اخبار

نخستین نمایشگاه دائمی صنایع دستی هنرمندان کشور در روستای پاژ افتتاح شد

نخستین نمایشگاه دائمی صنایع دستی هنرمندان کشور در روستای پاژ افتتاح شد
نخستین بازارچه و نمایشگاه دائمی صنایع دستی هنرمندان کشور، با حضور معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد در دهکده پاژ، زادگاه فردوسی افتتاح شد.

در مراسم گشایش این بازارچه محمد کاظم دبیری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد در مراسم افتتاح این بازارچه با اشاره به اهمیت شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017، گفت: عنصر هنر، فرهنگ و ادب در این شهر موثر است و یکی از شاخص هایی  است که تعاملات بین المللی را با حوزه گردشگری، میراث فرهنگی ، رونق اقتصادی و... گره می زند؛ فرهنگ و هنر است. «محمد کاظم دبیری» افزود: شهر مشهد 3 میلیون نفر جمعیت دارد و 25 میلیون زائر و مسافر همه ساله به این شهر می آیند  که حدود 2 میلیون نفر از آنها گردشگران خارجی هستند و پیش بینی هایی برای استفاده از ظرفیت این حجم از مسافر در شهر مشهد شده است. وی همچنین با بیان اینکه زیرساخت های خوبی در مشهد فراهم شده است، بیان کرد: 6 سالن سینما در بخش خصوصی به شهر مشهد اضافه می شود و تا پایان امسال نیز 20 سالن سینما و تئاتر در استان افتتاح خواهد شد. 

افشین تحفه گر، معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در حاشیه این مراسم، اظهار کرد: وجود یک نمایشگاه دائمی هنر در مشهد با توجه به اینکه این شهر پایتخت فرهنگی است تاثیر خوبی در زمینه معرفی رشته های هنری و ارتباطش با حوزه اشتغال، تولید و اقتصاد می گذارد و این یک حرکت جدید در کشور است که نیاز به معرفی و تلاش بیشتر دارد.

«افشین تحفه گر» اضافه کرد: جمعیت زائران و مسافرانی که به مشهد می آیند از نگاه اقتصادی و فرهنگی جمعیت ارزشمندی است که وجود این بازارچه ها با توجه به این ظرفیت می تواند برای ارتقای شاخص های هنری و اقتصادی مفید واقع شود.

وی همچنین با اشاره به طرح جدید در مسیر منتهی به آرامگاه فردوسی در ادامه افزود: با اداره میراث فرهنگی استان در حال مذاکره هستیم که مسیر منتهی به آرامگاه فردوسی را به یک مسیر گردشگری تبدیل کنیم و در این راستا پیش بینی هایی نیز شده است، همچنین با کمک دولت و بخش خصوصی امیدواریم که بتوانیم از این ظرفیت فرهنگی به نحو شایسته استفاده کنیم.

فاز نخست بازارچه و نمایشگاه دائمی صنایع دستی هنرمندان خراسان رضوی با 16 میلیارد تومان اعتبار در مساحت 8 هکتار، در دهکده پاژ، افتتاح و فازهای بعدی آن با مساحت های 12 و 5 هکتار در آینده بهره برداری خواهد شد.

۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۳۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید