اخبار

نیشابور پایتخت کتاب ایران شد

نیشابور پایتخت کتاب ایران شد
در مراسم اختتامیه جشنواره های انتخاب پایتخت کتاب، روستاها و عشایر دوستدار کتاب، نیشابور پایتخت کتاب ایران شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، آیین اختتامیه دومین دوره جشنواره‌های «پایتخت کتاب ایران» و «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» امروز (17 اسفندماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس کتابخانه و مرکز اسناد ملی ایران، سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ولی‌الله سیف، مدیرکل بانک مرکزی ایران و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم لوح افتخار وزرای محترم کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و لوح تقدیر کمیسیون ملی یونسکو به همراه تاسیس یک باب کتابخانه، تسهیلات مناسب برای تاسیس، نوسازی و تجهیز کتابفروشی‌ها و مراکز توزیع و حمایت از طرح‌های برگزیده ترویج کتابخوانی توسط بانک و بنیاد ملت و 20 میلیارد ریال اعتبار فرهنگی از سوی استانداری خراسان رضوی به رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندار ، دبیر انجمن مردمی سیمرغ و شهردار، به نمایندگی از مردم فرهیخته و کتاب‌دوست شهر تاریخی نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران اهدا شد.

همچنین در این مراسم، بوشهر و شیراز به عنوان پایتخت های کتاب شایسته تقدیر و معرفی شدند.

دبیردومین جشنواره پایتخت کتاب سال و روستاها و عشایر دوستدار کتاب گفت: از 99 شهری که متقاضی عنوان پایتخت کتاب سال بودند یک شهر به عنوان پایتخت و دو شهر شایسته تقدیر شدند.

اصغر سیدآبادی افزود: 10 روستا به عنوان روستای دوستدار کتاب برگزیده شدند و همچنین طرح ها و برنامه های 10 روستا نیز شایسته تقدیر شناخته شد.

او با بیان اینکه در دومین دوره پایتخت کتاب ایران 100 شهر با طرح ها و برنامه های خود شرکت کردند و طرح ها و برنامه های 15 شهر به دور نهایی راه یافت و شش شهر نامزد پایتخت کتاب ایران شدند گفت: شهری که انتخاب شده، توانسته است نهادهای عمومی را در ترویج کتاب خوانی مشارکت دهد.

در این مراسم که در تالار وحدت برگزارشد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور دارند.

بنیاد ملت به عنوان حامی این دو جشنواره ، یک کتابخانه در شهر پایتخت کتاب ایران تاسیس خواهد کرد و به طرح های فرهنگی شش شهر در حوزه کتاب وام کم بهره اعطا می کند.

۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ۱۹:۳۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید