اخبار

استقبال هنرمندان و هنردوستان از جشنواره نمایشنامه خوانی مشهد

استقبال هنرمندان و هنردوستان از جشنواره نمایشنامه خوانی مشهد
دبیر سیزدهمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی مشهد از استقبال چشمگیر هنرمندان و هنردوستان از اجراهای این جشنواره خبر داد.

کریم جشنی در حاشیه سیزدهمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی مشهد با اشاره به استقبال خوب و چشمگیر هنرمندان و هنردوستان از این دوره از جشنواره، افزود: سیزدهمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی مشهد در مجتمع امام رضا(ع) در سالن‌های بهار و عروسکی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به استقبال گسترده هنرمندان هنرهای نمایشی مشهد از سیزدهمین جشنواره، گفت: هنرمندان جوان استقبال زیادی از سیزدهمین دوره جشنواره نمایشنامه‌خوانی داشتند و بر این اساس بیش از 70 اثر به دبیرخانه ارسال شد و 65 اثر طی سه روز ارزیابی شد، که روزی 18 اثر توسط اساتید طاهری، سیم‌ریز و محب اهریان مورد ارزیابی و انتخاب قرار گرفت.

دبیر سیزدهمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی مشهد با اشاره به نحوه داوری متفاوت در این دوره از جشنواره، توضیح داد: برای اولین‌بار کارنامه‌ای طراحی کردیم که هر بازبین برای هر طرح از 100، نمره‌ای را در نظر گرفت و امتیاز کار، میانگین بارم هیات انتخاب شد و در جدول به ترتیب امتیاز نمایشنامه‌ها چیدمان شدند، 10 اثر برتر انتخاب شد.

وی اضافه کرد: به واسطه اینکه نگاه ویژه‌ای به کشف استعدادهای جوان و حمایت از این عزیزان داریم، 22 اثر دیگر نیز به حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی، انجمن هنرهای نمایشی استان و معاونت سینمایی اداره کل، وارد عرصه رقابت شدند.

وی افزود: داوران این دوره را نیز سعی کردیم بیشتر از داوران جوان انتخاب کنیم که آقایان رضا احمدی، آرش خیرآبادی و مرتضی ملتجی داوران این دوره از جشنواره هستند و همه از اساتید با تجربه و جوان عرصه هنرهای نمایشی در مشهد مقدس می‌باشند.

جشنی ادامه داد: از آنجایی که با هماهنگی و حمایت نهادهای زیربط، تمام وقت سالن‌های مورد نظر ما برای اجرای نمایشنامه‌خوانی‌ها در مدت برگزاری جشنواره، به این مهم اختصاص یافت، توانستیم حداکثر استفاده را از مدت برگزاری جشنواره داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس مقرر شد که در چهار روز، هر روز 8 نمایشنامه منتخب توسط گروه‌ها خوانش شود تا در مجموع 32 اثر در مرحله رقابت در سیزدهمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی مشهد، دو بار خوانش شده و مورد ارزیابی داوران قرار گیرند.

وی با بیان اینکه جشنواره امسال با رویکرد تکریم و بزرگداشت پیشکسوتان هنرهای نمایشی برگزار شده است، اظهار کرد: ما سعی کردیم این تکریم به صورت عملی توسط گروه‌های حاضر در جشنواره به اجرا در‌آید و از این رو گروه‌های نمایشی ملزم به انتخاب استاد راهنما از میان تعدادی از پیشکسوتان تئاتر مشهد شدند.

دبیر سیزدهمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی مشهد با تاکید بر اینکه مشهد در برگزاری این جشنواره در کشور پیشگام است، بیان کرد: یکی از ویژگی‌های این جشنواره پیشروبودن مشهد مقدس در برگزاری جشنواره نمایشنامه‌خوانی است که به جز یکسال، در طول 14 سال گذشته به صورت مستمر و مداوم و با استقبال اهالی هنر و تئاتردوستان اجرا شده است، در تهران این جشنواره دوره یازدهم خود را می‌گذراند و این نشان می‌دهد که در کشور مشهد پیشرو برگزاری جشنواره نمایشنامه‌خوانی است.

وی با بیان اینکه ما مرجع و شاخص آکادمیک و اصولی برای اجرای نمایشنامه‌خوانی نداریم، تصریح کرد: جشنواره نمایشنامه‌خوانی یک اجماع از هنرمندان باتجربه هنرهای نمایشی است که بر مبنای خوانش نمایشنامه در مراحل تمرین قبل از اجرای نمایش، برنامه‌ریزی شده است، همان گونه که قبل از اجرای نمایش، کارگردان جلساتی با عنوان دورخوانی را با بازیگران بدون چیدن اسکسسوار صحنه، اجرا می‌کند، تا ریتم کار، تسلط و هماهنگی‌های لازم بین اعضای نمایش به وجود آید، ما نیز حدود 14 سال پیش تصمیم گرفتیم که بر همین اساس و برای انتخاب نمایشنامه‌های با کیفیت و پرطرفدارتر برای اجرای نمایش و هم ایجاد انگیزه بیشتر در میان جوانان علاقه‌مند به حضور در تئاتر، این جشنواره را برگزار کنیم.

۱ مرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۲۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید