اخبار

گشایش نمایشگاه طراحی و طلاکاری در نیشابور

گشایش نمایشگاه  طراحی و طلاکاری در نیشابور
نخستین نمایشگاه طراحی و طلاکاری روی ظروف چینی آثار بانوی هنرمند نیشابوری «زهره شمشیرگران» در محل نگارخانه آتیه تحت نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور بر پا شد.

معاون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور اظهارکرد: هنرمندان نیشابوری تا کنون در زمینه های مختلف هنری توانسته اند با خلق آثار منحصر به فرد گام سبقت را از دیگر شهرستانها ربوده اند و اینک نخستین نمایشگاه طراحی و طلاکاری روی ظروف چینی آثار بانوی  هنرمند نیشابوری «زهره شمشیرگران» در محل نگارخانه آتیه نیشابور درمعرض دید عموم قرار گرفته است.

خلیل اله عراقی گفت: نمایشگاه طراحی و طلاکاری روی ظروف چینی آثار بانوی  هنرمند  نیشابوری «زهره شمشیرگران» با 250قلم سفال رنگ آمیزی شده و200 سفال مینا وطلاکاری در معرض دید عموم قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: نمایشگاه طراحی وطلاکاری  روی ظروف چینی  بصورت دکوپاژ شده وبا استفاده از بهترین رنگ های آلمانی و  طلای ترک وهلندی ساخته شده که  در معرض دید عموم علاقه مندان قرا گرفته است. 

عراقی یاد آورشد: میناکاری یا میناسازی هنری است که سابقه‌ای در حدود پنج هزار سال دارد و از صنایع دستی محسوب می‌شودو طلا تنها فلزی است که به هنگام ذوب شدن مینا اکسید نمی‌شود از اینرو امکان اجرای طرحی همراه با جزئیات و با شباهت هر چه تمامتر بر روی مینا را ایجاد می‌کند

وی عنوان کرد: شکل‌گیری مینا نیز از ترکیب اکسیدهای فلزات و چند گونه نمک در مجاورت حرارت بالا(۷۵۰ تا ۸۵۰ درجه سانتی گراد) می‌باشد که رنگ‌ها در طول زمان و بر اساس دما بوجود می‌آیند. امروزه در ایران کانون تولید میناکاری شهر اصفهان می‌باشد و استادان برجسته‌ای در تولید آثار مینا مشغول به فعالیت هستند.

این مقام مسئول به هدف از این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه با هدف ترویج هنر طراحی وطلاکاری  روی ظروف چینی در بین جامعه هنری بخصوص جوانان  و تشویق این قشر مهم جامعه و نقد و بررسی آثار ایشان برگزار گردیده است.

معاون  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور تصریح کرد: نمایشگاه طراحی وطلاکاری  روی ظروف چینی تا 17 اسفند96 هر روز از ساعت 10 الی 13 و 17  الی 20:30  بعدازظهر در محل نگارخانه آتیه واقع در خیابان بلوار امیرکبیر یک نیشابور پلاک 11  بر پا می باشدو در معرض دید عموم قرار دارد.

۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۲۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید