اخبار

معاون ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور:مسجد را باید به جایگاه واقعی خودش برگردانیم

معاون ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور:مسجد را باید به جایگاه واقعی خودش برگردانیم
معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور گفت: وجهی از تغییر نگرش، باید در عموم مردم روی دهد تا مسجد را به جایگاه واقعی خودش برگردانیم و این مکان دینی به امن‌ترین مکان برای تربیت فرزندان و آرامش خودمان مبدل شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، محمدرضا جعفری، معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور در همایش گرامیداشت 18 اسفندماه، سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در تالار قدس کتابخانه حرم رضوی برگزار شد، در ابتدا با گرامیداشت اين سالروز، این روز عظیم را روز تکریم مساجد و موجب رشد و تقویت انواع فعالیت‌های این کانون‌ها دانست و ابراز کرد:  مفهوم دین‌شناسی، به معنای خداشناسی، پیامبرشناسی، امام‌شناسی و خودشناسی است.

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور ابراز کرد: بدین معنا که هر انسانی باید فلسفه وجودی خودش را جستجو کند زیرا خدای متعال انسان را جانشین خودش در زمین قرار داده است، تا با شناخت جامع خودش، به شناخت خداوند نیز دست یابد.

وی با بیان اینکه هیچ جایی به جز مسجد نمی‌تواند موجب این‌گونه شناخت‌ها شود، اظهار کرد: خود حضرت حق فرموده، قرآن و عترت را برای بشر فرستادم و خودم آن را حفظ می‌کنم؛ اتفاق انواع جنگ‌ها و دشمنی‌ها در طول تاریخ مانند حملات مغول، جنگ‌های صلیبی و یا جنگ‌های نیابتی امروز در منطقه و ... نتوانست این دو اصل را از اسلام بگیرد.

جعفری عنوان کرد: اگر ما در خارج از مشهد به دنبال تعریف دین و خدا برویم، همانی می‌شود که امروز در غرب و نابودی اندیشه‌های لیبرالیسم وکمونیسیم  شاهد آن هستیم، اینکه انسان را هدف شناخت عالم قرار می‌دهند. در مقابل مسجد، تنها مکانی است که مفهوم دین را کامل بیان می‌کند و سایرکانون‌ها، دین را ناقص و محدود معرفی می‌کنند.

وی افزود: خلق نحله‌های نوظهور داعش، طالبان و ... نشانه فاصله گرفتن از مفهوم مسجد تراز اسلامی است، مسجدی که همه کارکردهایش احیا شود لذا شناخت مسجد به همه خاصه متولیان مساجد، وظیفه امروز ماست، زیرا برخی از امنای مسجد به امور معنوی توجه دارند در حالی که باید تغییر نگرش جابه‌جایی عمران معنوی به جای عمران فیزیکی نهادینه شود.

جعفری با تعریف دیگر وظیفه مدیران عالی این کانون‌ها ادامه داد: تغییر نگرش دوم متولیان و مسئولان کشور باید در خصوص توجه بیشتر به بحث مساجد اتفاق بیفتد زیرا بنا به فرموده امام خمینی(ره) ما انقلاب کردیم تا مساجد را اداره کنیم، از همین رو ما نیز اگر می‌خواهیم تمدن اسلامی را پایه گذاری کنیم، باید مساجدمان را فعال کنیم.

وی با اشاره به اینکه وجه دیگر ایجاد تغییر نگرش، باید در عموم مردم روی دهد تا مسجد را به جایگاه واقعی خودش برگردانیم، ابراز کرد: تا این مکان دینی به امن‌ترین مکان برای تربیت فرزندان و آرامش خودمان مبدل شود چراکه مسجد مرجع است نه فضای مجازی.

معاون ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور گفت: امروز جنگ نرم صلیبی، حضور مداوم مردم در فضاهای مجازی است بنابراین برای جذب جوانان، همه متولیان نظام مسئول هستند؛ ضمن اینکه با حضور جوانان در اینگونه اماکن معنوی، با رعایت سه اصل رابطه، انس و راهنمایی مشفقانه می‌توان به این مهم دست یافت.

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ ۰۸:۴۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید