اخبار

برای اولین بار مسایل روز در انتخاب کتاب های برتر سال خراسان رضوی درنظر گرفته شود

معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی گفت: برای اولین بار انتخاب کتاب های برتر سال استان بر اساس معیارهای مرتبط با مسایل روز انتخاب و معرفی می شوند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ، محمد غفاری با اشاره به برگزاری هشتمین دوره انتخاب کتاب سال استان همزمان با مراسم بازگشایی سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب ناشران ایران، تصریح کرد: همه ساله به منظور ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی و حمایت و تشویق مولفان، مترجمان و مصححان متعهد استان، اقدام به انتخاب «کتاب سال استان» می شود.
وی ادامه داد: با توجه به ضرورت مقابله با جنگ نرم جهان غرب علیه مردم و نیازهای روز کشورمان و پیگیری های صورت گرفته، 4 معیار خانواده پایدار، حجاب و عفاف، دفاع مقدس و "جنگ نرم و بیداری اسلامی" نیز امسال به طور ویژه در انتخاب کتب برتر سال در نظر گرفته خواهد شد.
رییس ستاد اجرایی سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب ناشران ایران خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی رسالتی عظیم در برابر دنیا و بشریت دارد و برای به سرانجام رسیدن این رسالت باید ابتدا در تولید علم به جایگاه شایسته خود دست یابد.
وی با بیان اینکه مردم دنیا پیام جمهوری اسلامی ایران را شنیده اند اظهار داشت: کتاب یکی از بهترین ابزار های انتقال مفاهیم و مبانی جمهوری اسلامی و تحقق عدالت در جهان است.
غفاری کتاب را بهترین همراه و آموزگار بشر معرفی کرد و افزود: ناشران باید با توجه به شرایط کشور به سمت تولید کتاب های مفید حرکت کنند.
وی همچنین در خصوص معیارهای انتخاب کتاب سال گفت: معیارهای متدوال انتخاب کتاب سال نیز امسال در 8  ردیف توسط دبیرخانه انتخاب کتاب سال خراسان رضوی مشخص شده که بر اساس آن از میان یک هزارو 580 جلد کتاب دریافت شده در این دبیر خانه، آثار برتر انتخاب و اعلام خواهد شد.
وی این معیارها را شامل دیدگاه علمی، محتوایی و رویکرد پژوهشی، دیدگاه خلاقیت و نوآوری در محتوا یا شیوه تدوین، دیدگاه اهمیت و کاربرد موضوع در محیط علم، فرهنگ و جامعه، دیدگاه روان بودن و شیوه نشر و رعایت قواعد نگارشی و ویرایشی و دیدگاه کیفیت چاپ و رعایت مقررات نشر عنوان  کرد.
معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی همچنین درباره معیار انتخاب کتب خاص، عنوان کرد: دیدگاه روان بودن و شیوایی قواعد و امانت داری در کتب ترجمه و دیدگاه خلاقیت و جذابیت در تصویرگری کتب کودکان نیز به طور ویژه در نظر گرفته شده است.
وی درباره موضوعات کتب دریافت شده در دبیرخانه برای انتخاب کتاب سال خراسان رضوی نیز، گفت: بیشترین این کتب شامل 261 عنوان با موضوع دین پژوهی و کمترین تعداد مربوط به حوزه علوم پایه با 81 عنوان کتاب و همچنین 33 عنوان کتب متفرقه می باشد.
غفاری تصریح کرد: تعداد کتاب های رسیده در دیگر موضوعات به ترتیب کمیت مربوط به 218 عنوان با موضوع ادبیات و هنر، 206 عنوان با موضوع کودک و نوجوان، 180 عنوان در حوزه ترجمه، 179 عنوان با موضوع کلیات علوم اجتماعی، 165 عنوان با موضوع علوم ترتیبی و روانشناسی، 140 عنوان با موضوع علوم پزشکی و 122 عنوان با موضوع فنی و مهندسی می باشد.
۲۴ آبان ۱۳۹۰ ۱۲:۳۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید