اخبار

دهمین جشنواره موسیقی مقامی نیشابور خاتمه یافت

دهمین جشنواره موسیقی مقامی نیشابور خاتمه یافت
همزمان با ایام فرخنده سی وسومین فجر انقلاب اسلامی و هفته وحدت، دهمین جشنواره موسیقی مقامی نیشابور با معرفی برگزیدگان در تالار ادیب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به کارخود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ، سید احمد قلندری سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور در آیین اختتامیه این جشنواره اظهارداشت: روایات و آواهای این موسیقی که در بین نسل‌های مختلف تا زمان حال تداوم داشته از یک بالندگی و شکوفایی خاصی برخوردار است که نغمات همراه آن انسان را به اصالت ذاتی خویش سوق می دهد.

وی ادامه داد: چون این موسیقی با یک داستان و قصه توسط اساتید این رشته با دوتار نواخته شده و سینه به سینه نقل گردیده است، به آن مقام گفته می شود که نشان از مقام والای این موسیقی در بین مردم دارد و موسیقی مقامی خراسان دارای نغمات خاص در شمال، مرکز و جنوب خراسان است که اساتید این رشته در باب آوای موسیقی ایران آن را اجرا می کنند و بر این اساس پیشنهاد می شود دانشگاه یا دانشکده موسیقی مقامی جهت آموزش آکادمیک در نیشابور راه اندازی شود.

مجتبی روزبه دبیر دهمین جشنواره موسیقی مقامی نیز در این مراسم اظهارداشت: سازهای قشمه و سرنا از سازهای موسیقی مقامی هستند که در حال فراموشی است و مابه دنبال احیای این سازها و همچنین نواهای مقامی در فرهنگ فولکلور نیشابور هستیم و به همین علت امسال پایه تکنوازی را به سازهای قشمه وسرنا اختصاص داده ایم.

وی گفت: هنرمندان موسیقی مقامی نیشابور در بخش تکنوازی وگروه نوازی موسیقی مقامی در مقام‌های مختلف خراسان قطعات زیبایی را در نعت خوانی و منقبت خوانی اهل بیت(ع) اجرا کردند.

در ادامه این مراسم بیست ودو، قشمه، سرنا، دهل و دو تار نواز وهشت گروه موسیقی مقامی در مقام‌های مختلف خراسان قطعات زیبایی را در نعت خوانی و منقبت خوانی اهل بیت(ع) اجرا کردند که توسط استاد علی اکبربهاری ، محمدرضا رضا دوست و محمد تمنانلو مورد داوری قرار گرفت.

برگزیدگان این جشنواره در بخش تکنوازی دوتار نفر اول سعید عمارلو، نفردوم هادی نجفی و نفرسوم علی اکبر تمنانلو و در بخش تکنوازی سرنا نفر اول حاج محمد دهنوی، نفردوم مهدی آمارلو و در بخش تکنوازی قشمه نفر اول مهدی آمارلو، نفر دوم عبدالعلی دامنجانی و نفرسوم علیرضا عمارلو معرفی شدند.

در بخش تکنوازی دهل نفر اول حسین بهاری، نفردوم محسن لگزی و نفرسوم براتعلی عشقی و در بخش تکنوازی نیلبک نفر اول عباس توزنده جانی و نفردوم علی‌محمدطاهری معرفی شدند و در بخش گروهی گروه آوای بینالود به سرپرستی رضا نجفی مقام برتر این جشنواره را از آن خود کرد.

۲۳ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۴۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید