اخبار

رونمایی از المان ریواس در نیشابور

رونمایی از المان ریواس در نیشابور
از المان ریواس معروف ترین بوته گیاهی درمانی کشور در اردوگاه بین المللی شهید رجایی باغرود نیشابور رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مدیر اردوگاه بین المللی شهید رجایی باغرود نیشابور اظهار کرد: دامنه ی رشته کوه های بینالود نیشابور دارای بهترین و مناسب ترین شرایط اقلیمی برای پرورش گیاه ریواس درکشور است و  این محصول با ارزش، توسط کوهپایه نشینان درروستاهای  دامنه بینالود تحت مراقبت های خاص پرورش یافته و هرساله در اواسط بهار به بازارهای مصرف عرضه می شود.

بهروز نشاط پور افزود:در تاریخ ایران زمین نیز آمده است عمرولیث صفار چون نیشابور را به زیر نگین درآورد، گفت: «شهری را گرفته ام که گل آن خوردنی، بوته ی آن ریواس و سنگ های آن فیروزه است» که نشان از قدمت این بوته گیاهی دارد.

وی خاطرنشان کرد: اردوگاه بین المللی شهید رجایی باغرود نیشابور نیز که سالانه مرد بازدید هزاران گردشگر قرار می گیرد بهترین مکان برای اجرای المان ریواس است که توسط هنرمندان نیشابوری به اجرا در آمد.

نشاط پوریادآورشد: المان ریواس توسط اساتید مجسمه سازی نیشابور استاد رضا هادیانی وفرزندش میثم هادیانی در باغ مرکزی اردوگاه بین المللی شهید رجایی باغرود نیشابورساخته شده است .

وی  عنوان کرد:این المان ریواس دارای بوته ای با پنج شاخه است که به ارفاع 5/1 متر با استفاده ازبتن مسلح ساخته و رنگ آمیزی گردیده است.

این مقام مسئول بیان کرد:سالانه حدود 10 تن ریواس در کارگاههای شهرستان نیشابور آبگیری و تبدیل به شربت ریواس می شود.ریواس علاوه بر مصرف تازه خوری، بصورت خوشاب ، شربت ،خورش، کمپوت و مربا نیز تهیه و به بازار عرضه می شودو شربت ریواس، سوغات معروف شهرستان نیشابور است.

 مدیر اردوگاه بین المللی شهید رجایی باغرود نیشابور تصریح کرد:  پرورش ریواس از اواسط فروردین هرسال آغاز و در اواخر خرداد به پایان می رسد و در خصوص فوائد دارویی  ودارای ویتامین‌ها و املاح معدنی  است این گیاه ترش مزه کنترل کننده قندخون، استرس، از بین برنده افسردگی و تنظیم کننده اسید معده و تقویت کننده سیستم عصبی و اشتهار آوراست.

۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۳۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید