اخبار

معاون استاندار خراسان رضوی: تعیین سه روز ملی برای خراسان رضوی نشان از غنای فرهنگی این استان است

معاون استاندار خراسان رضوی: تعیین سه روز ملی برای خراسان رضوی نشان از غنای فرهنگی این استان است
معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت : تعیین سه روز ملی برای خراسان رضوی نشان از غنای فرهنگی این استان است

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ،جلسه مشترک انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و ستاد بزرگداشت مفاخر فرهنگی خراسان رضوی در دفتر معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان رضوی برگزار شد.

در این نشست محسن صادقی معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان رضوی، ضمن تشکر از تلاش نهادهای فرهنگی و اجرایی استان گفت: تعیین سه روز ملی با عناوین روز ملی فردوسی ،خیام و عطار برای خراسان رضوی افتخاری بزرگ است که این نشان از غناو پیشینه  فرهنگی این استان می باشد .

وی ادامه داد : ضروری است در راستای هویت بخشی و آشنایی نسل سوم با مفاخر استان ،جدول مفاخری که توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هر شهرستان به طور مجزا طراحی شده است عملیاتی گردد و مفاخر در هرشهرستان معرفی شود .

وی با تاکید برآنکه از کارهای کلیشه ای و تکراری در تدوین برنامه های پیش بینی شده بپرهیزید افزود : ضروری است دستگاه ها با ارائه برنامه ی نو وماندگار به معرفی مفاخر استان بپردازند.

دکتر صادقی با تاکید برآنکه عطار ،فردوسی ،خیام این مفاخر بزرگ استان ملی نیستند بلکه به تمام کشور های فارسی زبان تعلق دارند گفت : ضروری است در بزرگداشت ها و مراسم ها میزبان سفیران این کشورها باشیم تا این مراسم در عرصه بین المللی نیز پیگیری شود.

وی بر همکاری دستگاه ها در بزرگداشت این مفاخر تاکید کرد و افزود : انتظار می رود دستگاه های عضو با بهره گیری از ظرفیت ها و اعتبارات ملی خود این مهم را در استان اجرا نمایند .

وی بر حضور آستان قدس رضوی در بزرگداشت مفاخر بویژه مفاخر دینی در مشهد تاکید کرد .

معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان رضوی ادامه داد : با توجه به اینکه امسال بخش ویژه علمی با حضور دو دانشگاه در نیشابور اجرا می شود ضروری است با محوریت دانشگاه فردوسی مشهد هماهنگی های لازم میان تمام دانشگاه های استان صورت گیرد و کاری فاخر و قابل قبول انجام شود .

وی بر اطلاع رسانی متمرکز در خصوص برنامه های فرهنگی و هنری ستاد بزرگداشت مفاخر فرهنگی خراسان رضوی توسط دبیرخانه ستاد  و انجمن آثار مفاخر استان تاکید کرد.

صادقی برگزاری کنگره توس تا نیشابور را فعالیت فاخر در حوزه فرهنگی خواند و افزود :فعالیت های فرهنگی و هنری فاخری توسط دبیرخانه تدوین شده است که انتظار می رود همه دستگاه ها برای باشکوه تر برگزار شدن فعالیت ها همت کنند .

 وی در ادامه تاکید کرد : نقش رسانه ملی در اطلاع رسانی و اعلام برنامه ها بسیار تاثیرگذار است که ضروری است بیش از گذشته  صداوسیمای مرکز خراسان رضوی با بهره گیری از ظرفیت و امکانات استانی و کشوری رسانه ملی در این راستا گام بردارد .

در ادامه این مراسم سید سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با ارائه گزارشی ازبرنامه ها ی فرهنگی و هنری پیش بینی شده در ستاد بزرگداشت مفاخر فرهنگی خراسان رضوی اظهار داشت : برنامه ها بزرگداشت سه مفاخر استان ،شامل همایش های علمی ،برنامه های ادبی و هنری ،آیین های ویژه و کارگاه های هنری ،گلباران ،  برنامه های هنری و نمایشی همزمان با روز های ملی این مفاخر در مشهد و نیشابور برگزار می شود

وی با اشاره به کنگره ملی از توس تا نیشابور اظهار داشت : با توجه به پیش بینی های انجام شده حضور میهمانانی از خارج از کشور را در این ایام خواهیم داشت .

وی در پایان گفت : ما در خراسان بزرگانی همانند؛ خواجه نصیر، غزالی، خواجه‌نظام‌الملک و مطهری ... که هرکدام سهم بسیار زیادی در ارتقای علم و فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی دارند .امیدوارم بتوانیم در سال‌های بعد برای این بزرگان هم برنامه‌های متفاوتی داشته باشیم.

غلامحسین علیپور، سرپرست دبیرخانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان در ادامه این نشست گفت: ما در روزهای ملی عطار، خیام و فردوسی برنامه‌های مختلفی را در نظر داریم که امیدواریم بتوانیم با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی استان برنامه‌هایی در شأن این سه شخصیت فرهنگی برگزار کنیم. 

وی افزود: در سال جاری اساسنامه دو بنیاد و دو جایزه علمی و فرهنگی و هنری به نام حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام نیشابوری با مشارکت و همکاری اصحاب فرهنگ و هنر تدوین و برای تصویب با موافقت وزیر ارشاد به وزارتخانه متبوع ارسال کرده ایم  که امید است هرچه سریعتر مراحل تصویب طی شود .

در ادامه مراسم زارع صفت مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ضمن ارائه برنامه ها و آیین ها بزرگداشت مفاخر درروز های ملی برضرورت توجه به سایر مفاخر فرهنگی در سراسر استان تاکید کرد .

وی همچنین تصریح کرد : ضروری است در سطح ملی برنامه های فاخری را در کشور برای بزرگداشت این مفاخر استان داشته باشیم .

در ادامه جلسه حقیقی معاون فرماندار نیشابورگفت : ستاد بزرگداشت مفاخر در نیشابور تشکیل شده و برنامه ها را با هماهنگی ستاد استان تدوین و اجرا خواهد کرد .

در ادامه این جلسه نمایندگان شهرداری ،صداوسیما ،کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان و دانشگاه فردوسی مشهد ضمن ارائه برنامه پیشنهادات اجرایی خود را برای همکاری با ستاد اعلام کردند .

۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ۱۳:۵۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید