اخبار

مشاور رییس جمهور: خراسان نگین درخشان فرهنگ ایران و اسلام است

مشاور رییس جمهور: خراسان نگین درخشان فرهنگ ایران و اسلام است
مشاور رئیس جمهور و رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی گفت: خراسان نگین درخشان فرهنگ ایران و اسلام است و نمی توان خراسان را با سایر استانهای کشور مقایسه کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، دکتر سید رضا صالحی امیری در نشست اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه ی استان اظهار داشت: شرایط فرهنگی هنری این خطه در نقطه ی مطلوبی قرار دارد اما هنوز این امر کافی نیست.

وی با اشاره به اینکه سیاست دولت مبتنی بر اندیشه ی فرهنگی با توان تاریخی با محوریت اعتدال، عقلانیت، عدالت و دیانت است یادآور شد: این سیاست چهارگانه دولت، برای عملی شدن گفتمان فرهنگی با محوریت توان فرهنگی کشور است.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت یک ضلع جامعه را تشکیل می‌دهد بیان کرد: نباید همه ی مطالبات را از دولت انتظار داشت چرا که مردم متولی فرهنگ هستند و دولت موظف به هدایت مردم به سمت فعالیت‌های فرهنگی است.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه فرهنگ از سوی باورها، اندیشه، اخلاق، فضیلت، انسانیت، همگرایی و سازگاری است اضافه کرد: عرصه ی فرهنگ مانند عمران یا تجارت نیست که نیازمند راهکارهای مبتنی بر عمل باشد بلکه فرهنگ مبتنی بر فکر، اندیشه و باورها است.

وی افزود: در خراسان رضوی با توجه به فرهنگی بودن اهالی آن، زبان گفت‌وگو با دولت وجود دارد اما مشکل اصلی در جامعه ما نبود همزبانی است بنابراین دولت تلاش می‌کند در کنار ایجاد فضایی برای زبان گفت‌وگو، فهم مشترک و همزبانی را نیز ایجاد کند.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه‌های کشور با اشاره به اینکه نظام فرهنگی مبتنی بر مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها است ادامه داد: نقطه عزیمت برای توسعه کشور توجه به فرهنگ است و آغاز حرکت برای گفت‌وگوی فرهنگی می‌تواند شرایط زیست فرهنگی را در جامعه فراهم کند.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه گفت‌وگوی فرهنگی باید آزادانه، بدون تبعیض، فضای برابر و پذیرش حق دیگران باشد تاکید کرد: قدرت گفت‌وگو تنها در نخبگان، هنرمندان و فعالان فرهنگی مهیا است.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه‌های کشور تاکید کرد: تحمل و مدارا در گفت‌وگوی فرهنگی برای دستیابی به سازگاری فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که باید بپذیریم هنرمندان و نخبگان هر منطقه نیز حق گفتن دارند.

صالحی امیری با ابراز خرسندی نسبت به اینکه در کشور ما مجموعه‌ای از تفکر وجود دارد یادآور شد: وجود مجموعه‌ای از اندیشه‌های و سلایق فکری می‌تواند به تقویت  و حفظ زبان مشترک کمک کند.

وی با اشاره به اینکه مسیر اعتدال در گفت‌وگوی فرهنگی مسیر انتخاب در فضای سختی است بیان کرد: امنیت فکر و بیان در جامعه می‌تواند به جامعه‌ای خلاق و پویا کمک کند تا مردم آن جامعه بتوانند به درک روشنی از فرهنگ و توسعه دست پیدا کنند.

مشاور رئیس جمهور متذکر شد: کشور ما در مسیر تحولات بزرگ قرار دارد بنابراین باید علاوه بر اینکه نشاط در جامعه را افزایش دهیم، جوان را درک کرده و اجازه ندهیم شکاف فرهنگی در جامعه ایجاد شود.

صالحی امیری عرصه فرهنگ را نیازمند تولید نشاط برشمرد و یادآور شد: ابتدا باید نشاط درونی در افراد ایجاد شود تا آنها رضایت کافی از میزان نشاط را داشته باشند و در مرحله بعد نشاط بیرونی به عنوان مرحله مهم توسعه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: انسجام فرهنگی پذیرفتن شرکت در یک مسیر و شنیدن نظرات هنرمندان و فرهیختگان است بنابراین وظیفه دولت در رسیدن به زیست فرهنگی هدایت مردم به سمت فرهنگ است.

۲۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۴:۱۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید