بهتر که فرهنگ گفت‌وگو از خراسان برخیزد چون امام رضا(ع) امام گفت‌وگو است و ما به‌منظور پاسداشت راهبرد بنیادین آن امام باید بکوشیم گفت‌وگو را به یک هدف عینی بدل کنیم.

مروارید افزود: شاید بسیاری از مسائلی که در حوزه فرهنگ به عنوان مشکل قلمداد می‌شود به دلیل نادیده گرفتن گوهر گفت‌وگو و به دنبال آن سوءتفاهم‌ها باشد بنابراین گفت‌وگو به عنوان یک موضوع و ابزار در دستور کار ویژه ما قرار دارد.

وی با بیان اینکه امروز دیگر در هیچ جای جهان فرهنگ هزینه‌بر و مصرف‌کننده نیست، ادامه داد: باتوجه به ظرفیت‌های حوزه فرهنگ لازم است که به منبعی سرشار برای کارآفرینی و تولید مبدل شود لذا مسئله اقتصاد فرهنگ و کاربردی‌سازی نظریه‌های آن با کمک دانشگاهیان در عرصه‌های مختلف از وظایف حیاتی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است که جز با بهره‌گیری از ظرفیت‌ نهادهای خصوصی و تشکل‌های مردمی به ثمر نمی‌نشیند بنابراین لازم است اصلاح فرآیندها و رویکردهای سیاستگذاری و تدوین برنامه را از روزهای نخست در برنامه کاری خویش قرار دهیم و امیدواریم مجموعه این اقدامات به درخشش فرهنگ و هنر این سرزمین بیش از گذشته بیانجامد.

۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۴۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید