اخبار

استاندار خراسان رضوی: اشعار استاد سبزواری رساترین زبان برای معرفی ارزش های انقلابی بود

استاندار خراسان رضوی: اشعار استاد سبزواری رساترین زبان برای معرفی ارزش های انقلابی بود
استاندار خراسان رضوی گفت: اشعار استاد حمید سبزواری رساترین زبان برای معرفی ارزش های انقلابی بود به طوری که روح حماسی ملت ایران را معرفی، حفظ، گسترش و تداوم داد.

به گزارش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی در مراسم تشییع پیکر استاد حمید سبزواری ، ضمن تسلیت درگذشت پدر شعر انقلاب اسلامی، گفت: شکل گیری هر انقلابی نیازمند خون و پیام است که پایه اساسی آن ایمان به ارزش های الهی، هویت ملی و روح ایثار و اتحاد است.

وی با بیان اینکه اتحاد و راهبری امت بر مبنای این ارزش ها و ولایت و رهبری شکل می گیرد، افزود: تداوم و گسترش انقلاب نیازمند دو عنصر شور و شعور است.

استاندار خراسان رضوی هنر و ادبیات یک ملت را مظهر هویت، انتقال دهنده و تداوم بخش ارزش های اعتقادی و قوام دهنده اندیشه و تفکر در فرهنگ آنان دانست و تصریح کرد:  حماسه سرایی جایگاه عظیمی در حوزه تداوم هویت دینی و ملی ما دارد.

رشیدیان بااشاره به کاری که دعبل در زمان ولی نعمتمان حضرت ثامن الحجج(ع)برای گسترش فرهنگ و مظلومیت اهل بیت(ع) انجام داد،  ادامه داد: شعر و سرود ابزاری برای گسترش ارزش ها در غالب جذاب هنر است.

وی خاطر نشان کرد: خراسان بزرگ از دیرباز با وجود شعرای صاحب نامی همچون فردوسی بزرگ و اثر حماسی اش شاهنامه در زمینه احیا و تداوم هویت ایرانی و زبان فارسی نقش بی بدیلی داشته است.

استاندار خراسان رضوی گفت: در عصر حاضر عظمت و حماسه انقلاب اسلامی با اشعار پدر شعر انقلاب مرحوم حمید سبزواری تجلی یافت.

رشیدیان اظهار داشت: سروده های مرحوم سبزواری زبانی گویا برای حماسه های این ملت انقلابی بود که این استاد فقید به زیباترین وجه آن را منعکس کرد.

وی با اشاره به اینکه سروده های او چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب تصاویری زیبا از حماسه بزرگ ملت انقلابی بود، اظهار داشت: او که شاعر مردمی و همراه با آنان بود رساترین زبان برای معرفی ارزش های انقلابی بود.

استاندار خراسان  رضوی تصریح کرد: سروده های به یاد ماندنی"خمینی ای امام"، "برخیزید ای شهیدان" و " مرگ بر تو ای آمریکا" که مظهر اعتقادات عمیق این ملت به رهبری، ولایت است جایگاه ارزش های حماسی، جهاد، ایثار، شهادت و دشمن شناسی را جاودانه کرد.

وی افزود: استاد سبزواری پس از عمری جهاد و کوشش در توسعه شعر متعهد و انقلابی در سبک خراسانی در ماه مهمانی خدا در سرزمین آباء و اجدادی اش به خاک عزیز این کهن سرزمین که پیش از این در خود فردوسی، عطار و خیام را جای داده بود، سپرده شد.

۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ۱۳:۱۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید