اخبار

بازدید معاون پیشگیری از جرم دادگستری از مجتمع دیجیتال امام رضا(ع)/رشد جرایم فضای مجازی در خراسان رضوی

بازدید معاون پیشگیری از جرم دادگستری از مجتمع دیجیتال امام رضا(ع)/رشد جرایم فضای مجازی در خراسان رضوی
معاون پیشگیری از جرم دادگستری خراسان رضوی و معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از مجتمع استانی فرهنگی دیجیتال امام رضا(ع) بازدید کردند.

پس از این بازدید، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی در نشست فعالان مجازی در مشهد در مجتمع دیجیتال امام رضا(ع) گفت: جرایم مربوط به فضای مجازی در این ظرف 9 ماه گذشته امسال نسبت به مدت مشابه پارسال به میزان 15 درصد بیشتر شده است.

سید امیر مرتضوی بدون اشاره و به آمار تشریحی، فضای مجازی را واقعیتی غیرقابل انکار توصیف و بیان کرد: این فضا روز به روز در حال توسعه و گسترش است و خیلی از مراودات، مبادلات و اقدامات در فضای مجازی صورت می گیرد.

وی افزود: امسال سومین جشنواره ایده ها و فرصتها توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه برگزار می شود لذا علاقه مندان می توانند تا دهم بهمن آتی ایده ها و فرصتهای پیشنهادی خود را ارسال کنند. این جشنواره که روزهای 26 و 27 بهمن در دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار می شود فرصتی است تا جوانان ایده های خود را در فضای مجازی ارائه و تولیدات نرم افزاری را نیز عرضه کنند.

معاون دادگستری خراسان رضوی همچنین گفت: در حوزه پیشگیری از وقوع جرم باید 70 درصد فعالیتها مربوط به حوزه فرهنگی اجتماعی، 20 درصد انتظامی و 10 درصد کیفری باشد اما در کشور این چرخه معکوس شده و پیشگیریهای فرهنگی اجتماعی در رده آخر قرار گرفته اند.

وی افزود: توهین، ضرب و جرح، سرقت، تهدید، تصادفات و تخریب اولویت جرایم هستند که همه آنها به حوزه فرهنگی برمی گردد. اگر در این حوزه کار شود شاهد این جرایم با حجم زیاد نخواهیم بود. رسانه ها باید به سمت مطالبه گری بروند. طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی اجتماعی، حاشیه نشینی و فضای مجازی پنج آسیب جدی است.

مرتضوی به اقدامات مربوط به کاهش طلاق نیز اشاره و بیان کرد: دی ماه سال 1394 با تنظیم بخشنامه ای با همکاری قضات دادگستری خراسان تمام ظرفیتهای قانونی در این حوزه شناسایی و سرعت طلاق توافقی کاهش یافت. با تنظیم این بخشنامه نه تنها در هیچ ماهی افزایش پرونده طلاق رخ نداده بلکه با کاهش پرونده نیز مواجهیم.

وی ادامه داد: همچنین خرداد پارسال مرکز مداخلات در حوزه پیشگیری از طلاق در مشهد فعال شد و تا امروز 3 هزار زوج در این چارچوب سازش کرده اند که پنج درصد آنها بازگشت داشته اند. خراسان رضوی در مقوله طلاق سال 93 رتبه نخست کشور را داشت اما در پارسال به رتبه هشتم رسید.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی راه اندازی 'مرکز مهر خانواده' در 15 شهر و تحقق 40 سازش در این مراکز را از ابتدای سال و تخصیص 2 شعبه کیفری در مشهد به پرونده های کیفری اطفال را از دیگر اقدامات در این حوزه ذکر و بیان کرد: در حوزه زندانها نیز 'طرح خانواده پایدار' اجرا و زمینه ملاقات و صلح و سازش فراهم شده و ماهانه حدود 10 سازش در زندان صورت می گیرد.

وی در ادامه پیرامون حمایت دادگستری خراسان رضوی از سرمایه گذاریهای مشروع نیز گفت: طی پاییز امسال از تعطیلی 58 واحد صنعتی جلوگیری شد. همچنین 116 بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی برای شناسایی مشکلات این واحدها صورت گرفت.

مرتضوی بر استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد در حوزه های مختلف نیز تاکید و بیان کرد: تشکیلات ما هنوز به ظرفیت سمنها و مردم باور ندارند. این در حالی است که هرچه از این ظرفیت بیشتر استفاده گردد سود بیشتری عاید می شود. در همین راستا هم اکنون سامانه سجام یا 'دیده بان پیشگیری از وقوع جرم' در فضای مجازی فعال است و تاکنون 2 هزار نفر از خراسان رضوی در این سامانه نام نویسی کرده اند. مردم از طریق این سامانه می توانند به صورت مستقیم مشکلات را به مسئولان دستگاه قضایی منتقل کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی همچنین گفت: مجازات جایگزین حبس امسال به صورت جدی در دستور کار دادگستری قرار گرفته بطوری که از ابتدای سال تاکنون 150 رای جایگزین حبس صادر شده است.

۲۶ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۰۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید