اخبار

نکوداشت استاد ابراهیمی در جوزقان تایباد/ناصر نبی زاده: موسیقی پیوندی ذاتی با گردشگری دارد

نکوداشت استاد ابراهیمی در جوزقان تایباد/ناصر نبی زاده: موسیقی پیوندی ذاتی با گردشگری دارد
نکوداشت براتعلی ابراهیمی، استاد موسیقی مقامی استان خراسان رضوی و صاحب سبک«نوای سرحدی فریادی» امروز با حضور محققین کشوری، مسئولین استانی و شهرستانی در زادگاهش روستای جوزقان از توابع میان ولایت شهرستان تایباد برگزارشد.

ناصر نبی زاده قائم مقام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، در این مراسم گفت: برگزاری این مراسم حرکتی در راستای مدد اندیشه های والای اعتقادی و اخلاقی هنرمندان عرصه موسیقی محلی می باشد.

ناصر نبی زاده با اشاره به ارتباط موسیقی محلی و فرهنگ منطقه ای افزود: ایران با دارا بودن تنوع قومیتی و فرهنگی، مستعد توسعه جشنواره ها و اجرای موسیقی محلی و اصیل هر قوم و منطقه می باشد و موسیقی اصیل ایرانی به عنوان یکی از الگوهای شاخص در شناسایی فرهنگ هر منطقه نقش مؤثری دارد.

وی اظهار کرد: روستای زیبا و گردشگری جوزقان با داشتن هنرمندان به نام  می تواند عرصه گردشگری و جذب توریست داشته باشد و از آن جایی که موسیقی پیوندی ذاتی با گردشگری دارد می تواند به عنوان یک جاذبه و معرف برای وضع معیشت و سبک زندگی و محملی برای پیام ها و انگیزه های سفر باشد.

وی با بیان نقش مؤثر موسیقی در گردشگری تصریح کرد: موسیقی در جذب گردشگر فرهنگی با استفاده از جذابیت های موسیقی های محلی و جشنواره های موسیقی، بسیار مؤثر  می باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  پاسداشت ذخیره های انسانی موسیقی شرق خراسان رضوی، اهمیت و جایگاه هنرمندان در این رشته هنری را تثبیت می کند.

کیوان پهلوان، پژوهشگر موسیقی مقامی ایران در ادامه این همایش بیان کرد: موسیقی مقامی خراسان از ارزش‌های فرهنگی و ماندگار کشور بوده، بنابراین، حفظ این ارزش‌ها ضروری است.

وی با اشاره به ارزش و جایگاه استاد ابراهیمی در رشد موسیقی محلی، تصریح کرد: برای رشد و بالندگی موسیقی عرفانی و مقامی باید با رجوع به گذشته از خلاقیت های اساتید و بزرگان این هنر همچون استاد ابراهیمی، الهام و از استعدادهای جوانان علاقه مند بهره گرفت.

پهلوان از علاقه اش به موسیقی محلی این گونه گفت: علاقه من به دو ساز دایره و دف ریشه در دوران کودکی دارد، و این علاقه مرا کم کم به سوی نواختن حرفه ای این ساز کشید، در همین رابطه ابتدا سبک های مختلف تنبک نوازی را تجربه کردم.

وی به برگزاری این گونه همایش ها اشاره و عنوان کرد: همه جای خطه خراسان ریشه ای کهن و دیرینه در این عرصه دارد که با برگزاری این گونه برنامه های فرهنگی باید گامی در جهت رشد، ارتقاء و حمایت از هنرمندان برداشت.

وی افزود: متولیان حوزه هنر و مسئولان فرهنگی در کشور نگاه توسعه محور نسبت به این رویدادها دارند و همین موجب ارتقای کمی و کیفی این برنامه های ارزشمند می شود.

مرحوم استاد نظرمحمد سلیمانی و استاد براتعلی ابراهیمی از اساتید بنام تایبادی هستند که در روستای تاریخی جوزقان شهرستان تایباد متولد شده اند.

در این مراسم به پاس زحمات چندین ساله استاد براتعلی ابراهیمی از این هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی تقدیر به عمل آمد.

۴ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۰۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید