اخبار

اختصاص دو میلیارد و 200 میلیون تومان به اداره کل ارشاد خراسان رضوی

اختصاص دو میلیارد و 200 میلیون تومان به اداره کل ارشاد خراسان رضوی
آیین گشایش سیزدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران همزمان با نوزدهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی در مشهد با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار خراسان رضوی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و تنی چند از دیگر مسوولان استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم از توجه ویژه دولت به خراسان رضوی در حوزه فرهنگی خبر داد.

وی افزود: علاوه بر بودجه سنواتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مبلغ دو میلیارد و 200 میلیون تومان در قالب تفاهم نامه ای با این اداره کل به منظور تجهیز کتابخانه ها، برگزاری نمایشگاه کتاب، حمایت از تالیف و نشر، حمایت از شعر و مفاخر به این استان اختصاص یافته است.

دری تصریح کرد: حمایت از چاپ و نشر و گروه های مصرف کننده و توزیع کننده کتاب از جمله اولویت هایی است که به صورت جدی دنبال می شود و به همین منظور علاوه بر حمایت از فروشگاه ها و مراکز عرضه کتاب ویترین هایی به همین منظور ایجاد شده است.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برپایی نمایشگاه های تخصصی کتاب با رعایت استاندارهای لازم از دیگر مواردی است که به صورت جدی دنبال می شود که خراسان رضوی پس از تهران در این حوزه پیشتاز است.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه های فرهنگی متعدد از جمله نمایشگاه قرآن، کتاب و مطبوعات در مشهد اظهار داشت: یکی از دغدغه های ما در معاونت فرهنگی دایر شدن نمایشگاه دائمی کتاب در این شهر است.

محمود صلاحی، استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم در آیین گشایش این نمایشگاه اظهار داشت: کتاب علاوه بر اینکه حاصل اندیشه اندیشمندان است می تواند حاصل تجربه افراد اجرایی نیز باشد به همین جهت هیچ کس بی نیاز از مطالعه نیست.

وی افزود: انسان تا تفکر و تجربه ای که در اختیار دارد را به رشته تحریر در نیاورد و یا بیان نکند نمی تواند آن را در معرض نقد و بررسی قرار دهد به همین جهت جایگاه کتاب جایگاه ویژه و منحصر به فردی است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان رضوی گفت: توجه به ارتقای سرانه مطالعه می تواند باعث ارتقای سطح فرهیختگی جامعه شود و از بروز بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: اندیشمندان و صاحب نظران نباید اندیشه و تفکر خود را حبس کرده و در اختیار سایران قرار ندهند.

صلاحی همچنین از عموم مردم خواست تا نسبت به اهدای کتب مطالعه شده به کتابخانه ها برنامه ریزی کنند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به تصویب بودجه ارتقای شاخص های فرهنگی گفت: 18 درصد این بودجه در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و 14 درصد آن به سازمان تبلیغات اسلامی اختصاص یافته که به تناسب، این بودجه ها در استان ها نیز توزیع خواهد شد که این امر نشان از رویکرد فرهنگی دولت و تلاش در راستای ارتقای شاخص های فرهنگی است.

وی افزود: ماهیت انقلاب ما فرهنگی است و با توجه به حجم بالای جوانان، دانش آموزان و دانشجویان انتظار می رود تا در حوزه کتاب و کتابخوانی شاهد رشد فزاینده ای باشیم.

صلاحی در پایان خواستار نام گذاری یکی از میادین اصلی در هر شهر به نام کتاب شد.

سیدجواد جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: یکی از اصلی ترین شاخص های استان در حوزه فرهنگ، تالیف و نشر است که خراسان رضوی جزو سه استان برتر در این حوزه قرار دارد.

وی افزود: 450 ناشر در استان فعالیت می کنند و سالانه پنج هزار عنوان کتاب با 25 میلیون تیراژ در خراسان رضوی منتشر می شود.

جعفری تصریح کرد: در این دوره از نمایشگاه بخش بین الملل برای اولین بار راه اندازی شده و ناشران صاحب نام در این حوزه در نمایشگاه حضور پیدا کرده اند.

وی از افزایش شش هزار متری مساحت نمایشگاه در مقایسه با سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: استقبال ناشران از نمایشگاه امسال رشد چشمگیری در مقایسه با سال گذشته داشته است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به تصویب بودجه ارتقای شاخص های فرهنگی 13 راهبرد اصلی از جمله تحکیم بنیان خانواده، عفاف و حجاب، نجات اجتماعی، مسجد، همبستگی، توجه به روستاها، روزی حلال، فرهنگ ایثار و شهادت و توسعه فرهنگ دینی در دستور کار قرار گرفته است.

این نمایشگاه از 25 آبانماه تا 3 آذر در نمایشگاه بین المللی مشهد از ساعت 10 صبح لغایت 20 پذیرای علاقمندان است

۲۸ آبان ۱۳۹۰ ۰۸:۵۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید