اخبار

معاون استاندار خراسان رضوی: تقویت برگزاری جشنواره هایی مانند جشنواره مد و لباس به نفع فرهنگ و اقتصاد جامعه است

معاون استاندار خراسان رضوی: تقویت برگزاری جشنواره هایی مانند جشنواره مد و لباس به نفع فرهنگ و اقتصاد جامعه است
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: سومین جشنواره مد و لباس با رویکرد ایرانی – اسلامی در استان همزمان با هفتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر کشوری برگزار می شود.

سید جواد حسینی در جلسه شورای سیاستگذاری این جشنواره اظهار داشت : انتقال فرهنگی با عمومیت بخشی و مردمی کردن امور و تقویت نقش تک تک اعضای جامعه اثربخش تر، سهل تر و قدرتمند تر است.

وی گفت: تقویت برگزاری جشنواره هایی از این دست به نفع فرهنگ و اقتصاد جامعه است اما برای اثر گذاری بیشتر باید عمومیت یابد، همه بدان ورود یافته و از حالت اختصاصی و برای گروه های خاص خارج شود.

معاون استاندار با اشاره به هدفگذاری مطلوب برای این جشنواره گفت: از قومیت ایرانی و اسلامی تا معرفی هنرمندان استان در این حوزه، باز آفرینی هویت ایرانی و اسلامی در ارتقا نوع پوشش، ایجاد فرهنگ و گفتمان سازی در حوزه پوشاک، اشتغال پایدار، تشویق وحمایت از همه فعالان و طراحان حوزه پوشاک مورد توجه این جشنواره است.

 وی عنوان کرد : لباس در حوزه فرهنگ دارای دو بعد  مادی و غیر مادی است. هر چه بیشتر بتوانیم فرهنگ ، المان های فرهنگی و هویتی خود را با جذابیت در این قالب گسترش دهیم کارکردهای آن درکنار حوزه های فرهنگی از بعد اقتصاد و اشتغال افزایش می یابد.

حسینی با بیان اینکه درحال حاضر صنایع اسلامی در مشهد بسیار داریم اما صنعت و اشتغال آن را نداریم افزود : حوزه سوغات بر اساس مطالعات ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ارزش افزوده می تواند برای خراسان رضوی ایجاد کند اما امروز 75 درصد این سوغات چینی وخارجی است واز این میان  23 درصد آن قاچاق است که خود لطمه ای مضاعف بر اقتصاد استان وارد می کند.

معاون استاندار با بیان اینکه حوزه پوشاک نیز دچار همین ضعف و معضل است، ادامه داد: تا کنون بسیار کم به موضوع شناسایی نیاز مردم در این حوزه و برخورداری از ظرفیت ها اقتصادی آن پرداخته ایم .

 وی با اشاره به طرح های دولتی در حوزه اشتغال روستایی گفت:  یکی از زمینه های اقتصادی در این حوزه لباس است و خراسان رضوی و مشهدالرضا بعنوان نخستین کلانشهر مذهبی جهان باید بتواند توان خود را احیا کرده و 30 درصد مسلمانان جهان را با استفاده از توان و ظرفیت خود و همکاری سازمان های بین المللی مثل آیسسکو در این حوزه پوشش دهد.

حسینی در ادامه با اشاره به اینکه امروز همگرایی و هویت بخشی یکی از مشکلات جامعه ماست، گفت: می توان این نیاز را در قالب  صنعت لباس  دید و پاسخگویی به نیازهای اقشار مختلف با مدل های جذاب بر مبنای لباس های سنتی را داشته باشیم .

وی ورود و دخالت مردم در برپایی این جشنواره را بسیار ارزشمند دانست و گفت : باید این امر تقویت شده و از ظرفیت اقشار و گروه های مختلف بویژه اصناف، پارلمان زنان و خانه تشکل های غیر دولتی که امروز 950 سمن را زیرمجموعه دارد استفاد شود.

 معاون استاندار در ادامه گفت برگزاری این جشنواره از آن جهت ارزشمند است که در انتقال فرهنگ به نسل جدید هم اثر مثبتی دارد.

وی افزود: همواره  کنترل های رسمی، دستوری و هنجاری در حوزه انتقال فرهنگی انجام شده که معمولا از بالا به پایین بوده و لذا اثر گذار نیست و گاه اثر معکوس دارد.

حسینی تصریح کرد : تبلیغات و جامعه پذیری رسمی کمتر در مردم تاثیر می گذارد و باید از طریق مردمی تولید فرهنگ شود.  این جشنواره در این راستاست و می تواند انتقال فرهنگی موثری در پی داشته باشد.

وی تصریح کرد : هر چه بیشتر بازی های بومی ومحلی و تعاملات گرم و هفته های فرهنگی را گسترش دهیم  درانتقال فرهنگی هم بیشتر موثر هستیم.

۲۷ دی ۱۳۹۶ ۰۹:۰۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید