اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بر تشکیل بنیاد مفاخر در شهرستان تربت جام تاکید کرد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بر تشکیل بنیاد مفاخر در شهرستان تربت جام تاکید کرد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: برای توسعه عرصه های فرهنگی و مفاخر تربت جام ، تشکیل بنیاد مفاخر در این شهرستان ضروری است و باید هرچه سریعتر تاسیس شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی،سید سعید سرابی در جلسه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان که در تربت جام تشکیل شد با اشاره به برگزاری کنگره جهانی عبد الرحمان جامی افزود: ماموریت اصلی این بنیاد در سال جاری پیگیری برگزاری هرچه باشکوه تر کنگره جهانی خاتم الشعرا عبدالرحمان جامی باشد.
وی با اعلام حمایت اداره کل از برگزاری کنگره جهانی عبد الرحمان جامی تصریح کرد:   پیگیر ثبت روز ملی جامی در تقویم خواهیم بود و همچنین رونمایی از تمبر را دنبال می کنیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با ابراز تاسف از کاستی های عرصه فرهنگی خاطرنشان کرد: عرصه فرهنگ در حوزه های مختلف در تربت جام مهجور مانده است و با مشکلات جدی روبرو است.
وی اضافه کرد: متاسفانه زیر ساخت های عرصه فرهنگی نامطلوب است و توان دولت در تکمیل پروژهای فرهنگی در حال احداث با محدودیت جدی مواجه است و باید از بخش خصوصی کمک بگیریم تا عقب ماندگی در عرصه فرهنگ جبران شود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با ابراز تاسف از عدم توجه به پیشینه فرهنگی و مفاخر تربت جام گفت: منطقه جام با دارا بودن 126 شخصیت عرفانی و ادبی توجه لازم به توسعه و غنای فرهنگی آن نشده است و برگزاری کنگره جهانی عبدالرحمان جامی اتفاق مبارکی است که با تمام توان حمایت می کنیم.
سرابی با اشاره به سرآمدی هنر موسیقی مقامی و بازیهای آئینی تربت جام در سطح کشور بیان داشت: حوزه موسیقی مقامی و بازیهای آئینی مردم تربت جام سرآمد کشور است و شهره جهانی دارد .
وی تاکید کرد: شورای اسلامی شهر و شهرداری تربت جام در کنار توسعه شهری هوشمندانه در حوزه فرهنگی و مفاخر ورود کردند که جای تشکر و قدر دانی دارد.
در این جلسه فرماندار تربت جام با تشریح پیشینه و غنای فرهنگی و جغرافیایی گفت: آثار و تبعات بی توجهی به مسایل فرهنگی و تاریخی را کاملا لمس می کنیم و اگر توجهی نشود دچار آسیب های جدی خواهیم شد.
علی رستمی افزود: این شهرستان ظرفیتهای و قابلیتهای فراوانی دارد اما تا کنون نتوانسته ایم این سابقه درخشان را به جامعه عرضه کنیم و از بزرگان، مشاهیر و مفاخر منطقه جز یک اسم و نام شناخت چندانی نداریم و از ذخایر تاریخی بهره نبردیم.
وی اضافه کرد: برجستگی مفاخر مشهد و نیشابور باعث شده توجه چندانی به 126 شخصیت عرفانی و ادبی تربت جام نشود.
وی با اشاره به فقیر بودن زیرساخت های فرهنگی شهرستان تصریح کرد: زیر ساخت های فرهنگی تربت جام بی نهایت فقیر است و با همه کمبودها تا کنون هیچ چالش مذهبی نداشتیم و باید توجه جدی به حوزه و ساختار های فرهنگی و اجتماعی شهرستان صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: از اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان انتظار داریم به لحاظ ساختار و توانمندی به توسعه بنیه فرهنگی منطقه تربت جام کمک کند و جایگاه فرهنگی استان فقط مشهد و نیشابور نیست و جایگاه فرهنگی سایر شهرستان ها باید شناسایی و معرفی شود.
در ادامه دبیر کنگره جهانی عبد الرحمان جامی گفت: بیش از 125 دانشمند و صاحب اثر در زمینه های علمی عرفانی و ادبی در شهرستان شناسایی کردیم و 27 دانشمند زادگاهشان از جمله عبدالرحمان جامی در تربت جام بوده است.
دکتر علیرضا قیامتی افزود: برای برگزاری هرچه باشکوه تر کنگره جهانی عبد الرحمان جامی از هشت ماه قبل ستاد اجرایی فعال شده و تاکنون 34

مقاله خارجی از 14 کشور جهان و 53 مقاله داخلی به دبیرخانه ارسال شده است.

در ادامه این جلسه غلامحسین علیپور مسئول دبیرخانه انجمن آثار مفاخر استان،حضور مفاخر تربت جام را غنیمت شمرد و افزود : از سال های قبل همایش های متعددی در خصوص شیخ جامی برگزار شده که این فعالیت با همت بلند همه ی مسئولان محقق شده است.

وی با بیان اینکه دبیرخانه با توجه به رسالت خود در کنار شما از این کنگره حمایت خواهد کرد گفت :این حمایت مستلزم ارائه طرح کنگره به انجمن مفاخر استان به عنوان مرجع و پایگاه رسمی است تا بتوانیم در برنامه های بعدی حضور پررنگتری را داشته باشیم .

وی تصریح کرد : ضروری است برگزاری کنگره عبد الرحمان جامی(سلسه هزاره شیخ جام ) به عنوان دستور کار در شورای فرهنگ عمومی استان مطرح شود تا بتوان با حضور عالی ترین مقام استان تصمیمات را اخذ کرد.

در ادامه این جلسه یوسف امینی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: ادبیات و عرفان درتربت جام غنا و پیشینه دیرینه ای دارد به طوری که حضور 126 دانشمند از جمله شیخ احمد جامی معروف از مشایخ ایران زمین گواهی براین مدعاست .

وی با اشاره به کنگره عبدالرحمان جامی گفت : این اداره کل در بحث چاپ ونشر مقالات علمی آمادگی خود را اعلام می دارد ودر راستای مشارکت این یافته های علمی را منتشر خواهد کرد .

 

.

 

۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۲۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید