• اخبار

بر آیینه بقا غبار هجران نشست

بر آیینه بقا غبار هجران نشست
شاعر قصیده های روشن آفتاب استاد علی باقرزاده (بقا) واپسین بیت سروده هایش را نا تمام گذاشت و به دیار باقی شتافت.

ظهر امروز(پنج شنبه) علی باقرزاده (بقا) شاعر خراسانی در سن 87 سالگی در اثر ایست قلبی به دیار باقی شتافت و به یاران پیشینش پیوست.

استاد باقرزاده متولد 11 تیرماه 1308 در مشهد می باشد، حاج علی باقرزاده در سال 1330 ازدواج کرده و ثمره آن دو دختر و سه پسر که همگی دارای تحصیلات عالیه هستند، می باشد. از جمله اساتید و مربیان ایشان که در بدو جوانی جهت آموختن زبان انگلیسی و عربی و برخی تعلیمات دیگر از حضور آنان بهره مند می شدند می توان به حاج آقا عابدزاده ، استاد محمدتقی ادیب نیشابوری ، حاج شیخ علی اکبر نوغانی و دکتر رسا نام برد .

وی با اساتید و بزرگان زیادی رابطه داشتند . اشخاصی مثل دکتر یوسفی ، دکتر خدیوجم ، استاد احمد گلچین معانی ، استاد محمدرضا حکیمی و همچنین سفرهای زیادی به یزد و کاشان داشته اند و با دانشمندان و اساتیدی مثل امیری فیروزکوهی ، مجتبی مینویی ، سعید نفیسی ، استاد همایی ، مرحوم جمال زاده ، دکتر رجایی ، دکتر فیاض ، شادروان محمود فرخ معاشرت و مصاحبت داشته اند .

از ایشان حدود 25 یا 26 مقاله در مجلات و انتشارات مختلف به چاپ رسیده است .

اشعار ایشان در غالب جرایدی مثل یغما، وحید، مشکوه و حتی مجله فرهنگ و آموزش و پرورش و نیز برخی کتب درسی چاپ شده اند و برخی از آنها نیز به زبان انگلیسی ترجمه شده اند. همچنین چندین کتاب به نام های لطیفه ها در باب حاضر جوابی هاب شاعران ، تراز یزدی در باب زندگی عبدالوهاب تراز ، ده مقاله در کتاب سال مشهد ، چهل حدیث که ترجمه منظوم چهل حدیث رشوی می باشد که در کتاب سال مشهد چاپ شد ، نسیمی از دیار خراسان که گزیده اشعار ایشان است و در سال 1365 کتاب سال مشهد شده است ، یاد مادر شامل برترین آثار اندیشمندان درباره مادر در سال 1372 ، زلال بقا که دیوان شعر است ، سفری به مسکو و سن پترزبورگ به همراهی آقای دکتر رزم جو در سال 1379 ، سیر آفاق در باب سفر به کشورهای آسیا و اروپا و آفریقا و آمریکا و آخرین کتابم بزم محبت در مدایح و مراثی و کلمات ائمه اطهار می باشد .

استاد باقرزاده نه تنها شاعر که یک خیّر مدرسه ساز، کارآفرین موفق و مدیر نمونه هم بود.

مراسم تشییع پیکر شادروان استاد علی باقرزاده صبح شنبه برگزار و وی در مقبره الشعرا در آرامگاه فردوسی در کنار یاران دیرینش آرام خواهد گرفت.

۱۸ آذر ۱۳۹۵ ۲۳:۱۳
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500