اخبار

برگزاری کارگاه آموزشی اساتید نامدار موسیقی کشور در مشهد

برگزاری کارگاه آموزشی اساتید نامدار موسیقی کشور در مشهد
سرپرست اداره موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از برگزاری کارگاه آموزشی اساتید نامدار و موسیقی کشور در مشهد خبر داد.
محسن سمیع با بیان این خبر افزود: طی روز های 27 و 28 آذرماه سال جاری علاقمندان، هنرمندان و پژوهشگران حوزه موسیقی مشهد شاهد برگزاری کارگاه آموزشی و پژوهشی سید محمد معتمدی خواننده صاحب نام ارکستر ملی کشور و نیز مسعود حبیبی آهنگساز و نوازنده برجسته دف بودند.
وی اظهار داشت: در این کارگاه محمد معتمدی که به دعوت آموزشگاه آزاد موسیقی نوای صبا و با همکاری انجمن موسیقی استان به مشهد سفر کرده بود در دو نوبت به ارائه تجربیات و نکات آموزشی در خصوص آواز ایرانی پرداخت .
سمیع ادامه داد: مسعود حبیبی که دف نوازی در موزیک متن سریال های ولایت عشق، تنهاترین سردار و امام علی(ع) را در کارنامه خود دارد به دعوت آموشگاه ادوار و با همکاری انجمن موسیقی استان در مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا(ع) مدرس کارگاهی با عنوان آموزش ریتم در دف نوازی بود.
ایفای نقش در اپرای مولوی،اپرای حافظ، اپرای عاشورا و اپرای سعدی از جمله مهمترین آثار محمد معتمدی است. وی در هر سه اپرای مولوی، حافظ و سعدی ایفاگر کارکتر اصلی داستان و نقشِ اول می‌باشد.صحنهٔ دیدار شمس و مولانا از اپرای مولوی، که در آن محمد معتمدی در نقش مولوی و همایون شجریان در نقش شمس به هنر نمایی می‌پردازند، از جمله موفق‌ترین سکانس‌های این اپراهای عروسکی می‌باشد که با استقبال چشم‌گیر هنردوستان مواجه شده است. 
مسعود حبیبی از سالهای پایانی دهه شصت با گروه عارف به آهنگسازی و سرپرستی پرویز مشکاتیان همکاری داشت و تا زمان درگذشت مشکاتیان بااین گروه در کنسرتهای داخل و خارج و نیز آلبومهایی که منتشر کردند به عنوان نوازندهٔ دف کار می‌کرد. او هم‌اکنون با ارکسترها و آنسامبلهای گوناگونی از جمله ارکستر صدا و سیما همکاری دارد و آهنگسازان در اجرای قطعات خود از نوازندگی او سود برده‌اند. همچنین دفنوازی مجموعه سیدیها وکاستهایی شامل زورق مهتاب، بهشت من، نوبهار، رقص گلها، دشت شقایق‌ها و دف‌نوازی موزیک متن سریال‌های ولایت عشق، تنهاترین سردار، امام علی از کارهای او به شمار میرود. وی در کنار دیگر فعالیتهای هنری در ارکستراسیون ریتمیک به دیدگاههای نوینی دست یافته که نمونه آشکار آن در آلبوم حماسهٔ ایران‌زمین توسط گروه دالاهو تجلی یافته است. 
حبیبی همچنین نوآوری‌هایی در ساخت دف پدید آورد و ساختمان ساز دف را بهبود بخشید .حبیبی یک کتاب چهارجلدی با نام شیوهٔ نوین دفنوازی برای اجرای روشهای نوین دف تألیف نموده است.
سید محمد معتمدی تاکنون با گروه‌های متعددی فعالیت داشته که از جمله آنها می‌توان به گروه خورشید (مجید درخشانی)، همنوازان شیدا (محمدرضا لطفی)، ارکستر ملی ایران (فرهاد فخرالدینی)، هم آوایان (حسین علیزاده) و گروه ادیب (که خود وی پایه‌گذار آن است) اشاره کرد.
۲۹ آذر ۱۳۹۵ ۱۰:۴۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید