اخبار

نمایش آئینی آهوی دشت شیر احمد در سبزوار اجرا می‌شود

نمایش آئینی آهوی دشت شیر احمد در سبزوار اجرا می‌شود
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار گفت: به مناسبت گرامیداشت دهه کرامت و همزمان با روز میلاد امام‌رضا(ع) نمایش آئینی آهوی دشت شیر احمد در اقامتگاه بومگردی ننه کلو بابا کلو طبس سبزوار اجرا می‌شود.

محمد علی آبادی با بیان اینکه نمایش آهوی دشت شیراحمد به نویسندگی و کارگردانی ابوالفضل طبسی و نقش آفرینان فرشته حلاجیان، ابوالفضل طبسی، حامد دهدار با اجرای موسیقی مقامی امید اصغری و عباس عباسی در مدت زمان 30 دقیقه آماده اجرا می شود، اظهارکرد: این نمایش با محوریت دشت شیر احمد سبزوار دومین زیست گاه آهوی کشور می باشد که برای شرکت در جشنواره ها تهیه و تولید شده است.

وی افزود: نمایش آهوی دشت شیراحمد با همکاری اداره محیط زیست سبزوار، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار، دفتر مطالعات هنرهای آئینی سنتی سبزوار و کانون فرهنگی هنری مساجد سبزوار به مرحله اجرا رسیده است.

نویسنده و کارگردان نمایش‌های آیینی سنتی با بیان اینکه تولید این نمایش آئینی محوریت محیط زیست به سبب وقایع ناگوار در پناهگاه حیات وحش شیراحمد سبزوار را روایت می کند، ادامه داد: این نمایش با کوبه های دهل که خود حکایت از اتفاق ناگواری است آغاز می‌شود و شروع نمایش یک نوع بازی محلی محیط زیستی با نام کوک کوک(کبک بازی) است.

ابوالفضل طبسی بیان کرد: نمایش آئینی آهوی دشت شیر احمد نگاهی نیز به محیط بان صادقی که در دشت شیر احمد در مبارزه با اشرار و شکارچیان شهید می شود دارد.

وی یادآورشد: نامگذاری روز میلاد امام رضا(ع) به روز محیط بان از دلایل تولید این نمایش محسوب می شود که در این نمایش شخصیت و مهربانی امام رضا (ع) مورد توجه بوده است.

۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۲۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید