اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی: برای داشتن جامعه ای با نشاط می توان از ظرفیت هنر بهره گرفت

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی: برای داشتن جامعه ای با نشاط می توان از ظرفیت هنر بهره گرفت
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ما نیز ایمان داریم برای داشتن جامعه ای با شور و نشاط در سایه ی توسعه بر محور عقلانیت، مصلحت و اعتدال، از ظرفیت هنر است که می توان بهره گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سید سعید سرابی در نشست اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه که با حضور مشاور رییس جمهور و رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور د سالن همایش های موسسه فرهنگی هنری قدس برگزار می شد اظهار داشت: محفل حاضر جمع هنرمندان و فرهیختگان عرصه ی فرهنگ و هنر و رسانه خراسان است که پیر و مفاخر بزرگ این دیار ، با تخصص تعهد و پشتکار مسیر پوینده ی فرزانگی را پیموده اند. خراسانی که از دیرباز مهد شعر و ادب و فرهنگ و هنر بوده و چه بی شمار فرزانگانی که از این مرزوبوم برخاسته اند که با شمع وجود آنان ، بسیار نسلها تا امروز ، یکی پس از دیگری پرتو اعتباری در عالم انداخته اند و چه آنان که بودند و چه آنان که هستند ، همه و همه کتیبه ی قطور فرهنگ و هنر ایران زمین را به زر هنر خویش طراز داده اند و هرجا سخن و جمعی از خردمندان بوده است ، نشان بالای بزرگان این دیار به فروغ و روشنا درخشیده است.

وی افزود: در خراسان تنها ، آثار و حضور هنرمندان و ادیبان و فرزانگان، موجب افتخار نبود که استقبال هنر دوستان و حضور چشمگیر ایشان در اجرای فعالیت ها و برنامه ها و جشنواره ها و نمایشگاههای فرهنگی وهنری و ادبی ، موجب افتخار بوده است. به عنوان نمونه استقبال از ایجاد نگارخانه ها از سال 92 تاکنون ، برابری می کند با تعداد نگارخانه های دایر شده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، استقبال از اجراهای عمومی نمایش با توجه به جهش استان در تولید واجرای متون نمایشی و موفقیت های هنرمندان آن در مجامع ملی وبین المللی که مهر مهمتری و برتری تاتر خراسان را در ایران درج نموده است . سر زندگی سالنهای سینمایی و پیشتازی در جدول فروش فیلمهای سینمایی در سطح کشور و عزم برای بازگشایی وافتتاح سالنهای جدید ، در شعر وادب که خراسان کانون و پایگاه شعر فارسی و اشعار آیینی است که مباهات شعر و ادب خراسان از عهد کهن تا به امروز بر همگان مبرهن است .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: در عرصه قرآن کشور و به یقین جهان اسلام همواره اساتید، مفسران و قراء و حافظان بزرگ خراسان در سطح ملی وبین المللی جایگاه ویژه ای داشته و این استان اکنون یک قطب قرآنی با ظرفیتی فراوان است که می تواند در تبادلات فرهنگ اسلامی با سایر ملل نقش شایان ایفا نماید. در حوزه رسانه همواره این استان به لحاظ کمی و کیفی از سطح و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و بزرگان و پیشکسوتان و اساتید این حوزه بسیاری خراسانی اند. در حوزه چاپ ونشر نیز از دیر باز این استان یکی از قطب های اصلی در سطح کشور می باشد و درعرصه کانون های فرهنگی و هنری مساجد نیز استانی شاخص است.

وی افزود: بی شک در جوار این بخردان ، خدمتگزاری در دولت تدبیر و ا مید ، آن هم در عرصه ی فرهنگ و هنر استانی با ویژگی های شاخص، عزم و اراده ای خاص می طلبد که همکاران در کنار جامعه ی فرهنگی و هنری استان فارغ از همه ی مشکلات ودشواریها همواره براین همت بوده اند تا چراغ برگزاری فعالیت ها، برنامه ها، جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی هنری را روشن نگه داشته و طی طریق نمایند.

سرابی ادامه داد: در این مسیر، اهتمام ما در عرصه فرهنگ و هنر استان، توجه و تامل درسیاستهای جامع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و راهبردهای دولت محترم تدبیر و امید بوده تا به تاسی از این راهبردها و در ک کامل ضرورت ها و اقتضائات ، اقدام نموده و آن را به عمل رساند که از برجسته  ترین آن محورها در الگوی عملکردی ما، توجه به موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر ، توسعه ی مناسبات ودیپلماسی فرهنگی، برجسته نمودن مفاخر دینی، علمی، ادبی و فرهنگی، احترام به بزرگان و پیشکسوتان، توجه به تمرکز زدایی در مدیریت فرهنگی و اعتماد به مدیریت های محلی و منطقه ای  و تاکید به کرامت جایگاه هنر و هنرمندان، تامل و تلاش برای ایجاد فضای امن و آرام برای فعالان عرصه ی فرهنگ و هنر به منظور تنوع و تضارب آرای فرهنگی بوده است.

وی اظهار داشت: توسعه ی مناسبات و دیپلماسی فرهنگی است که در راستای تجلی آن، فرصت بی نظیری برای فرهنگ و هنر کشور و خراسان بزرگ ایجاد شده و پس از تعیین و معرفی مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال 2017، با درک اغتنام این امکان، تلاش و همکاری همه جانبه ای با محوریت مقام عالی استان آغاز گردید تا تلاش نماید با بهره گیری از این فرصت، تصویر زیبای اسلام و ایران را در شرایطی که نا اهلان در سراسر جهان سعی بر آن دارند تصویری نادرست و ناکارآمد از چهره ی انقلاب اسلامی و سرزمین کهن ایران به نمایش گذارند، به طرح و نقشی دیگر درمعرص دید جهانیان قرار دهد. از آن رو که خراسان به مرکز تداول فرهنگ و هنر اسلامی شهره شده و این قلمرو سرچشمه ی رویش پایه گذاران بزرگی در علم وادب و هنر بوده است به یقین زمینه سازی برای حضور گروههای فرهنگی و هنری در سایر کشورها بالاخص کشورهای مسلمان و نیزکشورهای دوست و همسایه و بالعکس حضور هنرمندان آن ممالک در خراسان و مشهد و برگزاری در خور و شایسته رویدادهایی در سطح بین المللی همچون مراسم افتتاحیه و جشنواره ها و نمایشگاه ها و همایشهای مهم بین المللی می تواند در تحقق دیپلماسی فرهنگی نقشی به سزا ایفا نموده که مستلزم این خطیر ، مساعدت مسئولان کشوری می باشد و موجب مباهات است که تاکنون شخص ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر روحانی و هیات محترم وزیران عنایت خود را به طرح ها و برنامه های مشهد 2017 مبذول داشته اند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: برجسته نمودن مفاخر دینی، علمی، ادبی و فرهنگی است که از شاخص ترین فعالیت های جامعه ی فرهنگ وهنر استان با همراهی مسئولان و مدیران استانی می باشد چرا که ایمان داریم نام دارانی همچون حکیم ابوالقاسم فردوسی، حکیم عمرخیام نیشابوری، عطار نیشابوری، عبدالرحمن جامی، بایزید بسطامی، ابوالحسن خرقانی، فضل ابن شاذان نیشابوری، ادیب نیشابوری، ابوالفضل بیهقی، جابرین حیان، ملاهادی سبزواری، آقا نجفی قوچانی، اخوان ثالث، شیخ احمد جامی، عبدالعلی سبزواری، سلطانعلی مشهدی، خواجه نصیرالدین توسی، امام محمد غزالی و ده ها و صدها شخیصت فرهیخته و فخیم که در این کلام یادآوری نام بلندشان نمی گنجد را اگر درست و به جا به جهانیان بشناسانیم ، بر هویت پر قدر فرهنگی هنری و ادبی یک ملت صحه گذارده ایم.

وی افزود: نکته مهم تر اینکه نظر به اهداف دولت تدبیر وامید و از سخنان گراسنگ رئیس جمهور محترم که بیان می نمایند. (شادی و نشاط حق مردم است) و بر این عقیده اند که امید آفرینی و نشاط اجتماعی باید در جامعه مورد توجه قرار گیرد، ما نیز ایمان داریم برای داشتن جامعه ای با شور و نشاط در سایه ی توسعه بر محور عقلانیت، مصلحت و اعتدال، از ظرفیت هنر است که می توان بهره گرفت و شاید به جرات بتوان گفت جز مقوله ی فرهنگ و هنر، برای رسیدن به این هدف، بازوی توانمند دیگری را نمی توان متصورشد و این جاست که ما باید جملگی خاک درگه اهل هنر شویم.

وی افزود: اکنون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی علیرغم تمام کاستی ها، کوتاهی ها و شرمندگیها درجایگاهی قابل قبول در سطح کشور قرار دارد و به لطف و توجهات ولی نعمت خراسان و محوریت ومیان داری اصحاب فرهنگ و هنر بزرگ منش خود رقم پررنگی برصحیفه ی قطور فرهنگ وهنر این مرز وبوم زده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در پایان اظهار امیدواری کرد با عنایت به نگاه معقول و روشنگرانه دولت به مقوله ی فرهنگ و هنر، ریل رو به روشنایی وا مید پیشرفت ایران عزیز، دراین عرصه ی خطیر نیز در راستای آرمانهای عالیه نظام  مقدس جمهوری اسلامی به سرانجام مقصود برسد.

۲۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۳:۴۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید